500. výročí úmrtí Leonarda da Vinci: Kulturní smír mezi Paříží a Římem. Dojde i k politickému usmíření?

Leonardo sjednocuje? Francouzský prezident Emmanul Macron a jeho italský protějšek Sergio Mattarella, slaví tento čtvrtek v Touraine 500. výročí úmrtí Leonarda de Vinciho. Chtějí tím dát najevo „nezničitelné" spojení mezi Paříží a Římem, navzdory vzájemným krizím, kterými obě země procházely, píše agentura Reuteres.

Prezidenti Emmanul Macron a Sergio Mattarella se dnes brzy ráno setkali v pařížském chrámu Notre-Dame, jen dva týdny po požáru, aby si připomněli u hrobu renesančního génia a toskánského mistra, výročí jeho úmrtí ve městě Amboise (Indre-et-Loire). Poté spolu zašli na oběd v Clos Lucé, kde Leonard da Vinci 2. května 1519 zemřel

Odpoledne se oba představitelé setkají s 550 mladými francouzskými a italskými kolegy na workshopu na téma architektury a prostoru, fyziky a vědy na zámku Chambord - za přítomnosti astornauta Thomase Pesqueta, architekta Renza Piano a spisovatel Alessandra Baricco.

Doba renesance byla mimořádně silným obdobím přátelství mezi Itálií a Francií

„Tato doba renesance byla mimořádně silným obdobím přátelství mezi Itálií a Francií," řekl Emmanuel Macron novinářům v Clos Lucé. „Spojení mezi našimi zeměmi a našimi občany je nezničitelné, je mnohem silnější a hlubší, než jsme my v našem měřítku," dodal. Sergio Mattarella na otázku, zda mezi Paříží a Římem nastal smír, odpověděl, že to „nebylo obtížné". „Spojení mezi Itálií a Francií jsou tak silné a hluboké," řekl a dodal, že přátelství mezi Francií a Itálií je „dnes znovu potvrzeno prezidentem a mnou, což je testem všeho."

Tento den oslavy Leonarda da Vinciho oznámil Emmanuel Macron počátkem března v rozhovoru s italským televizním kanálem poskytnutým po sérii „nesrovnalostí" a „nedorozumění", ke kterým došlo podle francouzské hlavy státu mezi Paříží a Francií. Řím v posledních měsících.

Francie a Itálie, historičtí spojenci, se od nástupu koalice, kterou tvoří v Itálii antisystémové Hnutí 5 Hvězd a pravicová separatistická Liga, dostali od červnu 2018 do několika trvajících turbulencí.

Jejich vztahy byly obzvláště napjaté kolem migračních záležitostí – zejména s aférou uprchlické Aquarius, ale i kolem krize hnutí „žlutých vest", stejně jak v polemikách kolem francouzské politiky v Africe, zejména v Libyi, bývalé italské kolonii.

Toto napětí dosáhlo svého vrcholu začátkem února, kdy Paříž na základě „neoficiálních kontaktů" mezi italskými vládními představiteli a mluvčími francouzských „žlutých vest", na týden předvolala svého velvyslance z Římě, aby protestovala proti prohlášením, která byla považována za „pobuřující".

Také kulturní vztahy nebyly za poslední měsíce šetřeny napětí. Dohoda o italském půjčování obrazů od Leonarda da Vinciho na výstavu v Louvru v říjnu výměnou za zápůjčku děl Raphaela z Francie v roce 2020 do muzea Quirinal byla dlouhodobě ohrožena. Řím požadoval „rovnoměrné rozložení" výměnných děl, než obě hlavní města v březnu nalezla nakonec kompromis.

„Ocitáme se velmi důležitých výstavách, jež jsou složena z desítek kreseb, což je důležité, aby oba projekty nebyly v ohrožení: na obou stranách jde o velkolepé výstavy – jde o Raphaela a Leonarda ", tvrdí Paříž, která by si přála „uniknout z logiky vzájemného vypočítávání".

Související

Leonardo da Vinci

Po světě chodí 14 potomků rodiny Leonarda da Vinciho

Několik desítek let trvající výzkum předpokládaných ostatků Leonarda da Vinciho ukázal, kolik aktuálně žijících lidí se může pyšnit tím, že jsou potomky rodiny renesančního génia a autora slavné Mony Lisy - celkem 14.
Vitruviova figura

Vitruviánský muž před soudem. Řešilo se, zdali může da Vinciho kresba do Francie

Italský soud dnes rozhodl, že slavná kresba Leonarda da Vinciho s názvem Vitruviánský muž může být zapůjčena do galerie Louvre v Paříži. Proti zapůjčení se postavila skupina Naše Itálie, která tvrdila, že dílo je příliš křehké a transportem by se poškodilo. Soud v Benátkách nejprve minulý týden vypůjčení obrazu zamítl, nyní byla ale zápůjčka povolena a kulturní spor se tak vyřešil, poznamenala agentura AP.

Více souvisejících

Leonardo da Vinci Francie Itálie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech

Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy