Rozvoj 5G sítě souvisí s pandemií covid-19? Šíří se nová konspirační teorie, lidé útočí na vysílače

Konspirační teorie sahají až k Velké francouzské revoluci, nicméně fámy či mýty se objevovaly už dlouho předtím. V současné době Evropa žije novou konspirační teorií, podle které může zavádění 5G sítí za současnou pandemii covid-19.

Teorie se podle deníku Financial Times tvrdí, že onemocnění covid-19 je způsobeno frekvencemi, které narušují imunitní systém. První zmínka se objevila začátkem ledna letošního roku na internetu a věci nabraly velký spád. Začaly hromadné útoky na vysílače, a to zejména ve Velké Británii.

Konspirační teorie ohledně telekomunikační sítě byly zaznamenány již v éře 3G, tehdy se tvrdilo, že můžou za neplodnost a rakovinu. Nikdy však nedošlo k hromadné hysterii a ničení vysílačů. Až nyní. Jen ve Velké Británii došlo k téměř 60 útokům na telekomunikační věže 5G, zatímco tento týden byly zapáleny dvě v Irsku.

Útoky se objevily i na Kypru, kde byla telekomunikační věž napadena 18 lidmi a v Nizozemsku bylo zaznamenáno 11 takových pokusů, z toho jeden byl proveden na telekomunikační věž, která ani nebyla vybavena technologií 5G, ale sloužila pro pohotovostní služby. „Je to velmi nebezpečná situace, tito lidé útočí na životně důležitou infrastrukturu,“ řekl Rob Bongenaar, ředitel nizozemského telekomunikačního průmyslu Monet.

První internetové video o údajné spojitosti nemoci covid-19 a vysílačů 5G se objevilo ve formě přednášky, v níž se diskutovalo o vlivu elektromagnetického záření na pandemii. Poté se začala na internetu objevovat videa mrtvých zvířat a zesláblých lidí na ulicích. Podle autorů videí za to může vysílání 5G. Hanna Linderstalová, výkonná ředitelka švédské datové společnosti Earhart Business Protection, která se zabývá dezinformacemi, v lednu sledovala 35 nejoblíbenějších videí a zjistila, že během několika týdnů měla téměř 13 miliónu zhlédnutí.

Útoky na telekomunikační věže zašly tak daleko, že operátor Vodafone UK musel vydat prohlášení, ve kterém varuje před „nebezpečnou lží“, která ohrožuje životy. Reagoval na skutečnost, že o Velikonočním víkendu se neznámý pachatel pokusil zničit telekomunikační věž blízko nemocnice v Birminghamu, kde jsou hospitalizováni pacienti s covid-19.

Další organizace jako WHO nebo Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením uvedli, že signály, které 5G vysílá, nepředstavují žádné zdravotní riziko. S těmito výroky nesouhlasí Piers Corbyn, anglický astrofyzik, meteorolog a bojovník proti 5G ve Velké Británii, který tvrdí, že vysoké frekvence mohou poškodit částice v plicích.

Ochranné kroky, které zabraňují šíření dezinformací zavedla platforma YouTube, když zakázala všechna videa, která mají souvislost s covid-19 a vysíláním 5G. Dokonce i Facebook zakázal veškerý obsah, který podporuje tuto konspirační teorii. Nicméně podle Linderstalové není možné stáhnout veškerý obsah, například platforma TikTok stáhla pouze jedno video, kde žena spílala stavebnímu dělníkovi, že tato technologie každého zabije, a zároveň vykřikovala, že nemocnice v Londýně, která má v péči pacienty s onemocněním covid-19 je „koncentrační tábor“.

Vyvstává otázka, proč jsou lidé, zejména v Evropě tolik zasaženi zrovna touto konspirační teorií. Linderstalová si myslí, že je to díky přísným ochranným opatřením. „V době krize chtějí lidé odpovědi a spojitost mezi covid-19 a 5G je opravdu jednoduchá odpověď,“ prohlásila.

Související

Více souvisejících

5G síť Konspirační teorie zdraví telekomunikace mobily Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy