Leonardo da Vinci

Vitruviova figura

Vitruviánský muž před soudem. Řešilo se, zdali může da Vinciho kresba do Francie

Italský soud dnes rozhodl, že slavná kresba Leonarda da Vinciho s názvem Vitruviánský muž může být zapůjčena do galerie Louvre v Paříži. Proti zapůjčení se postavila skupina Naše Itálie, která tvrdila, že dílo je příliš křehké a transportem by se poškodilo. Soud v Benátkách nejprve minulý týden vypůjčení obrazu zamítl, nyní byla ale zápůjčka povolena a kulturní spor se tak vyřešil, poznamenala agentura AP.
da Vinci, Leonardo

Čeští vědci pomocí umělé inteligence odhalili tajemství Leonarda da Vinci

Pomocí umělé inteligence (AI) dokážou vědci Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd České republiky (AV ČR) odhalovat spodní vrstvy maleb. Pomáhá to historikům umění určovat autory a autenticitu obrazů. Projekt, který dnes na konferenci AV ČR popsala Barbara Zitová z ústavu, vznikl v rámci Strategie AV21, která propojuje práci různých pracovišť akademie. Ústav pracoval například ve Florencii na obrazu Leonarda da Vinci.
Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci podle lékařů ke konci života nemohl malovat

Renesanční umělec Leonardo da Vinci si mohl při pádu poranit nerv, což mu mohlo v pozdějším období života bránit v malování. Italští lékaři v článku otištěném v časopisu Journal of the Royal Society of Medicine uvedli, že Leonardo možná trpěl ochrnutím loketního nervu.
Vitruviova figura

Italové chtějí vědět víc o Da Vincim. Jeho vlasy pošlou na testy DNA

Italští vědci podrobí testu DNA pramen vlasů, který byla nalezen ve sbírce ve Spojených státech a o němž odborníci soudí, že patřil Leonardu da Vinci. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Nález a dokumenty prokazující jeho původ budou veřejnosti představeny 2. května, kdy uplyne 500 let od Leonardova skonu.
da Vinci, Leonardo

500 let od úmrtí génia: Leonardo da Vinci byl gay, heretik a nejzvídavější člověk v dějinách

Leonardo da Vinci je často popisován jako archetyp renesančního člověka, génia, humanisty a experimentátora, který spojil umění s vědou. Namaloval dva nejslavnější obrazy dějin, Poslední večeři a Monu Lisu, a jako vědec rozvinul na svou dobu jasnozřivé nápady například na letadlo, ponorku či automobil. Věnoval se ale i novátorskému studiu anatomie, stavebnictví, ptáků, srdce, optiky, botaniky, vodních proudů či zbraní. Za úspěchem tohoto italského vědce a malíře, který zemřel před 500 lety, 2. května 1519, stála podle mnoha odborníků zejména zvídavost a fantazie, vášeň s hravostí až posedlostí.
da Vinci, Leonardo

Jediná socha Leonarda da Vinciho objevena? Profesor vyvolal pozdvižení mezi akademiky

Socha madony se smějícím se dítětem, která patří do sbírek londýnského Muzea královny Viktorie a prince Alberta (V&A) a o jejímž autorovi se vedou spory už přes sto let, je dílem Leonarda da Vinciho. Tvrdí to neapolský profesor umění a historie Francesco Caglioti a jeho tým. Má-li pravdu, je to jediná známá socha tohoto renesančního umělce. Muzeum o tom ale přesvědčeno není, píše server Artnet.
da Vinci, Leonardo

Ve Florencii vystavují Kodex Leicester, fascinující dílo Leonarda da Vinci

Ve florentské Galerii Uffizi v pondělí otevřeli výstavu, která představí jeden z kodexů Leonarda da Vinci. Jde o jednu z akcí, které vyústí příští rok v oslavy 500. výročí Leonardova úmrtí. Kodex Leicester bude k vidění do 20. ledna příštího roku a vystavit ho bylo možné díky zápůjčce od jeho majitele, jímž je Bill Gates.
da Vinci, Leonardo

Tajemství zraku Leonarda da Vinci? Lékaři mají zajímavou hypotézu

Renesanční umělec, vynálezce a vzdělanec Leonardo da Vinci zřejmě trpěl oční vadou, která mu pravděpodobně pomohla při tvorbě jeho mistrovských děl. Vyplývá to z analýzy odborníků ze školy očního lékařství při Univerzitě v Londýně, napsal dnes britský list The Independent. Všestranně nadaný mistr podle odborníků trpěl strabismem, tedy šilhavostí.
da Vinci, Leonardo

Stvořil da Vinci robota? Mechanický rytíř a jiné objevy dalece předběhly svou dobu

Leonardo da Vinci patří mezi nejznámější umělce, ale jeho záběr byl podstatně širší. Byl to opravdový ideál renesančního člověka – vzdělaný, novátorský, s univerzálními zájmy, nebojící se pro vědění překročit i církevní zákony. A hlavně ve všem, na co sáhl byl prakticky geniální. Rozhodně to platí o jeho představivosti, protože jeho nápady předběhly svou dobu nejen o desetiletí, ale rovnou o celá staletí.
Ilustrační foto

Druhá nejdražší kniha světa se vrací do Itálie

Florencie - Vlastníkem takzvaného Leicesterského rukopisu (Codex Leicester), druhé nejdražší knihy světa, je Bill Gates. V roce 1994 za něj zaplatil 30,8 milionu dolarů (nyní 657 milionů Kč). Dílo nyní zapůjčí florentské galerii Uffizi.
Mona Lisa

Nahá Mona Lisa? Vědci zřejmě našli i skrytou podobu slavného portrétu

Paříž - Jeden z nejslavnějších obrazů v Louvru má nejspíš svého předchůdce. Monu Lisu zná snad každý a portrét je odjakživa zahalen tajemstvím a konspiračními teoriemi. Mezi ty nejdivočejší patří, že na plátně je vyobrazen muž. Ale málokdo by pomyslel na to, jak by renesanční paní vypadala bez oblečení.
Stát se členem Mensy nevyžaduje nic menšího než notnou dávku inteligence

Uzavřený spolek nejchytřejších lidí světa? Do Mensy patří i da Vinci, Einstein, Newton nebo Darwin

Co měli společného Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Isaac Newton, Charles Darwin, Thomas Alva Edison, Marie Curieová-Sklodowská nebo William Shakespeare? Především byli špičkami ve svých oborech a na poli vědy, techniky nebo literatury dosahovaly dodnes nepřekonaných výsledků. Za tyto úspěchy ale nevděčí jen píli a snaze, ale zejména inteligenci, díky které se zasloužili revoluci ve svém poli zaměření. A díky které se mohly stát členy Mensy, organizace sdružující nejinteligentnější lidi na světě.
Mona Lisa

Před 500 lety si Leonardo da Vinci do Francie přivezl Monu Lisu

Paříž - Právě před 500 lety překonal Leonardo da Vinci Alpy a dorazil na pozvání svého obdivovatele, francouzského krále Františka I. do Francie. Byla to cesta bez návratu a čtyřiašedesátiletý génius s sebou vzal několik svých oblíbených obrazů. Mona Lisa byla mezi nimi. Jak napsala deník Le Figaro, Francie si nyní připomíná výročí příjezdu slavného Itala dvěma výstavami.
Na restaurátory pátrající po da Vinciho fresce udeřili karabiníci

Na restaurátory pátrající po da Vinciho fresce udeřili karabiníci

Florencie - Italská policie ve středu vtrhla do paláce Vecchio ve Florencii. Přiměla ji k tomu informace, že restaurátoři pátrající po věhlasné nástěnné malbě Leonarda da Vinciho ničí fresku Giorgia Vasariho, která by mohla da Vinciho dílo zakrývat, píše agentura AFP.

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 53 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 5 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy