Sestřelení ukrajinského boeingu: Doznání Íránu je první krok k objasnění katastrofy, soudí Johnson

Přiznání Íránu, že sestřelil civilní ukrajinské letadlo, je prvním krokem k nezávislému a transparentnímu objasnění středeční tragédie. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil britský premiér Boris Johnson. Mezi 176 lidmi, kteří v troskách letadla v Teheránu zahynuli, byli čtyři britští občané.

"Nyní požadujeme plné, transparentní a nezávislé mezinárodní vyšetřování a také repatriaci těch, kteří zemřeli," uvedl v prohlášení Johnson. Poznamenal, že přiznání Teheránu bylo důležitým prvním krokem.

Nezamýšlené sestřelení civilního letadla podle Johnsona posílilo důležitost urovnání napětí na Blízkém východě. "Všichni můžeme velice jasně vidět, že další konflikt by jen vedl k dalším ztrátám a tragédiím. Je nezbytné, aby všichni vůdci nyní zastávali diplomatickou cestu kupředu," dodal britský ministerský předseda.

Přiznání Íránu za první krok k celkovému objasnění události považují i představitelé dalších zemí, mimo jiné ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Plnou spolupráci Teheránu při vyšetřování očekávají i premiéři Kanady či Švédska Justin Trudeau a Stefan Löfven. Mezi oběťmi tragédie jsou také občané těchto států.

Související

Více souvisejících

zřícení ukrajinského letadla v Teheránu (8. 1. 2020) Boris Johnson Velká Británie Írán

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy