Požár v Braniborsku se rychle šíří, hasiči evakuují další obce

Rozsáhlý lesní požár v německé spolkové zemi Braniborsko se za jediný den rozšířil z deseti zhruba na 850 hektarů. Situace je podle zasahujících hasičů velmi vážná a oheň zatím není pod kontrolou. Sedm hasičů bylo při zásahu zraněno, čtyři z nich ošetřili v nemocnici, protože se nadýchali kouře. Informovala o tom dnes agentura DPA. Rozšířil se také lesní požár v Národním parku Saské Švýcarsko.

Požár se začal šířit v pondělí, ještě téhož dnes muselo své domovy opustit asi 600 obyvatel okresu Labe-Elster. Dnes bude podle hasičů nejspíš nutná evakuace další obce, ke které se oheň přiblížil. Nikdo z civilistů nebyl zraněn.

Oheň zasáhl zařízení na chov prasat. Zvířata se nepodařilo včas odvézt a značné množství jich na místě uhynulo. V noci se plameny dostaly také na bývalé letiště, kde stojí několik hal.

Proti plamenům bojuje zhruba 350 hasičů. Na pomoc jim dnes přiletí dva vojenské hasičské vrtulníky, které budou nabírat vodu z nedalekého jezera Kiebitz. Úřady vyhlásily zákaz koupání v jezeře.

Boj s plameny bude podle odhadů hasičů trvat ještě několik dní. V oblasti jsou na dnešek hlášeny mírné dešťové přeháňky, ale není jasné, zda spadnou i přímo nad požárem. Podle meteorologů lze očekávat nárazy větru o rychlosti až 60 kilometrů za hodinu, což by mohlo požár ještě více rozdmýchat.

Příčinou 90 procent všech lesních požárů je lidská činnost, uvedlo braniborské ministerstvo životního prostředí. Lesy v Braniborsku mají rozlohu přibližně 1,1 milionu hektarů a prakticky v celé této spolkové zemi teď platí nejvyšší, pátý stupeň nebezpečí lesních požárů.

Z národního parku České Švýcarsko se oheň už v pondělí rozšířil také do Saského Švýcarska, které se nachází na německé straně hranice. Dnes se situace na místě výrazně zhoršila, uvedla agentura DPA. Úřady důrazně vyzvaly turisty, aby se této lokalitě vyhýbali, bylo by totiž v ohrožení jejich zdraví i životy.

Od dnešního rána je na místě nasazeno 254 hasičů a jednotky federální a státní policie. Přes noc nikdo i kvůli vlastní bezpečnosti nezasahoval. Do boje s požárem se zapojila dvě vodní děla, každé o objemu 10.000 litrů, a dva vrtulníky. Vodu čerpají z řek Labe a Kirnitzsch.

S lesními požáry už několik dní bojuje také Řecko, Francie nebo Itálie. Na severu Řecka šestým dnem hoří u národního parku Dadia, který patří k nejvýznamnějším v zemi. Zasahuje tam na 320 hasičů i armáda a také desítky dobrovolníků. Pomalu se daří dostat pod kontrolu požár na ostrově Lesbos, píše server Ekathimerini.

Ve Francii se rozsáhlé lesní požáry podařilo zastavit v pondělí, ale hasiči stále ještě bojují s menšími ohnisky. Místní obyvatelé i média teď upínají pozornost hlavně na zraněná zvířata. Maskotem jedné ze zasažených vesnic se stalo zraněné mládě veverky. Myslivecký spolek v Biscarrosse vyrazil do lesa a zvěři dováží potravu a vodu, aby přežila ve zničené krajině, píše server Sud Ouest.

Související

Ilustrační fotografie.

Němečtí hasiči dál bojují s plameny v Hamburku

Požár skladovacích hal v Hamburku, který v neděli zahalil střed města do kouře, není ani 27 hodin od svého ohlášení uhašen. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na prohlášení policie z dnešního dopoledne, podle kterého budou hasicí práce pokračovat zřejmě celý den.

Více souvisejících

požáry v Německu Hasiči

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy