Slovenská vláda kvůli koronaviru prodloužila nouzový stav, potrvá až do 29. prosince

Slovenská vláda dnes kvůli koronavirové krizi prodloužila do 29. prosince nouzový stav, který v zemi platí od začátku října a původně měl skončit v sobotu. V platnosti zůstane zákaz shromažďování více než šesti lidí.

Naopak usnesení kabinetu již nepočítá s omezením volného pohybu lidí, které se v současnosti vztahuje na osoby bez negativního výsledku testu na koronavirus. Vyplývá to z prohlášení ministryně spravedlnosti Márie Kolíkové.

Právě nouzový stav umožňuje slovenské vládě omezit základní práva, mezi které patří i svoboda shromažďování. Podle zákona může nouzový stav trvat nejdéle 90 dnů. Po tuto dobu platil v zemi již letos na jaře po propuknutí první vlny pandemie nemoci covid-19.

Nyní platný nouzový stav zavedla slovenská vláda po nárůstu počtu nových případů koronaviru, který v říjnu dosáhl nových maxim a následně mírně klesl.

Ústřední krizový štáb v pondělí navrhl, aby nouzový stav nebyl prodloužen o 45 dnů, což nakonec schválila vláda, ale nově vyhlášen na maximální možnou dobu. Takový postup někteří právníci zpochybňovali z důvodu, že nouzový stav by trval nepřetržitě více než 90 dnů, jak to předpokládá zákon. Kolíková ohlásila, že vláda připravuje změnu zmíněného ústavního zákona. Premiér Igor Matovič bez bližších podrobností doplnil, že stávající zákon nepočítal s tím, že pandemie potrvá rok či rok a půl a vláda potřebuje mít volnější ruce.

Kabinet nakonec nezavedl ani zákaz nočního vycházení mezi 23:00 až 5:00, jak to předem Matovič zmiňoval. "Cíl návrhu byl takový, aby se zabránilo seskupování alkoholem posilněných lidí a podobně. Nakonec jsme dospěli k tomu, že tento cíl lze naplnit i změnou opatření úřadu veřejného zdravotnictví," řekl Matovič.

Slovensko dříve zavedlo několik karanténních restrikcí ve snaze zpomalit šíření koronaviru. Až na výjimky je v zemi nadále zakázáno pořádání hromadných akcí, většina žáků a studentů přešla na distanční formu výuky. Své podniky museli uzavřít například provozovatelé aquaparků a fitness center, restaurace zase nesmějí obsluhovat zákazníky ve svých vnitřních prostorech.

Otevření zmíněných provozů, aniž došlo k výraznějšímu poklesu nových případů koronaviru Matovič podmínil tím, že také podnikatelé se budou podílet na organizaci testování svých případných zákazníků. Zástupci sektoru služeb návrh analyzují. Téma znovu proti sobě postavilo Matoviče a menší vládní stranu Svoboda a solidarita, podle které ohniska nákazy již odhalilo plošné otestování obyvatel na koronavirus a v nich lze uplatňovat výraznější omezení. Testování Slováků antigenními testy v uplynulých týdnech opakovaně zorganizovala armáda spolu se samosprávou.

Nouzový stav bude možná pokračovat také v Česku. Podle dřívějšího vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka bude muset vláda kvůli vývoji epidemie znovu požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který platí zatím do 20. listopadu.

Související

Více souvisejících

Slovensko nouzový stav vláda SR Igor Matovič (OLaNO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

před 6 hodinami

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 8 hodinami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 11 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy