Seehofer zveřejněním rozhovoru porušil práva AfD, rozhodl německý ústavní soud

Německý ministr vnitra Horst Seehofer porušil práva opoziční Alternativy pro Německo (AfD), když na webu svého úřadu zveřejnil rozhovor, ve kterém stranu tvrdě kritizoval a mimo jiné o ní řekl, že rozvrací stát. Rozhodl o tom dnes německý ústavní soud, který se stížnosti pravicově populistického uskupení zabýval.

Horst Seehofer
doporučujeme

Ministerstvo vnitra na svých stránkách rozhovor Seehofera s agenturou DPA zveřejnilo 14. září 2018. Ministr v něm ve vztahu k AfD řekl například toto: "Staví se proti tomuto státu. Mohou tisíckrát říkat, že jsou demokraté." Kritizoval také "frontální útok" AfD na prezidenta na Franka-Waltera Steinmeiera v parlamentu. "To je pro náš stát velice nebezpečné. Je to potřeba tvrdě odsoudit," uvedl tehdy s tím, že je to také "stát rozvracející".

AfD postup Seehofera soudně napadla, protože zveřejněním rozhovoru na webu ministerstva podle ní porušil princip státní neutrality a také právo politických stran na rovné zacházení.

Ústavní soud dal AfD za pravdu. Vyjádření Seehofera jsou podle něj sice z ústavního hlediska v pořádku jako součást politického střetu, zveřejnění rozhovoru na webu ministerstva už ale nikoliv. Šéf resortu tímto krokem totiž využil k politickému boji prostředky, které měl k dispozici jen díky své funkci.

Žádné přímé dopady pro ministerstvo dnešní verdikt nemá. Daný rozhovor už na jeho stránkách stejně dostupný není. AfD i tak výrok soudu uvítala. Její šéf Jörg Meuthen ho označil za důležitý příspěvek politické hygieně v Německu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu, požádá v USA a EU o…

30.11.2020 14:13 Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků…

Italský ministr chce omezit vycházení i o Vánocích, začne kampaň na…

30.11.2020 13:57 Italská vláda zvažuje ponechání nočního zákazu vycházení i dalších opatření proti šíření koronaviru…

Německo má nové slovo roku, do žebříčku se dostal i akronym AHA

30.11.2020 13:50 Německým slovem roku se podle předpokladů stalo spojení Corona-Pandemie, tedy pandemie koronaviru.…

Turecko před summitem EU opět stáhlo do přístavu průzkumnou loď

30.11.2020 12:39 Turecká loď Oruç Reis, která provádí ve Středozemním moři ve vodách nárokovaných i Řeckem průzkum…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama