Unie autodopravců Slovenska (UNAS) dnes večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. UNAS v prohlášení uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.
Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky UNAS ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.
"Protestní shromáždění na hraničních přechodech zůstávají v režimu pohotovosti. To znamená, že tato shromáždění můžeme v případě potřeby opět obnovit," uvedla UNAS.
Kabinet premiéra Petera Pellegriniho dnes schválila změnu vládního nařízení o systému úlev na mýtném, které na Slovensku platí kamiony a autobusy za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a po zpoplatněných silnicích první třídy. Nově se sleva v závislosti na počtu ujetých kilometrů bude počítat již od prvního kilometru a nikoli jako dosud až po ujetí 5000 kilometrů za rok. Dopravci by tak mohli ušetřit asi pět milionů eur (126 milionů korun) ročně.
UNAS požadovala zvýšení zmíněných slev na 18 až 27 procent z nynějších tří až 11 procent obvyklé sazby. Podle ministerstva dopravy unijní pravidla ovšem povolují poskytovat nejvýše 13procentní slevu.
Slovenský ministr financí Ladislav Kamenický zase řekl, že jeho úřad připraví návrh úlevy v oblasti silniční daně, a to v hodnotě 30 milionů eur (756 milionů korun). Tato změna si ale vyžádá změnu zákona, což stávající vláda s ohledem na únorový termín parlamentních voleb již neprosadí. Silniční daň za tento rok, kterou platí podnikatelé za svá vozidla či návěsy, bude splatná až v lednu příštího roku. Podle UNAS například sazba silniční daně za těžkou soupravu kamionu je na Slovensku druhá nejvyšší v EU.
Celkový dopad požadavků UNAS týkajících se snížení silniční daně a zvýšení slev na mýtném Kamenický vyčíslil na zhruba 100 milionů eur (2,5 miliardy korun), což označil za nepřijatelné.
Nespokojení slovenští dopravci již dříve v tomto měsíci téměř týden protestovali na různých silnicích v zemi a také zablokovali některé hraniční přechody se sousedními státy, včetně Česka. Protest pak přerušili 13. ledna po výzvě premiéra k jednání.
Související
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
Aktuálně se děje
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
včera
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
včera
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
včera
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
včera
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
včera
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
včera
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
včera
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
včera
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
včera
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
11. června 2026 21:03
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
11. června 2026 20:17
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
11. června 2026 19:45
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
Představitelé obranného průmyslu se připravují na schůzku s prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, která by se měla uskutečnit koncem tohoto týdne. Podle zdrojů obeznámených s detaily jednání se očekává velmi ostrá debata, neboť ve Washingtonu sílí obavy z tenčících se zásob amerických raket.
Zdroj: Libor Novák