Konspirační teorie sahají až k Velké francouzské revoluci, nicméně fámy či mýty se objevovaly už dlouho předtím. V současné době Evropa žije novou konspirační teorií, podle které může zavádění 5G sítí za současnou pandemii covid-19.
Teorie se podle deníku Financial Times tvrdí, že onemocnění covid-19 je způsobeno frekvencemi, které narušují imunitní systém. První zmínka se objevila začátkem ledna letošního roku na internetu a věci nabraly velký spád. Začaly hromadné útoky na vysílače, a to zejména ve Velké Británii.
Konspirační teorie ohledně telekomunikační sítě byly zaznamenány již v éře 3G, tehdy se tvrdilo, že můžou za neplodnost a rakovinu. Nikdy však nedošlo k hromadné hysterii a ničení vysílačů. Až nyní. Jen ve Velké Británii došlo k téměř 60 útokům na telekomunikační věže 5G, zatímco tento týden byly zapáleny dvě v Irsku.
Útoky se objevily i na Kypru, kde byla telekomunikační věž napadena 18 lidmi a v Nizozemsku bylo zaznamenáno 11 takových pokusů, z toho jeden byl proveden na telekomunikační věž, která ani nebyla vybavena technologií 5G, ale sloužila pro pohotovostní služby. „Je to velmi nebezpečná situace, tito lidé útočí na životně důležitou infrastrukturu,“ řekl Rob Bongenaar, ředitel nizozemského telekomunikačního průmyslu Monet.
První internetové video o údajné spojitosti nemoci covid-19 a vysílačů 5G se objevilo ve formě přednášky, v níž se diskutovalo o vlivu elektromagnetického záření na pandemii. Poté se začala na internetu objevovat videa mrtvých zvířat a zesláblých lidí na ulicích. Podle autorů videí za to může vysílání 5G. Hanna Linderstalová, výkonná ředitelka švédské datové společnosti Earhart Business Protection, která se zabývá dezinformacemi, v lednu sledovala 35 nejoblíbenějších videí a zjistila, že během několika týdnů měla téměř 13 miliónu zhlédnutí.
Útoky na telekomunikační věže zašly tak daleko, že operátor Vodafone UK musel vydat prohlášení, ve kterém varuje před „nebezpečnou lží“, která ohrožuje životy. Reagoval na skutečnost, že o Velikonočním víkendu se neznámý pachatel pokusil zničit telekomunikační věž blízko nemocnice v Birminghamu, kde jsou hospitalizováni pacienti s covid-19.
Další organizace jako WHO nebo Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením uvedli, že signály, které 5G vysílá, nepředstavují žádné zdravotní riziko. S těmito výroky nesouhlasí Piers Corbyn, anglický astrofyzik, meteorolog a bojovník proti 5G ve Velké Británii, který tvrdí, že vysoké frekvence mohou poškodit částice v plicích.
Ochranné kroky, které zabraňují šíření dezinformací zavedla platforma YouTube, když zakázala všechna videa, která mají souvislost s covid-19 a vysíláním 5G. Dokonce i Facebook zakázal veškerý obsah, který podporuje tuto konspirační teorii. Nicméně podle Linderstalové není možné stáhnout veškerý obsah, například platforma TikTok stáhla pouze jedno video, kde žena spílala stavebnímu dělníkovi, že tato technologie každého zabije, a zároveň vykřikovala, že nemocnice v Londýně, která má v péči pacienty s onemocněním covid-19 je „koncentrační tábor“.
Vyvstává otázka, proč jsou lidé, zejména v Evropě tolik zasaženi zrovna touto konspirační teorií. Linderstalová si myslí, že je to díky přísným ochranným opatřením. „V době krize chtějí lidé odpovědi a spojitost mezi covid-19 a 5G je opravdu jednoduchá odpověď,“ prohlásila.
Související
T-Mobile plánuje do konce příštího roku pokrýt sítí 5G 70 procent tuzemské populace
NÚKIB vydal soubor doporučení k posuzování důvěryhodnosti dodavatelů technologií pro 5G sítě
5G síť , Konspirační teorie , zdraví , telekomunikace , mobily , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek