Desítky tisíc cestujících německých nízkonákladových aerolinek Eurowings musejí i dnes počítat s komplikacemi kvůli pokračující stávce pilotů. Stejně jako v pondělí je odřeknut v obou směrech večerní spoj mezi Prahou a Düsseldorfem.
Aerolinky, které jsou dceřinou společností Lufthansy, nicméně předpokládají, že se jim i dnes podaří vypravit asi polovinu letů. Protestovat za lepší pracovní podmínky chtějí piloti i ve středu.
Jádrem sporu není mzdové ohodnocení, ale požadavek odborového svazu pilotů Vereinigung Cockpit (VC) na více volna a odpočinku. Podle VC je neudržitelné, aby piloti museli pracovat až do limitů stanovených zákonem, jako nápravu proto svaz požaduje dodatečných 14 dní dovolené. Aerolinky to považují za ekonomicky neuskutečnitelné, nabízejí ale deset dní volna a zkrácení týdenní pracovní doby o tři hodiny. Odboráři tvrdí, že je to málo, aerolinky nyní ale více nabídnout nechtějí.
Nynější třídenní stávka, která je už druhá za necelé dva týdny, zastihla Německo uprostřed podzimních prázdnin. Pro desítky tisíc lidí to znamená komplikace s odletem na dovolenou a návratem domů. V pondělí společnost Eurowings i přes protest pilotů vypravila 240 z 488 plánovaných letů, dnes by měla být situace podobná.
Jedna z nejvážnějších situací je dnes v Hamburku, kde jsou podzimní prázdniny v polovině. V Hamburku, který je pátým největším letištěm, musely aerolinky odřeknout takřka dvě třetiny z plánovaných 46 příletů a 46 odletů. V Mnichově bylo zrušeno 24 z 30 letů.
To, že část letů se navzdory stávce může uskutečnit, je dáno tím, že strojů rakouské dceřiné společnosti Eurowings Europe se protestní akce netýká. Tato letadla jsou tedy během stávky plně vytížená. Stávka odborového svazu pilotů VC se netýká ani letecké společnosti Eurowings Discover, která funguje z Frankfurtu a Mnichova. Společnost Eurowings navíc využívá letadla partnerských společností, která také budou létat.
Související
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Neponižujte se, vzkazují britští politici králi Karlovi. Nechtějí, aby letěl za Trumpem do USA
před 2 hodinami
Počasí do konce týdne: Dnes bude nejtepleji, pak se začne ochlazovat
včera
Válka se dnes vede s iPady, AI bude brzy operovat rychleji než jakýkoli člověk, prohlásil Zelenskyj v Londýně
včera
Výbušné téma v USA: Američanům se představa vojáků na půdě Íránu ani trochu nelíbí
včera
Pozornost světa se nesmí odvrátit od Ukrajiny k Íránu, prohlásil Starmer na setkání se Zelenským
včera
Macron končí, Starmer mě zklamal, jsme nejmocnější a o pomoc od NATO nestojíme, zuří Trump
včera
Ceny ropy na světových trzích dnes opět letí vzhůru. Situaci v regionu vyhrotily nové incidenty
včera
Babiš s prezidentem řešil rozpočet. Pavel jej podepíše v pátek
včera
Na Blízký východ míří vrtulníková loď USS Tripoli, na palubě má tisíce mariňáků
včera
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
včera
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
včera
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
včera
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
včera
Izraelská armáda zabila pravou ruku Chameneího, šéfa bezpečnostní rady, a velitele jednotek Basídž
včera
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
včera
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
včera
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
včera
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
16. března 2026 22:03
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
16. března 2026 21:27
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
O českém hokejovém obránci Radku Gudasovi se dlouhodobě ví, že pro tvrdé střety nikdy nechodí daleko. Na nedávných zimních olympijských hrách jeho tvrdost poznal kapitán Kanady Sidney Crosby. Nyní v rámci kanadsko-americké NHL poznal tuto tvrdost americký kapitán Toronta Austona Matthewse. Nutno však říct, že tentokrát Gudas svou tvrdost přehnal, jelikož se jednalo o tvrdý faul kolenem, po němž český reprezentant zaslouženě vyfasoval trest do konce zápasu, stejně tak jako další trest ze strany oddělení pro hráčskou bezpečnost. Gudas se nyní také stal terčem útoků ze strany fanoušků, kteří volají i po jeho konci v nejslavnější hokejové soutěži.
Zdroj: David Holub