Leonardo sjednocuje? Francouzský prezident Emmanul Macron a jeho italský protějšek Sergio Mattarella, slaví tento čtvrtek v Touraine 500. výročí úmrtí Leonarda de Vinciho. Chtějí tím dát najevo „nezničitelné" spojení mezi Paříží a Římem, navzdory vzájemným krizím, kterými obě země procházely, píše agentura Reuteres.
Prezidenti Emmanul Macron a Sergio Mattarella se dnes brzy ráno setkali v pařížském chrámu Notre-Dame, jen dva týdny po požáru, aby si připomněli u hrobu renesančního génia a toskánského mistra, výročí jeho úmrtí ve městě Amboise (Indre-et-Loire). Poté spolu zašli na oběd v Clos Lucé, kde Leonard da Vinci 2. května 1519 zemřel
Odpoledne se oba představitelé setkají s 550 mladými francouzskými a italskými kolegy na workshopu na téma architektury a prostoru, fyziky a vědy na zámku Chambord - za přítomnosti astornauta Thomase Pesqueta, architekta Renza Piano a spisovatel Alessandra Baricco.
Doba renesance byla mimořádně silným obdobím přátelství mezi Itálií a Francií
„Tato doba renesance byla mimořádně silným obdobím přátelství mezi Itálií a Francií," řekl Emmanuel Macron novinářům v Clos Lucé. „Spojení mezi našimi zeměmi a našimi občany je nezničitelné, je mnohem silnější a hlubší, než jsme my v našem měřítku," dodal. Sergio Mattarella na otázku, zda mezi Paříží a Římem nastal smír, odpověděl, že to „nebylo obtížné". „Spojení mezi Itálií a Francií jsou tak silné a hluboké," řekl a dodal, že přátelství mezi Francií a Itálií je „dnes znovu potvrzeno prezidentem a mnou, což je testem všeho."
Tento den oslavy Leonarda da Vinciho oznámil Emmanuel Macron počátkem března v rozhovoru s italským televizním kanálem poskytnutým po sérii „nesrovnalostí" a „nedorozumění", ke kterým došlo podle francouzské hlavy státu mezi Paříží a Francií. Řím v posledních měsících.
Francie a Itálie, historičtí spojenci, se od nástupu koalice, kterou tvoří v Itálii antisystémové Hnutí 5 Hvězd a pravicová separatistická Liga, dostali od červnu 2018 do několika trvajících turbulencí.
Jejich vztahy byly obzvláště napjaté kolem migračních záležitostí – zejména s aférou uprchlické Aquarius, ale i kolem krize hnutí „žlutých vest", stejně jak v polemikách kolem francouzské politiky v Africe, zejména v Libyi, bývalé italské kolonii.
Toto napětí dosáhlo svého vrcholu začátkem února, kdy Paříž na základě „neoficiálních kontaktů" mezi italskými vládními představiteli a mluvčími francouzských „žlutých vest", na týden předvolala svého velvyslance z Římě, aby protestovala proti prohlášením, která byla považována za „pobuřující".
Také kulturní vztahy nebyly za poslední měsíce šetřeny napětí. Dohoda o italském půjčování obrazů od Leonarda da Vinciho na výstavu v Louvru v říjnu výměnou za zápůjčku děl Raphaela z Francie v roce 2020 do muzea Quirinal byla dlouhodobě ohrožena. Řím požadoval „rovnoměrné rozložení" výměnných děl, než obě hlavní města v březnu nalezla nakonec kompromis.
„Ocitáme se velmi důležitých výstavách, jež jsou složena z desítek kreseb, což je důležité, aby oba projekty nebyly v ohrožení: na obou stranách jde o velkolepé výstavy – jde o Raphaela a Leonarda ", tvrdí Paříž, která by si přála „uniknout z logiky vzájemného vypočítávání".
Související
Po světě chodí 14 potomků rodiny Leonarda da Vinciho
Vitruviánský muž před soudem. Řešilo se, zdali může da Vinciho kresba do Francie
Leonardo da Vinci , Francie , Itálie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“.
Zdroj: Libor Novák