Řecko navrhuje zápůjčky z muzeí do ciziny až na 50 let

Řecké ministerstvo kultury předložilo parlamentu návrh zákona, podle něhož by se mohla umělecká díla ze sbírek řeckých muzeí, včetně antických památek, půjčovat do zahraničí až na 50 let. Informovala o tom ve středu místní média. Nyní lze artefakty z Řecka zapůjčit nejvýše na deset let. Návrh, jímž chce vláda propagovat řecké kulturní dědictví, kritizovala opozice. Ta se obává, že se některé artefakty do Řecka po tak dlouhé době nevrátí a že vystavování v cizině poškodí místní cestovní ruch.

"Naše muzea a památky jsou jednou z největších turistických atrakcí, opravdu chceme, aby se naše umělecká díla stala lákadlem turistů v jiných zemích?" kritizoval návrh ministerstva kultury opoziční poslanec a exministr školství Nikos Filis. Ministerstvo ale tvrdí, že řecká muzea mají miliony movitých děl, která jsou uchovávána v muzejních skladech.

Ministryně kultury Lina Mendoniová přitom původně navrhovala zápůjčky na deset let s prodloužením na dalších deset. Už těchto 20 let opoziční levicová formace SYRIZA kritizovala jako příliš dlouhé období. Posléze přišla Mendoniová s variantou 50+50, tedy celkem 100 let, nakonec návrh změnila na 25+25 let. "Ministryně žongluje s dekádami, jako kdyby jedla popcorn," rozhořčil se Filis.

Opoziční poslanci kritizují také formulaci, podle níž by se předmětem zápůjčky mohly stát "celé památky" a půjčit si je budou smět "muzea a podobná místa".

Zákon stanoví, že zapůjčit díla lze jen tehdy, když pronajímatel zajistí jejich bezpečnou přepravu, bezpečné vystavování i vrácení. "Díla budou vybírat sama muzea a jejich půjčení bude schvalovat ministerstvo a samozřejmě také ústřední archeologická rada," hájí nový návrh ministerstvo kultury.

V současné době lze řecká díla zapůjčit muzeím do zahraničí na pět let s možností prodloužení o dalších pět let. Podle ministerstva kultury by to nově mělo být na 25 let s možností prodloužení na dalších 25.

Kritici návrhu v této souvislosti připomněli dlouholetý spor Řecka s Británií o takzvané Elginovy mramory, část sochařské výzdoby starověkého chrámu z aténské Akropole. Odtud je začátkem 19. století odvezl tehdejší britský velvyslanec Thomas Bruce, hrabě z Elginu, a nyní jsou vystaveny v Britském muzeu v Londýně. To je odmítá vrátit se zdůvodněním, že Bruce artefakty získal na základě smlouvy s Osmanskou říší, jíž bylo tehdy Řecko součástí. Atény tvrdí, že soubor byl ukraden, a požadují ho zpět.

Řecká média nyní připomněla i výrok premiéra Kyriakose Mitsotakise, který loni v létě, pár týdnů po nástupu do úřadu, britskému tisku řekl, že Řecko zapůjčí Londýnu v Británii dosud nevystavované artefakty, pokud Británie recipročně půjčí Řecku Elginovy mramory.

Související

Ilustrační foto

Jak porazit lesní požáry? Hasičům může kromě dronů pomoci i umělá inteligence

Lesní požáry se stávají stále větším problémem po celém světě. Své zkušenosti s nimi má Česko, Evropa i další kontinenty. V posledních měsících zaměstnaly hasiče napříč celým světem, přičemž nejtragičtější je situace v Kanadě, kde shořelo více půdy než kdykoli předtím a došlo k nejvyššímu počtu evakuací. Dá se jim ale úspěšně zabránit?

Více souvisejících

Řecko muzea

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 2 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 10 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

Nizozemsko potvrdilo ukončení těžby na největším plynovém poli ke konci září

Nizozemská vláda v pátek oznámila, že ukončí těžbu na největším evropském plynovém poli Groningen na konci září. Informoval o tom server DW. Důvodem je riziko zemětřesení o nízké intenzitě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy