Slovenští důchodci budou mít 13. penzi. Čaputová zákon podepsala

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes oznámila, že nebude vetovat zákon o zavedení 13. penze pro příjemce různých typů důchodů, který sněmovna schválila čtyři dny před únorovými parlamentními volbami. Zákon ale kvůli jeho projednání ve zrychleném režimu nechá přezkoumat ústavním soudem. Zavedení dodatečné penze prosazovala zejména tehdejší vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která ve volbách výrazně ztratila a míří do opozice.

Jednu penzi ročně navíc ve výši průměrného důchodu pro daný typ pobírané penze by poprvé mělo už letos dostat na pětimilionovém Slovensku asi 1,4 milionu lidí. Podle zákona kromě starobních důchodců získají dodatečnou penzi také například invalidé či příjemci vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů. Stát to v tomto roce přijde na více než 442 milionů eur (11,4 miliardy Kč).

"Zákon nebudu vetovat. Rozhodla jsem se zároveň podat návrh k ústavnímu soudu na přezkoumání ústavnosti tohoto zákona. Důvodem je mé přesvědčení o porušení ústavnosti v procesu přijímaní tohoto zákona, a to nesplněním podmínek pro zkrácené legislativní řízení," řekla Čaputová novinářům.

Odborníci i zástupci části tehdejší opozice tvrdili, že nenastaly mimořádné okolnosti, aby sněmovna mohla o zavedení 13. penze jednat a nakonec zákon schválit ve všech třech čteních na jedné schůzi. Opatření, které podle ekonomů ještě více ovlivní beztak nereálné rozpočtové cíle dosluhující vlády, zároveň část opozičních poslanců tehdy označila za snahu koupit si hlasy voličů ve volbách. Ze čtyř stran nyní vznikající vládní koalice zavedení 13. penze při hlasování v únoru podpořili poslanci populistického hnutí Jsme rodina.

Rozhodnutí prezidentky podepsat zákon o poskytování 13. penze uvítal premiér a místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini. Zákon při hlasování podpořili také poslanci vládní nacionalistické Slovenské národní strany, která ve volbách propadla a již nezískala křesla ve sněmovně. Směr-SD a SNS před volbami prosazovaly také zdvojnásobení dětských přídavků a zrušení dálničních známek; o těchto dvou opatřeních sněmovna nakonec nehlasovala.

Pokud by Čaputová zmíněný zákon vetovala, její rozhodnutí by nová sněmovna již nemohla zvrátit. Podle jednacího řádu Národní rady totiž návrhy zákonů z předchozího volebního období lze po volbách projednat jen v případě, že budou znovu předloženy.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová důchody Slovensko Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy