Rakousko a Slovensko hlásí nová maxima počtu nakažených koronavirem za den

Rakousko a Slovensko dnes ohlásily nové nejvyšší přírůstky počtu nakažených koronavirem za den. V Rakousku přibylo za posledních 24 hodin 13.152 infikovaných, na Slovensku za pátek nákazu nově potvrdili u 7244 testovaných. Vysoko se drží počty nakažených také v Polsku, kde za den přibylo 14.292 nových případů.

V Rakousku, které má zhruba 8,9 milionu obyvatel, epidemie v posledních dnech výrazně sílí, země zaznamenává nové rekordy v počtu nakažených. Za pátek přibylo infikovaných poprvé přes 13.000, v souvislosti s covidem-19 zemřelo 48 pacientů, oznámila ministerstva zdravotnictví a vnitra. Sedmidenní incidence, tedy počet případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, je nyní na hodnotě 814,6. V Česku činí tato hodnota podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 661.

V rakouských nemocnicích je nyní 2282 lidí s covidem-19. Na jednotkách intenzivní péče jich je 421, což je o 62 více než před týdnem. Nejhorší je epidemická situace ve spolkových zemích Horní Rakousy, které sousedí s Jihočeským krajem, a Salcbursko. V obou těchto zemích začne od pondělí platit uzávěra pro neočkované proti covidu-19.

V neděli by se měla rakouská vláda zabývat zpřísněním opatření proti šíření koronaviru na celostátní úrovni. Kancléř Alexander Schallenberg už v pátek řekl, že počítá s tím, že se s hejtmany spolkových zemí dohodne na celostátním lockdownu pro neočkované.

Podle prvního návrhu opatření, které má k dispozici agentura APA, byl měla uzávěra začít platit už od pondělí. Lidé, kteří se nebudou moci prokázat certifikátem o očkování proti covidu-19 nebo potvrzením, že nemoc v uplynulých 180 dnech prodělali, budou moci vyjít z domu jen kvůli nákupu nezbytného zboží, cestě do práce, fyzickému či psychickému odpočinku a kvůli "uspokojení základních náboženských potřeb". Výjimku by měly dostat jen děti do 12 let. Podle návrhu by měl "lockdown pro neočkované" platit zatím do 24. listopadu.

Podle APA plánované opatření podporuje většina zemských hejtmanů. Skepticky se vyjádřil jen hejtman východorakouské spolkové země Burgenland Hans Peter Doskozil. Podle něj je totiž nejasné, jak by taková uzávěra pro neočkované mohla v praxi fungovat a jak by se měla kontrolovat.

Celkem se v Rakousku od počátku pandemie nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila u více než 948.000 lidí, z nichž 11.689 s covidem-19 zemřelo.

Kromě Rakouska dnes rekordní denní přírůstek nakažených ohlásilo také pětimilionové Slovensko. Tamní laboratoře v pátek odhalily 7244 nových případů infekce. Nejvíce pozitivních PCR testy odhalily v Prešovském kraji na východě země. S covidem-19 zemřelo dalších 39 lidí. Ve slovenských nemocnicích se podle aktuálních dat nachází 2626 covidových pacientů. Zhruba 80 procent z nich nebylo plně očkovaných. Na jednotkách intenzivní péče je nyní 239 lidí. Navzdory zvýšenému zájmu o očkování v posledních dnech patří Slovensko v EU nadále k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva. Dohromady se od počátku pandemie nakazilo koronavirem na Slovensku přes 554.000 lidí, s covidem-19 jich zemřelo 13.485.

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že za posledních 24 hodin se nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u 14.292 testovaných. S covidem-19 zemřelo za den 266 lidí. V Polsku, které má zhruba 38 milionů obyvatel, je nyní v nemocnicích 13.121 covidových pacientů, z nichž je 1110 odkázáno na plicní ventilaci. Celkem se v Polsku od počátku pandemie nakazilo koronavirem přes 3,19 milionu lidí, z nichž 78.821 nemoci covid-19 podlehlo.

Související

Více souvisejících

Rakousko Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Aktualizováno před 15 minutami

před 21 minutami

před 36 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 6 hodinami

Lotyšsko po úspěchu na MS v hokeji narychlo zavedlo nový státní svátek

Lotyšský parlament v neděli večer na poslední chvíli zavedl na dnešní den státní svátek poté, co jeho hokejisté na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. Stalo se tak poprvé od obnovy nezávislosti v roce 1991.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy