Španělsko a Maroko se přou o zónu těžby u Kanárských ostrovů, ustoupit nechce nikdo

Španělsko-marocké vztahy tento týden narušilo rozhodnutí parlamentu africké země, který přijal zákon rozšiřující její výlučnou ekonomickou zónu v moři u Kanárských ostrovů. Expanzím by ale zasáhl do oblasti, o níž má kvůli těžbě kobaltu a telluru zájem i Madrid. O sporném zákonu by měla dnes hovořit španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová s marockými představiteli při své návštěvě v Rabatu.

"Nedovolíme žádné zemi, aby se dotkla byť jen milimetru vod u Kanárských ostrovů," komentoval hlasování marockého parlamentu Ángel Víctor Torres, který je premiérem španělského autonomního regionu Kanárské ostrovy. I s ním by měla po návštěvě Maroka jednat španělská ministryně zahraničí, která se podle deníku El País bude snažit uklidnit situaci.

Španělská vláda se snaží vyhnout konfrontaci s Marokem mimo jiné proto, že africká země v posledním roce zlepšila spolupráci s Madridem v migrační politice. Díky tomu se loni více než o polovinu snížily počty migrantů z Afriky do Španělska. V roce 2018 bylo Španělsko hlavní vstupní branou běženců z Afriky do Evropy, než ho loni předběhlo Řecko. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky připlulo loni do Španělska 26.170 migrantů a asi 6350 dalších překonalo pozemní hranici z Maroka do španělských enkláv Ceutě a Melille.

Nový marocký zákon, který ještě musí schválit druhá komora tamního parlamentu a podepsat marocký král, rozšiřuje ekonomickou zónu jihozápadně od Kanárských ostrovů. Do stejné oblasti ale chce rozšířit těžbu i Madrid. V oblasti se nachází podpořská sopečná hora Tropic, která je bohatá na prvek tellur, používaný mimo jiné při výrobě solárních panelů.

Podle společného průzkumu Španělska a Británie z roku 2016 se tam zřejmě nachází největší dosud známé ložisko s tellurem. Mělo by tam být i velké ložisko kobaltu, který se používá například pro výrobu baterií do elekroautomobilů.

Související

Více souvisejících

Kanárské ostrovy Španělsko Maroko

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

V lomu ČSA přeruší těžbu. Bude se propouštět, oznámila Severní energetická

Severní energetická ve čtvrtek oznámila, že přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku v Ústeckém kraji. Rozhodnutí o ukončení provozu má přijít v následujících měsících. Firma se chystá propustit asi 500 zaměstnanců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy