Slovensko druhý den po sobě zaznamenalo přes 3000 nakažených

Pětimilionové Slovensko ve středu druhý den po sobě zaznamenalo přes 3000 testy potvrzených nových případů koronavirové infekce. Podobné přírůstky nakažených měla země v březnu za tehdejší silné druhé vlny epidemie nemoci covid-19, vyplývá z údajů slovenského ministerstva zdravotnictví a národního centra zdravotnických informací. Epidemická situace se zhoršuje také v Česku, v přepočtu na obyvatele je na tom ČR ale lépe než Slovensko.

Tempo šíření koronavirové infekce na Slovensku, které se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem obyvatel očkovaných proti covidu-19, výrazněji zrychlilo v září. Tento týden v úterý pak laboratoře odhalily 3480 infikovaných, ve středu při nižším počtu vykonaných testů přibylo dalších 3091 nakažených. S pozitivním výsledkem po oba dny skončil zhruba každý pátý PCR test.

Počet pacientů ve slovenských nemocnicích s potvrzených covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění se drží nad hranicí 1000 osob, což je nejvíce od letošního května. Na jaře, v době druhé vlny koronavirové infekce, jich bylo přes 4000, což ovlivnilo provoz zdravotnických zařízení, jež se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu.

Slovensko po zhoršení epidemické situace postupně zpřísňuje omezení, jejich rozsah v jednotlivých okresech závisí zejména na regionálním vývoji nákazy. Od příštího týdne budou nejpřísnější opatření podle národního protiepidemického systému platit už v deseti z celkového počtu 79 okresů. V praxi to znamená například výrazné omezení činnosti některých provozů nebo jejich uzavření.

V Česku šíření covidu-19 nadále zrychluje, stejně jako nárůsty počtů hospitalizovaných a zemřelých. Ve středu přibylo 3276 případů covidu-19, více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím týdnem. Hospitalizovaných lidí s covidem-19 bylo aktuálně ke středě 726, nejvíc od 26. května a skoro o tři pětiny více než před týdnem.

Související

Robert Fico

Fico odsoudil ruskou agresi. Ukrajině chce pomoci se vstupem do EU

Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z přístupových rozhovorů, řekl premiér Robert Fico (Smer-SD) po společném jednání vlád Slovenska a Ukrajiny v Michalovcích. EU je podle Fica zárukou perspektivy a mírového rozvoje Ukrajiny.
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy