Spirála násilí musí skončit. Merkelová, Macron a Johnson chtějí zmírnit napětí v Iráku

Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson vyzvali ve společném prohlášení ke zmírnění napjaté situace v Iráku. Spirála násilí a útoky na koaliční síly podle nich musí skončit. Zvláště Írán musí upustit od dalších násilných akcí, uvedli. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell vyjádřil politování nad nedělními výroky íránských představitelů, kteří avizovali, že Teherán bude dál vypovídat jadernou dohodu z roku 2015.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

"Odsoudili jsme nejnovější útoky na koaliční jednotky a jsme hluboce znepokojeni rolí, jakou v regionu sehrál Írán," píše trojice politiků, která konkrétně zmiňuje velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního, kterého v pátek u letiště v Bagdádu zabily americké rakety.

"Nynější spirála násilí v Iráku musí skončit," stojí také v prohlášení, podle něhož mají všichni aktéři jednat nanejvýš zdrženlivě a s vědomím zodpovědnosti.

Po Teheránu trojice politiků požaduje mimo jiné, aby vzal zpět všechna opatření, která jsou v rozporu s mezinárodní dohodou o jeho jaderném programu. Po Bagdádu chtějí, aby nadále podporoval koaliční jednotky v boji proti takzvanému Islámskému státu.

Írán v neděli oznámil, že se nadále necítí být vázán dohodou z roku 2015, v níž se zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Teherán avizoval zejména úmysl přejít k neomezenému obohacování uranu.

"Hluboce lituji nejnovějšího oznámení Íránu... Plná implementace jaderné dohody všemi stranami je teď důležitější než kdykoli dříve kvůli regionální stabilitě a globální bezpečnosti," napsal na twitteru šéf unijní diplomacie Borrell. Dodal, že EU bude "jako vždy" při posuzování vývoje v Íránu vycházet z hodnocení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA).

Írán už podmínky dohody několikrát porušil poté, co od ní na jaře 2018 odstoupily Spojené státy, které mezitím zavedly nové protiíránské sankce. Ostatní signatáři, kterými jsou kromě EU ještě Británie, Německo, Francie, Čína a Rusko, se nicméně stále snaží dohodu udržet při životě.

Borrell dnes uvedl, že "cestu vpřed" bude hledat se všemi zainteresovanými aktéry. O víkendu mluvil s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem, kterého také pozval k návštěvě Bruselu.

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou…

20.01.2020 13:05 Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního…

Rakouská policie u hranic s ČR zadržela 40 Afghánců. Bude vyslána armáda?

20.01.2020 12:51 Policie na severu Rakouska u hranic s Českou republikou zadržela v neděli 40 Afghánců. Dnes o tom…

Brutální vražda v Londýně: Ubodáni tři muži, starosta Khan je zděšen

20.01.2020 12:37 Aktualizováno Britská policie vyšetřuje trojnásobnou vraždu, při které byli v noci na dnešek na východě Londýna…

Vleklý konflikt v Libyi: Zbrojní embargo nestačí. Vyšle EU vojáky?

20.01.2020 11:01 Kontrolu dodržování zbraňového embarga v Libyi, na němž se v neděli v Berlíně dohodli lídři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama