500. výročí úmrtí Leonarda da Vinci: Kulturní smír mezi Paříží a Římem. Dojde i k politickému usmíření?

Leonardo sjednocuje? Francouzský prezident Emmanul Macron a jeho italský protějšek Sergio Mattarella, slaví tento čtvrtek v Touraine 500. výročí úmrtí Leonarda de Vinciho. Chtějí tím dát najevo „nezničitelné" spojení mezi Paříží a Římem, navzdory vzájemným krizím, kterými obě země procházely, píše agentura Reuteres.

Prezidenti Emmanul Macron a Sergio Mattarella se dnes brzy ráno setkali v pařížském chrámu Notre-Dame, jen dva týdny po požáru, aby si připomněli u hrobu renesančního génia a toskánského mistra, výročí jeho úmrtí ve městě Amboise (Indre-et-Loire). Poté spolu zašli na oběd v Clos Lucé, kde Leonard da Vinci 2. května 1519 zemřel

Odpoledne se oba představitelé setkají s 550 mladými francouzskými a italskými kolegy na workshopu na téma architektury a prostoru, fyziky a vědy na zámku Chambord - za přítomnosti astornauta Thomase Pesqueta, architekta Renza Piano a spisovatel Alessandra Baricco.

Doba renesance byla mimořádně silným obdobím přátelství mezi Itálií a Francií

„Tato doba renesance byla mimořádně silným obdobím přátelství mezi Itálií a Francií," řekl Emmanuel Macron novinářům v Clos Lucé. „Spojení mezi našimi zeměmi a našimi občany je nezničitelné, je mnohem silnější a hlubší, než jsme my v našem měřítku," dodal. Sergio Mattarella na otázku, zda mezi Paříží a Římem nastal smír, odpověděl, že to „nebylo obtížné". „Spojení mezi Itálií a Francií jsou tak silné a hluboké," řekl a dodal, že přátelství mezi Francií a Itálií je „dnes znovu potvrzeno prezidentem a mnou, což je testem všeho."

Tento den oslavy Leonarda da Vinciho oznámil Emmanuel Macron počátkem března v rozhovoru s italským televizním kanálem poskytnutým po sérii „nesrovnalostí" a „nedorozumění", ke kterým došlo podle francouzské hlavy státu mezi Paříží a Francií. Řím v posledních měsících.

Francie a Itálie, historičtí spojenci, se od nástupu koalice, kterou tvoří v Itálii antisystémové Hnutí 5 Hvězd a pravicová separatistická Liga, dostali od červnu 2018 do několika trvajících turbulencí.

Jejich vztahy byly obzvláště napjaté kolem migračních záležitostí – zejména s aférou uprchlické Aquarius, ale i kolem krize hnutí „žlutých vest", stejně jak v polemikách kolem francouzské politiky v Africe, zejména v Libyi, bývalé italské kolonii.

Toto napětí dosáhlo svého vrcholu začátkem února, kdy Paříž na základě „neoficiálních kontaktů" mezi italskými vládními představiteli a mluvčími francouzských „žlutých vest", na týden předvolala svého velvyslance z Římě, aby protestovala proti prohlášením, která byla považována za „pobuřující".

Také kulturní vztahy nebyly za poslední měsíce šetřeny napětí. Dohoda o italském půjčování obrazů od Leonarda da Vinciho na výstavu v Louvru v říjnu výměnou za zápůjčku děl Raphaela z Francie v roce 2020 do muzea Quirinal byla dlouhodobě ohrožena. Řím požadoval „rovnoměrné rozložení" výměnných děl, než obě hlavní města v březnu nalezla nakonec kompromis.

„Ocitáme se velmi důležitých výstavách, jež jsou složena z desítek kreseb, což je důležité, aby oba projekty nebyly v ohrožení: na obou stranách jde o velkolepé výstavy – jde o Raphaela a Leonarda ", tvrdí Paříž, která by si přála „uniknout z logiky vzájemného vypočítávání".

Související

Leonardo da Vinci

Po světě chodí 14 potomků rodiny Leonarda da Vinciho

Několik desítek let trvající výzkum předpokládaných ostatků Leonarda da Vinciho ukázal, kolik aktuálně žijících lidí se může pyšnit tím, že jsou potomky rodiny renesančního génia a autora slavné Mony Lisy - celkem 14.
Vitruviova figura

Vitruviánský muž před soudem. Řešilo se, zdali může da Vinciho kresba do Francie

Italský soud dnes rozhodl, že slavná kresba Leonarda da Vinciho s názvem Vitruviánský muž může být zapůjčena do galerie Louvre v Paříži. Proti zapůjčení se postavila skupina Naše Itálie, která tvrdila, že dílo je příliš křehké a transportem by se poškodilo. Soud v Benátkách nejprve minulý týden vypůjčení obrazu zamítl, nyní byla ale zápůjčka povolena a kulturní spor se tak vyřešil, poznamenala agentura AP.

Více souvisejících

Leonardo da Vinci Francie Itálie

Aktuálně se děje

včera

Vláda ČR

Česko podpoří místní zbrojařské firmy. Stát se za ně zaručí, rozhodla vláda

České firmy v obranném průmyslu budou moci k získání investičních úvěrů od komerčních bank využít státní záruky, které jim formou pojištění těchto úvěrů poskytne Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Program podpory obranného průmyslu schválila vláda na středečním zasedání. Odsouhlasila také poskytnutí státní dotace na uspořádání tří velkých sportovních akcí na území České republiky v příštích letech.

včera

Dominik Hašek

Trump a Putin se měli bavit i o hokeji. Z Česka přišla ostrá reakce Dominika Haška

I sportovní fanoušky mohl zaujmout jeden aspekt úterního telefonátu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Hlavním tématem sice byla válka na Ukrajině, ale řeč údajně přišla i na případné hokejové utkání mezi USA a Ruskem. Neuniklo to ani legendárnímu brankáři Dominiku Haškovi. 

včera

Robert Pattinson ve sci-fi Mickey 17.

RECENZE: Technokratická hrozba a hledání humanismu. Hybridní sci-fi Mickey 17 pohltí

Eklektický mistr s osobitou poetikou Bong Joon Ho natočil první film od veleúspěšného Parazita z roku 2019. Ten byl vůbec prvním neanglicky mluveným snímkem, který získal Oscara pro nejlepší film. Režisérova novinka Mickey 17 odpremiérovala na festivalu Berlinale, teď ji promítají česká kina. Na pozadí satirického sci-fi se snaží navrátit k lidskosti, zatímco kritizuje technokratické lídry Muskova střihu.

včera

včera

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát

Senát ve středu schválil novelu, která umožní zvýšení náborového příspěvku pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší snahy o zajištění dostatečného počtu personálu v Armádě České republiky. O návrhu předtím senátoři debatovali čtyři hodiny, přičemž hlavním tématem byla bezpečnost a obrana země.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NOAA

Sbalte se, máte 90 minut. Trump vyházel meteorology z NOAA

Heather Welch, která se specializovala na mapování pohybu mořských živočichů a pomáhala předcházet srážkám lodí s velrybami, obdržela e-mail s oznámením o svém okamžitém propuštění. Měla pouhých 90 minut na sbalení věcí a odchod. Welch pracovala téměř deset let jako ekolog v Národním úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), který se stará o monitorování oceánů a klimatu.

včera

Rusko, Kreml

Ustupování Rusku nikdy nefungovalo. A historie to dokazuje

Od svého návratu do Bílého domu americký prezident Donald Trump výrazně přetvořil americkou politiku vůči Rusku a zvolil mnohem smířlivější přístup k Vladimiru Putinovi a válce na Ukrajině. Tento postoj zahrnuje omezení vojenské pomoci Ukrajině a tlak na Kyjev, aby přistoupil na nevýhodné podmínky ukončení bojů.

včera

včera

včera

včera

Politico: Trump s Putinem nevyřešili nic. Naplánovali hokej, Rusko získalo čas a Zelenského nikdo neinformoval

Rusko nadále oddaluje uzavření úplného příměří na Ukrajině. To však americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho ruskému protějšku Vladimiru Putinovi nebránilo v plánování budoucích hokejových zápasů mezi USA a Ruskem, upozornil server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy