Co měli společného Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Isaac Newton, Charles Darwin, Thomas Alva Edison, Marie Curieová-Sklodowská nebo William Shakespeare? Především byli špičkami ve svých oborech a na poli vědy, techniky nebo literatury dosahovaly dodnes nepřekonaných výsledků. Za tyto úspěchy ale nevděčí jen píli a snaze, ale zejména inteligenci, díky které se zasloužili revoluci ve svém poli zaměření. A díky které se mohly stát členy Mensy, organizace sdružující nejinteligentnější lidi na světě.
Za vznikem Mensy stáli anglický vysokoškolák a pozdější právník Lionel Ware a australský obchodník Roland Berrill. Ti se poprvé setkali v srpnu 1945 ve vlaku. V březnu 1946 ale zjistil Ware v testu, že má vysoké IQ, což vedlo k myšlence vytvořit klub lidí s vysokou inteligencí.
Mensa, jak byl klub pojmenován, oficiálně vznikla 1. října 1946 v Oxfordu, přičemž založení obsahovalo jeden prozaický akt - Berrill odnesl první brožurku Mensy do tiskárny. Kdo ale ve skutečnosti navrhl založení Mensy, je zahaleno určitou nejistotou. Třetím hlavním protagonistou je sir Cyril Burt, profesor psychologie na univerzitě a pozdější ředitel britské Mensy.
Původně se sdružení mělo nazývat Klub s vysokým IQ, na názvu Mensa (latinsky "stůl") se členové dohodli později. Podle Berrilla částečně proto, že Mensa musí být "společností kulatého stolu", kde není nikdo nadřazený, a také proto, že název připomíná latinské přísloví "Mens sana in corpore sano" (Ve zdravém těle zdravý duch).
Původně malá organizace se začala vzmáhat zejména po nástupu Victora Serebriakoffa do čela Mensy v roce 1953. Tehdy měla jen 120 členů, v roce 1961 už jich ale bylo 1550. Členové Mensy pořádaly nejrůznější akce, přednášky a setkání, a to jim vydrželo dodnes.
Mensa International jako nevýdělečné apolitické sdružením nadprůměrně inteligentních lidí bez rozdílu rasy a vyznání aktuálně sdružuje více než 120.000 lidí z více než 100 zemí světa včetně ČR. Pobočky má Mensa ve zhruba 40 zemích, největší členskou základnu pak v USA a v Británii.
Ve stanovách Mensy je zakotveno, že cílem sdružení je využití inteligence ve prospěch lidstva. Jedná se zejména o podporu výzkumu vlastností, znaků i využití inteligence jako takové.
Členem Mensy se může stát jen ten, kdo v testu inteligence, schváleném mezinárodním dozorčím psychologem Mensy International, dosáhne inteligenčního kvocientu (IQ) nad 130 (podle české stupnice). Do takové skupiny patří jen asi dvě procenta populace.
Svou pobočku má i Česká republika. Původní Mensa Československo byla založena v roce 1989; po rozpadu federace se v březnu 1991 registrovala Mensa ČR. Počet jejích členů podle aktuálních údajů dosahuje téměř 4500 (z toho téměř 1400 členů má Dětská Mensa). Jednou z hlavních aktivit české pobočky je práce s nadanými dětmi a spolupráce se školami.
Možná si říkáte, jak mohou do Mensy patřit osobnosti z historie, které zemřely dávno před tím, než spolek vznikl. V roce 1990 utvořila Mensa USA Síň slávy složenou právě z historických osobností, které "prostřednictvím své geniality představily světu podstatné vize a výsledky".
Aktuálně do ní patří největší myslitelé své doby: Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Isaac Newton, Charles Darwin, Thomas Alva Edison, Marie Curieová-Sklodowská nebo William Shakespeare.
Související
Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti
CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace
Lidé , Mensa , Leonardo da Vinci , Isaac Newton , William Shakespeare , Albert Einstein
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek