Slovensko se topí v záplavě nakažených. Zdravotníci žádají lidi, aby se očkovali

Část slovenských zdravotníků v době zhoršující se epidemické situace požádala obyvatele země, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Ve veřejné výzvě dnes uvedli, že se nemocnice plní covidovými pacienti, kteří by v případě očkování nemuseli být hospitalizováni.

Slovensko se v EU řadí ke státům s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva proti covidu-19, zájem o vakcinaci však v zemi za nynější třetí vlny koronavirové infekce zatím výrazněji nestoupl.

"Denně se díváme do očí lidem, kteří nedokážou dýchat. Důvodem je hlavně to, že se pacienti nenechali očkovat. Mnoho z nich podceňovalo vážnost onemocnění covid-19 nebo se domnívali, že se s tímto virem nesetkají," napsali zdravotníci ve výzvě, kterou před novináři přečetl infektolog Peter Sabaka.

Ve slovenských nemocnicích bylo na konci minulého týdne přes 2100 pacientů s covidem-19, jde o největší počet od zhruba poloviny letošního dubna, kdy v zemi doznívala druhá silná vlna koronavirové infekce.

"Žádáme Vás, nechte se očkovat, Je mnoho důvodů obávat se těžkého průběhu covidu-19. Prosím, pomozte nám porazit covid-19," řekl Sabaka k výzvě, kterou zatím podpořilo přes 1300 zdravotníků.

"Žel, mezi oběti pandemie budou i ti, kteří se pro obsazenost nemocnic covidovými pacienty včas nedostanou k přiměřené zdravotní péči. Očkováním můžeme zabránit i nadbytečným úmrtím na jiné diagnózy," uvedl infektolog. Dodal, že v zemi přibývá nemocnic, které kvůli stoupajícímu počtu hospitalizovaných lidí s covidem-19 musejí odkládat plánované zákroky.

Iniciativu zdravotníků uvítal slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. "Situace v souvislosti s vývojem pandemie není dobrá. Věřím, že i tato výzva bude mít odezvu. Jedině očkování je to, co nás může vyvést z pandemie," řekl Lengvarský.

Vládní politici na Slovensku i prezidentka Zuzana Čaputová už dříve vybídli obyvatele k očkování. Opozice kampaň na podporu vakcinace naopak nepodpořila nebo očkování odmítá.

Slovensko nepřetržitě od 24. října zaznamenává dvouciferné přírůstky úmrtí na covid-19; za neděli přibylo 40 dalších zemřelých, což je nejvíce za jeden den od května.

V souvislosti se zhoršující se situací ohledně šíření koronavirové nákazy na Slovensku stoupá počet regionů, ve kterých platí nejpřísnější omezení podle národního protiepidemického systému. Od tohoto týdne je v nejvyšším stupni epidemického rizika už téměř polovina okresů. Vládní konzilium odborníků ještě minulý týden navrhlo další opatření včetně přísnějších omezení pro lidi, jež nejsou očkováni proti covidu-19.

Související

Více souvisejících

Slovensko očkování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

Alkohol, drogy, znásilnění. Počet žen, které tvrdí, že je frontman kapely Rammstein Till Lindenmann zneužil, roste

V Německu rostou počty žen, které tvrdí, že se staly terčem obtěžování ze strany zpěváka kapely Rammstein Tilla Lindemanna. Sérii obvinění rozpoutala irská fanynka, která se zúčastnila koncertu v litevském Vilniusu a poté tvrdila, že ji kapela úmyslně zdrogovala.
 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy