Soud EU: Maďarsko porušovalo unijní směrnici o kvalitě ovzduší

Maďarsko porušilo své povinnosti vyplývající z práva Evropské unie, neboť dlouhodobě nedodržovalo limity pro čistotu ovzduší. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr EU, podle něhož úřady v regionu Budapešti a několika dalších oblastech nezajistily snížení dlouhodobě překračovaného povoleného množství prachových mikročástic ve vzduchu. Soud vyhověl žalobě Evropské komise a pokud se bude problém opakovat, může Brusel navrhnout finanční sankce.

Maďarsko
doporučujeme

Překročení povolených limitů pro polétavý prach (PM10) se podle soudu od roku 2005 týkalo regionu hlavního města a údolí řeky Slané (v Maďarsku Sajó u hranic se Slovenskem, od roku 2011 pak v oblasti města Pécs na jihu země. Ve všech třech oblastech byly limity překračovány do roku 2017.

K porušení unijní směrnice o kvalitě ovzduší podle soudu nevedl samotný fakt, že země stanovené hodnoty překročila, ale že nezajistila, aby byly porušovány "nejkratší možnou dobu". Soud neuznal maďarský argument, že v oblastech u hranic ke znečištění přispívala produkce prachu ze sousedních zemí.

Podle loňské zprávy Evropské agentury pro životní prostředí způsobily v roce 2018 prachové mikročástice obsažené ve vzduchu předčasná úmrtí 379.000 lidí. To je pouze mírné zlepšení proti začátku století a unijní země mají podle agentury stále v čistotě vzduchu stále co zlepšovat. Maďarsko patřilo ve zmíněném roce po Polsku a Bulharsku mezi nejhorší země v předčasných úmrtích na obyvatele způsobených prachovými mikročásticemi.

Pokud by Maďarsko dnešní verdikt nerespektovalo a povolené hodnoty dále překračovalo, může komise podat novou žalobu a soud následně schválit pokutu za porušování směrnice. Podobné rozsudky padly v minulosti také v případech dalších unijních zemí, mimo jiné Polska, Itálie či Švédska.

Témata: Maďarsko | EU | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama