Profitování z covid-19? Tomu se musí zabránit, apelují Lékaři bez hranic na politiky

Lékaři bez hranic vyzývají, aby na léky, testy a vakcíny proti nemoci COVID-19 nebyly udělovány žádné patenty a zabránilo se neférovému profitování na pandemii. Organizace se obrací na vlády států, aby byly připraveny nejenom patentová řízení zastavit a udělené patenty zrušit, ale také přijmout další opatření, včetně cenové regulace, která zajistí dostupnost léků, testů a vakcín za dostatečně férové ceny. Pomůže to zachránit více životů.

Kanada, Chile, Ekvádor a Německo už podnikly kroky k tomu, aby bylo snazší zrušit patenty, a to vydáním nucených licencí pro léky, vakcíny a další zdravotnické prostředky pro boj s nemocí COVID-19. Podobný krok učinila izraelská vláda, která vydala nucenou licenci na patenty týkající se léků, u nichž zjišťuje, zda budou použitelné proti COVID-19.

V boji s pandemií onemocnění COVID-19 je klíčové, aby byla účinná léčba k dispozici co nejdříve a dostupná pro všechny. Lék remdesivir, který vyvíjí farmaceutická společnost Gilead, je jedním z několika slibných kandidátů na léčbu COVID-19. V současné době je vývoj léku ve fázi klinického zkoušení, jehož výsledky jsou očekávány v dubnu.

Patentová ochrana, kterou Gilead uplatňuje ve více než 70 zemích světa, může zablokovat rychlý přechod na potřebnou produkci generických verzí léku a tím i zajištění jeho širší dostupnosti.

Na remdesivir přispěli daňoví poplatníci a veřejné instituce

„Gilead by se neměl na této pandemii obohacovat. Musí se zavázat, že nebude vynucovat a nárokovat své patenty či jiná exkluzivní práva. V opačném případě by Gilead mohl za remdesivir požadovat jakoukoliv cenu nejen v průběhu současné celosvětové zdravotní krize, ale také v dalších letech. Je to o to víc pobuřující, když vezmeme v potaz, že na výzkum a rozvoj remdesiviru přispěli obrovskou sumou daňoví poplatníci a veřejné instituce,“ uvedla Dana Gill, poradkyně Kampaně za dostupné léky Lékařů bez hranic (Access Campaign).

Dalším příkladem firmy vydělávající na pandemii je americký výrobce testů na COVID-19 společnost Cepheid. Ta oznámila, že za jeden rychlý pětačtyřicetiminutový test bude v rozvojových zemích, včetně nejchudších států světa, kde lidé žijí s příjmem pod dva dolary na den, účtovat 19,80 dolarů. Jde o test vyhodnocovaný stejným zařízením, které se běžně využívá u testů na tuberkulózu, HIV a další nemoci.

Průzkum Lékařů bez hranic a dalších organizací přitom ukázal, že náklady na výrobu testu na tuberkulózu od firmy Cepheid jsou pouhé tři dolary. Firma by měla zisk i v případě, kdyby jeden test prodávala za pět dolarů. Přesto si za něj v rozvojových zemích účtuje dvojnásobek, tedy deset dolarů.

Lékaři bez hranic mají velké obavy o dostupnost všech vyvíjených léků, testů a vakcín proti nemoci COVID-19 v zemích zasažených pandemií a v místech, kde organizace poskytuje lékařskou péči.  Naléhavě proto žádají vlády, aby se připravily na pozastavení patentových řízení nebo zrušení patentů tím, že začnou vydávat nucené licence na výrobu léků, testů a vakcín proti COVID-19. Odstranění patentů a dalších bariér je zásadní pro zajištění dostatečného množství dodavatelů prodávajících za ceny, které si může dovolit každý.

Vysoké ceny a monopoly budou znamenat nedostatek prostředků v systémech zdravotní péče. Jinými slovy budou znamenat prodloužení pandemie v důsledku přídělového systému léků, testů a vakcín.

„Pandemie COVID-19 patří mezi závažné a naléhavé situace, ve kterých může vláda omezit práva jednotlivců. To znamená i omezení práv držitele patentu a udělování nucených licencí v zájmu zdravotního stavu celé společnosti,“ dodal farmaceut Stanislav Havlíček, jenž byl s Lékaři bez hranic na misích v Jemenu, Bangladéši a Jižním Súdánu.

Související

Více souvisejících

Lékaři bez hranic léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy