Co měli společného Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Isaac Newton, Charles Darwin, Thomas Alva Edison, Marie Curieová-Sklodowská nebo William Shakespeare? Především byli špičkami ve svých oborech a na poli vědy, techniky nebo literatury dosahovaly dodnes nepřekonaných výsledků. Za tyto úspěchy ale nevděčí jen píli a snaze, ale zejména inteligenci, díky které se zasloužili revoluci ve svém poli zaměření. A díky které se mohly stát členy Mensy, organizace sdružující nejinteligentnější lidi na světě.
Za vznikem Mensy stáli anglický vysokoškolák a pozdější právník Lionel Ware a australský obchodník Roland Berrill. Ti se poprvé setkali v srpnu 1945 ve vlaku. V březnu 1946 ale zjistil Ware v testu, že má vysoké IQ, což vedlo k myšlence vytvořit klub lidí s vysokou inteligencí.
Mensa, jak byl klub pojmenován, oficiálně vznikla 1. října 1946 v Oxfordu, přičemž založení obsahovalo jeden prozaický akt - Berrill odnesl první brožurku Mensy do tiskárny. Kdo ale ve skutečnosti navrhl založení Mensy, je zahaleno určitou nejistotou. Třetím hlavním protagonistou je sir Cyril Burt, profesor psychologie na univerzitě a pozdější ředitel britské Mensy.
Původně se sdružení mělo nazývat Klub s vysokým IQ, na názvu Mensa (latinsky "stůl") se členové dohodli později. Podle Berrilla částečně proto, že Mensa musí být "společností kulatého stolu", kde není nikdo nadřazený, a také proto, že název připomíná latinské přísloví "Mens sana in corpore sano" (Ve zdravém těle zdravý duch).
Původně malá organizace se začala vzmáhat zejména po nástupu Victora Serebriakoffa do čela Mensy v roce 1953. Tehdy měla jen 120 členů, v roce 1961 už jich ale bylo 1550. Členové Mensy pořádaly nejrůznější akce, přednášky a setkání, a to jim vydrželo dodnes.
Mensa International jako nevýdělečné apolitické sdružením nadprůměrně inteligentních lidí bez rozdílu rasy a vyznání aktuálně sdružuje více než 120.000 lidí z více než 100 zemí světa včetně ČR. Pobočky má Mensa ve zhruba 40 zemích, největší členskou základnu pak v USA a v Británii.
Ve stanovách Mensy je zakotveno, že cílem sdružení je využití inteligence ve prospěch lidstva. Jedná se zejména o podporu výzkumu vlastností, znaků i využití inteligence jako takové.
Členem Mensy se může stát jen ten, kdo v testu inteligence, schváleném mezinárodním dozorčím psychologem Mensy International, dosáhne inteligenčního kvocientu (IQ) nad 130 (podle české stupnice). Do takové skupiny patří jen asi dvě procenta populace.
Svou pobočku má i Česká republika. Původní Mensa Československo byla založena v roce 1989; po rozpadu federace se v březnu 1991 registrovala Mensa ČR. Počet jejích členů podle aktuálních údajů dosahuje téměř 4500 (z toho téměř 1400 členů má Dětská Mensa). Jednou z hlavních aktivit české pobočky je práce s nadanými dětmi a spolupráce se školami.
Možná si říkáte, jak mohou do Mensy patřit osobnosti z historie, které zemřely dávno před tím, než spolek vznikl. V roce 1990 utvořila Mensa USA Síň slávy složenou právě z historických osobností, které "prostřednictvím své geniality představily světu podstatné vize a výsledky".
Aktuálně do ní patří největší myslitelé své doby: Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Isaac Newton, Charles Darwin, Thomas Alva Edison, Marie Curieová-Sklodowská nebo William Shakespeare.
Související

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti
Lidé , Mensa , Leonardo da Vinci , Isaac Newton , William Shakespeare , Albert Einstein
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Budoucnost Palestinců z Gazy je i v rukou Trumpa. Američané ji údajně řeší v Africe
před 1 hodinou

Papež František musí zůstat v nemocniční péči, potvrdili lékaři
před 2 hodinami

Připravuje se setkání Putina s Trumpem, tvrdí poradce šéfa Kremlu
před 2 hodinami

Proti Rusku stojí zesláblý Bundeswehr. Německá armáda není připravena na moderní válku
před 3 hodinami

Fotbalisté Plzně trápili Lazio. O postupu Italů rozhodla gólová technologie
před 4 hodinami

ANO chce stabilně volit třetina lidí, potvrzuje i nový průzkum
před 5 hodinami

Lavrov si volal s Rubiem. Rusové vyzvali Trumpa, aby zastavil útoky v Jemenu
před 6 hodinami

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu
před 7 hodinami

Tragédie v Severní Makedonii. Požár v nočním klubu nepřežily desítky lidí
před 8 hodinami

Další evakuace v Brně. Desítky lidí opustily byty kvůli nestabilnímu jeřábu
před 9 hodinami

Trump nařídil ukončit financování Svobodné Evropy. Ozval se Lipavský
před 10 hodinami

Zimní počasí, jak ho známe. V Česku bude opět mrznout i sněžit
včera

Život sebevraha v Ostravě zachránili hasiči. Pomohla jim matrace
včera

Tesco představilo novinku při nákupech. Zákazníci na ni narazí jednou týdně
včera

Nesmíme nechat Ukrajinu padnout, říká Fiala po dalším jednání koalice ochotných
včera

Může se pálit listí na zahradě? Česko sladilo zákony, ministerstvo vysvětluje novinku
Aktualizováno včera

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou
včera

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla
včera

U Žermanic havaroval autobus s dětmi. Skončil v příkopu, několik zraněných
včera
Klíčové faktory jednání s Ruskem. Experti naznačili, co musí Trump ukázat Putinovi
Ruský prezident Vladimir Putin dosud oficiálně neodsouhlasil, ale ani neodmítl možné příměří, které bylo během týdne vyjednáno v saúdskoarabské Džiddě mezi Kyjevem a administrativou šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Dva experti pro EuroZprávy.cz nastínili možné scénáře, pokud by Moskva dohodu odmítla.
Zdroj: Jakub Jurek