Slovensko dnes ukončí očkování proti covidu-19 ruskou vakcínou Sputnik V. Termín už dříve stanovilo ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s vypršením doby použitelnosti druhých dávek zmíněného preparátu, které země dovezla.
O ruskou vakcínu byl mezi Slováky malý zájem, byť v březnu tehdejší premiér Igor Matovič tvrdil, že právě Sputnik V může v zemi výrazněji zvýšit podíl očkovaných proti covidu-19. Bratislava nakonec čtyři pětiny z dodávky 200.000 dávek Sputniku V, který dosud nebyl schválen Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), prodala zpět Moskvě.
Okolnosti dovozu zmíněné ruské vakcíny prohloubily na Slovensku vládní krizi, která vyústila ve změnu premiéra i ministra zdravotnictví. Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Matovič je v nynějším kabinetu premiéra Eduarda Hegera ministrem financí.
Pětimilionové Slovensko v očkování proti covidu-19 výrazněji zaostává za průměrem EU, Zvýšit zájem obyvatel o očkování podle dostupných informací zatím výrazněji nepomohla ani loterie o finanční ceny, kterou prosadil Matovič už jako ministr financí.
Související
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 57 minutami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 2 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
včera
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
včera
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
včera
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
včera
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
včera
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
včera
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
včera
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
včera
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
včera
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
včera
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
Podle výstrahy britského meteorologického úřadu Met Office se v Tichém oceánu rozvíjí klimatický jev El Niño, který by se mohl stať nejsilnějším v moderní historii. Tento silný přírodní fenomén zvedá globální teploty a výrazně zvyšuje riziko extrémního počasí po celém světě. V kombinaci s dopady lidskou činností způsobené změny klimatu je podle odborníků velmi pravděpodobné, že rok 2027 se stane nejteplejším rokem v historii měření.
Zdroj: Libor Novák