Proč lidé věří iracionálním konspiracím o koronaviru? Filozofky mají odpověď

NÁZOR - O nemoci covid-19 se šíří konspirační teorie, které buď odmítají samotnou existenci viru, případně zpochybňují oficiální vysvětlení jeho původu, způsobu přenosu, dopadů a léčby, uvádějí Lisa Bortolottiová a Anna Ichinová v komentáři pro server The Conversation. Filozofky z Birminghamské, resp. Milánské univerzity dodávají, že mnohé z těchto teorií jsou velmi nepravděpodobné, škodlivé a obecně iracionální - ne-li přímo klamné.

Konspirační teorie ale nelze odepsat jako znak duševní poruchy, varují akademičky. Podotýkají, že jejich výzkum naopak ukazuje, že mnoho iracionálních představ je důsledkem snahy chránit si duševní zdraví, reakcí na lidské potřeby kontroly, pochopení a sounáležitosti.

"Nejradikálnější teorií o covidu-19 je popírání: virus neexistuje nebo není tak nebezpečný, jak se obecně soudí," píšou filozofky. Upozorňují, že podle některých popíračů nelze nemoc chytit, jelikož samotný přenos infekčních chorob považují za mýtus, pro jiné jde o "běžné nachlazení", jehož údajné smrtící účinky jsou zveličovány, což je důsledkem vlivných jedinců a organizací, jejichž motivace osciluje od finančního profitu po potlačení svobody.

Další oblíbená konspirace popírá, že virus se na lidi přenesl nešťastnou náhodou ze zvířat, a místo toho tvrdí, že byl vytvořen v čínské laboratoři ve Wu-chanu, uvádějí Bortolottiová a Ichinová. Dodávají, že jiné teorie viní z rychlého a ničivého šíření viru geneticky modifikované plodiny či nástup technologie 5G.

"Všechny tyto teorie sdílejí některé společné rysy," pokračují autorky komentáře. Označují za ně tajemné spiknutí, které jde proti oficiálním tezím, předkládání omezených či pochybných důkazů a především reflexi některých základních společných lidských potřeb.

Hledání naděje a vysvětlení

Na otázku, proč lidé hledají spiknutí, odpovídají filozofky tím, že základem je silná snaha o pochopení příčin, kdy lidé v nové situaci potřebují "mapu", aby se dokázali orientovat, tudíž mohou si udělat závěr již před získáním všech relevantních informací, jelikož nejistotu nelze příliš snášet.

V pandemickém scénáři může takové vysvětlení zaplnit i mezeru vytvořenou pochybnostmi a rozdělením expertů, což je jednoznačně aktuální případ, deklarují akademičky. Připomínají, že vědci se v mnoha aspektech nemoci covid-19 neshodnou, ať už jde o závažnost hrozby či účinnost roušek, což je pochopitelný průběh vědeckého zkoumání.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Jak vyzdvihl náš předchozí výzkum, lidé tíhnou k preferenci takových vysvětlení, které odkazují na osobní záměry, před vysvětleními, které prezentují událost jako náhodnou," konstatují Ichinová s Bortolottiovou. Dodávají, že lidé tíhnou k obviňování "činitelů", kterým z nějakého důvodu již nevěří, a proto tolik konspirací ohledně covidu-19 viní "Číňany", kteří jsou dlouhodobě politickým terčem v Evropě i Spojených státech, případně farmakologické firmy, jejichž vliv kritizuje hnutí proti očkování a psychiatrické péči.

Pokud lidé vnímají událost jako plánovanou, nikoliv náhodnou, udržují si pocit kontroly nad skutečností, která je matoucí a nepředvídatelná, poukazují filozofky. Vysvětlují, že pokud existuje viník, lze obnovit určitou "rovnováhu vesmíru" skrze jeho potrestání, stejně jako lze zabránit opakování situace v budoucnu, tudíž tato iluze kontroly přispívá k optimismu ohledně budoucnosti a pomáhá lidem účinně se vyrovnat s nepříznivou situací.  

Odmítání důkazů

"Proč se ale lidé uchylují k teorii, která je neslučitelná s přijímaným poznáním, i když jsou důkazy pro ni nepřesvědčivé?" pokládají si otázku autorky komentáře. Odpovídají, že střet s oficiálním vysvětlením pramení z nedůvěry vůči institucím, jako jsou vlády, vědci, média či lékaři, přičemž ji žene skutečnost, že právě konspirace je centrem identity skupin, k nimž se lidé hlásí.

Konspirační teorie zpravidla pocházejí z "epistemických bublin", tedy sociálních struktur, kde je opačný hlas více či méně záměrně vylučován, upozorňují akademičky. Za typický příklad označují diskuze na internetových sociálních sítích, kde často dochází k blokování uživatelů s odlišnými názory a v těchto bublinách se následně teorie o covidu-19 stávají čímsi, co definuje to, kým lidé jsou a co představují.

Každá taková bublina má vlastní standardy, dle kterých hodnotí poznání a důkazy - někteří konspirační teoretici nevěří statistikám, jiní koronaviroví popírači nepovažují za experty epidemiology, ale guru celostní medicíny, poukazují Bortolottiová s Ichinovou. Doplňují, že pokud jsou lidé chyceni v alternativní bublině, z jejich pohledu nemusí být iracionální přijmout teorii, která je v souladu s jejich předchozím přesvědčením a zapadá do tvrzení dalších příslušníku této skupiny.

"Taková teorie je způsob dodávání smyslu neustále se měnícímu světu," píšou filozofky. To podle nich naznačuje, že ve snaze bránit šíření konspiračním teoriím bychom měli hledat jiné cesty k naplnění potřeb, z nichž tyto teorie vycházejí, například potřeby kontroly či chápání příčin - nemůžeme sice kontrolovat skutečnost, že probíhá pandemie, může být ale posilují uvědomit si, že její výsledek ovlivňujeme svým chováním, třeba nošením roušek či omezením kontaktu s lidmi.

Experti sice nedokážou vždy nabídnout naprostou jistotu, po které lidi touží, přátelská a přístupná vědecká komunikace ale může vyvracet konspirační teorie a uspokojit lidskou touhu po poznání a pochopení, uzavírají autorky komentáře.   

Související

Více souvisejících

Konspirační teorie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) filozofie

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 33 minutami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 1 hodinou

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 1 hodinou

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 8 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 8 hodinami

Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní

Americký prezident Joe Biden povolil dodávky protipěchotních min Ukrajině. Uvedl to server SkyNews s tím, že jde o kontroverzní zbraň, která je v řadě zemí zakázána.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy