Ruské agentuře TASS bylo pozastaveno členství v Evropské alianci tiskových agentur (EANA). Informoval o tom dnes výbor EANA. V prohlášení toto své rozhodnutí zdůvodnil tím, že TASS v současné době není schopen poskytovat nestranné zpravodajství.
"V podmínkách nových, ruskou vládou prosazených nařízení, jež se týkají médií a která silně omezují svobodu médií, je výbor EANA názoru, že se TASS dostal do rozporu s účelem EANA, jak je zakotven ve stanovách aliance," uvádí se v prohlášení.
Výkonný orgán aliance se z tohoto důvodu a také s ohledem na výzvy některých členů vyloučit TASS z EANA jednomyslně rozhodl členství ruské agentury pozastavit. O tom, zda bude TASS skutečně vyloučen, rozhodne až valná hromada aliance.
Uvedeným rozhodnutím se TASS prozatím nedostane ke zdrojům, které EANA svým členům zpřístupňuje. Agentura se do rozhodnutí valné hromady o případném vyloučení nebude moci ani účastnit schůzek aliance.
EANA sdružuje 32 evropských národních tiskových agentur. Od svého založení v roce 1956 slouží jako fórum pro spolupráci a výměnu informací a zkušeností mezi svými členy. K jejím hlavním aktivitám patří ochrana autorských práv a podnikatelského prostředí pro poskytování nezávislého a nezaujatého zpravodajství.
EU kvůli šíření dezinformací zakáže fungování serveru Sputnik a stanice RT
Evropská unie kvůli šíření dezinformací zakáže fungování Moskvou podporované stanice RT (Russia Today) a internetového serveru Sputnik. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
"Státem vlastněná Russia Today a Sputnik a jejich přidružené společnosti už nebudou moci dál šířit lži, aby ospravedlnily Putinovu válku a zasévaly rozkol v unii," uvedla šéfka EK. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek zahájil vojenskou operaci proti sousední Ukrajině, kterou Západ jednoznačně odsoudil a na Rusko uvalil tvrdé hospodářské sankce.
Evropská komise podle von der Leyenové pracuje na tom, jak "mediálnímu stroji Kremlu" co nejdříve zabránit v šíření "toxických a škodlivých dezinformací".
"Putin nechce jen dobýt zemí, chce dobýt i lidského ducha svými toxickými informacemi," řekl na společné tiskové konferenci s předsedkyní EK šéf unijní diplomacie Josep Borrell. "Dnes děláme klíčový krok a zavřeme kohoutek ruských informačních manipulací v Evropě tím, že zakážeme vysílání RT a Sputniku v EU. Chytíme toho hada pod krkem," dodal Borrell.
RT už delší dobu čelí kritice, že šíří ruskou vládní propagandu a protizápadní dezinformace. Podobně je vnímán státní internetový server Sputnik, který má mnoho jazykových mutací včetně češtiny.
12. prosince 2025 21:11
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
Související
Skandál britské BBC. Trump chce od stanice miliardu, jinak hrozí žalobou
Otřes v Maďarsku: Spojenci Orbána kupují nejčtenější noviny, novináři nemají kam odejít
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 minutami
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
před 18 minutami
Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička
před 1 hodinou
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Aktualizováno před 1 hodinou
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
před 2 hodinami
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno před 2 hodinami
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
před 2 hodinami
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
před 4 hodinami
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
před 5 hodinami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 5 hodinami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 6 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
včera
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
včera
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
včera
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
včera
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
včera
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
Austrálií v neděli otřásl teroristický útok na populární pláži Bondi v Sydney. Cílem dvou střelců se stala židovská komunita, o život přišlo nejméně 12 lidí. Čin odsoudil australský premiér Anthony Albanese. Bilance tragické události ještě nemusí být konečná.
Zdroj: Lucie Podzimková