Dolní komora polského parlamentu, Sejm, dnes označil za lež prosincové výroky ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně údajného podílu Polska na vypuknutí druhé světové války. Šéf Kremlu to řekl v reakci na kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou v září vyjádřil Evropský parlament. Putinovo vyjádření následně označil za úmyslnou lež premiér Mateusz Morawiecki.
"Sejm Polské republiky odsuzuje provokativní a nepravdivá tvrzení nejvyšších představitelů Ruské federace, kteří se snaží Polsko zatížit odpovědností za vypuknutí druhé světové války," citovala agentura PAP z rezoluce, kterou Sejm dnes schválil.
"Velikost národů a vztahy mezi státy nelze budovat na lžích a na historických nepravdách," zdůrazňuje se zároveň v dokumentu.
Putin 20. prosince ostře reagoval na kritiku europoslanců týkající se paktu o neútočení z roku 1939 mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem. K uzavření paktu podle něj Moskvu tehdy donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda z roku 1938. V té Francie, Británie a Itálie souhlasily s postoupením československého pohraničí obývaného tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem nacistickému Německu. Putin zároveň připomněl, že Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše.
Ruský prezident kromě toho řekl, že se na základě archivních dokumentů, jež přivezli sovětští vojáci po druhé světové válce z Evropy, odhalilo, že polský velvyslanec v Berlíně ve 30. letech chválil nacisty za to, že chtějí zbavit Evropu Židů. Putin přitom tohoto diplomata neváhal označit za "hajzla a antisemitské prase".
Sejm v dnešní rezoluci tvrdí, že bezprostřední příčinou války byl Pakt Ribbentrop-Molotov, uzavřený 23. srpna 1939 mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem. A tato válka "přinesla smrt... milionům lidí, stavbu nacistických koncentračních táborů v Evropě a holokaust, jeden z největších zločinů v dějinách lidstva".
Rezoluce uznává, že Sovětský svaz nepochybně přinesl oběti v boji proti Třetí říši. Zároveň však konstatuje, že "bohužel to nepřineslo zemím střední a východní Evropy nezávislost a svrchovanost, ani respektování lidských práv jejich obyvatel".
O polském postupu při pomnichovském dělení Československa se usnesení nezmiňuje.
Související
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Polsko , II. světová válka , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Teplé počasí úřaduje. Nebezpečí požárů se rozšířilo na další oblasti
před 55 minutami
Poslanci schválili novelu stavebního zákona. Proces má zrychlit a zjednodušit
před 1 hodinou
Putin by teď na mír nepřistoupil, naznačují informace z Kremlu
před 2 hodinami
Sucho je mimořádné a prohloubí se, varují meteorologové před tropickou vlnou
před 3 hodinami
Trump vyhrožuje Íránu úplným zničením
před 4 hodinami
Hasiči nadále zasahují ve Zlíně. Stupeň poplachu se dále snížil
před 4 hodinami
Babybox zachránil život ve středních Čechách. Chlapec se jmenuje Libor
před 5 hodinami
Írán má problém. Američané budou mít na jednáních jasné požadavky
před 7 hodinami
Počasí: Tropické teploty se příští týden vrátí, oteplí se už o víkendu
včera
CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory
včera
Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?
včera
Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4
včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Zemětřesení, které nebylo. Experti objasnili údajné silné otřesy v Česku
včera
Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu
včera
Princ Harry je v Británii a dočká se i nejbližších. Meghan má s dětmi přiletět
včera
Miliony jsou neznámo kde. Manželé z Rychnovska opakovaně naletěli podvodníkům
včera
Trumpovi může jít o život. Íránci ho chtějí zlikvidovat, domnívá se Izrael
včera
Extrémně teplé počasí setrvá na západě. Meteorologové vysvětlili příčinu
včera
Labouristům stačil den a už je téměř jasno. Burnham má namířeno do Downing Street
Labouristům stačil jediný den, aby dali jasně najevo, koho si přejí v Downing Street po konci Keira Starmera. Všechno nasvědčuje tomu, že dalším britským premiérem se přespříští týden stane Andy Burnham.
Zdroj: Lucie Podzimková