Stále trvá na svém přesvědčení. Německý novinář Tim Röhn, který v komentáři listu Die Welt po nepravomocně zprošťujícím verdiktu Mariana Kočnera, jenž si podle vyšetřovatelů měl objednat vraždu novináře Jána Kuciaka, napsal, že Slovensko je mafiánský stát, nemíní na svém stanovisku nic mírnit. „Svůj komentář nepovažuji za předčasný anebo odvážný,“ řekl žurnalista exkluzivně pro EuroZprávy.cz, které jej kontaktovaly. S jeho postojem nesouhlasí mluvčí slovenské prezidentky Zuzany Čaputové Martin Strižinec. „Komentář nabízí zjednodušený pohled a nabádá ke zkratce,“ reagoval pro EuroZprávy.cz.
Odmítá, že by ve svém komentáři přestřelil a pokud by jej psal znovu, zvolil by stejnou rétoriku. Třiatřicetiletý německý novinář Tim Röhn, který kromě spolupráce s listem Die Welt mimo jiné publikuje i v Der Spiegelu, belgickém médiu Le Soir či prestižních New York Times, tvrdí, že při hodnocení Slovenska jako mafiánského státu vychází ze systematické korupce v soudním systému, která je podle něj v zemi patrná. „Podívejte se, co si mám myslet, když je novinář zavražděn a objednavatelé nejsou odsouzeni? Napadá mně jedině slovo, a to korupce. Jedná se hlavně, ale ne výlučně, o případ Jána Kuciaka. Zatím nic nevyvrací můj názor, že by Slovensko nebylo mafiánským státem. Domnívám se, že jsem ve svém komentáři pro Die Welt do značné míry vysvětlil své motivy, které mě k označení Slovenska jako mafiánského státu vedly,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Tim Röhn.
Jde o zjednodušený pohled na justici, tvrdí mluvčí prezidentky Čaputové
Žurnalista ke svému názoru dospěl poté, co mimo jiné napsal: „Šok je veliký a poznatek jednoznačný: také Slovensko je mafiánským státem. Vítej v klubu. Kočner stál desetiletí nad zákonem a nyní to vypadalo, že je konec. Zdálo se, že na Slovensku všechno bude jinak. Čestní lidé na Slovensku již slavili, že soudy se po Kočnerově odsouzení pustí i do dalších dosud v politice i v hospodářství nedotknutelných,“ vyjádřil Röhn své zklamání krátce po čtvrtečním rozsudku specializovaného trestního soudu v Pezinku, který kromě Mariana Kočnera nepravomocně osvobodil i Alenu Zsuzsovou, která v případu figurovala jako zprostředkovatelka vraždy.
Kritika a označení Slovenska jako mafiánského státu stále rezonuje v bratislavském Grasalkovičově paláci, který je oficiálním sídlem slovenských prezidentů. Tiskový mluvčí prezidentky Zuzany Čaputové Martin Strižinec rozporuje tvrzení německého novináře Tima Röhna. „Paní prezidentka rozhodně nesouhlasí s takto zestručněným označením, podle něhož je Slovensko mafiánský stát. Proti takovému pojmenování se vymezuje, distancuje se a příčí se jí. Jednoznačně se jedná o zjednodušený pohled, který nabádá ke zkratce. Mnohé se v justici za dva roky po vraždě Jána Kuciaka změnilo a pohnulo se výrazně správným směrem,“ říká pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí Zuzany Čaputové Martin Strižinec.
Rovněž i podle něj se situace ve slovenské justici jednoznačně lepší a nabízí i konkrétní důkazy. „Nelze přehlédnout personální změny na Ústavním soudu, který se celý vyměnil, stejně jako obměna na Nejvyšším soudu. Navíc množství soudců se vzdalo své funkce, a tak očistný proces v justici probíhá, to je naprosto zřetelné,“ má jasno bývalý novinář a televizní i rozhlasový moderátor.
Korespondent listu Die Welt Tim Röhn se ale domnívá, že Slovensko čeká ještě dlouhá cesta, aby se justice očistila. „Uvidíme, zda s tímto plánem uspějí. Na důkladné posouzení je ještě příliš brzy. Však také prezidentka Zuzana Čaputová i premiér Igor Matovič slíbili, že budou usilovat o dodržování zásad právního státu na Slovensku a o zintenzivnění boje proti korupci. Pro obyvatele Slovenska by bylo dobrou zprávu, kdyby se jejich země stala spravedlivější, a nešlo jen o pouhou frázi, ale jednalo se i o realitu,“ přeje si v hovoru s webem EuroZprávy.cz německý novinář Tim Röhn.
Hlava země apeluje na nové soudce, aby vrátili důvěru lidí ve spravedlnost
Tiskový mluvčí Zuzany Čaputové Martin Strižinec ale upozorňuje, že slovenská hlava státu, která je vystudovanou právničkou, se od svého loňského nástupu do funkce intenzivně zapojila do očistného procesu v justici a uvádí jasný příklad: „Paní prezidentka jako hlava země pokaždé, když jmenuje ústavní i nové soudce, vždy zdůrazňuje, že mají před sebou důležitý úkol, aby právě vrátili důvěru lidí ve spravedlnost na Slovensku. Znovu opakuji, probíhá tedy zde očistný proces, kterého jsme momentálně svědky, a je jasné, že není vždy úplně příjemný. Jedná se však o dlouhodobý proces.“
Interní doktorand mediální komunikace a žurnalistiky na Katedře žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě zatím ze čtvrtečního verdiktu žádné závěry nevyvozuje, protože kauza zavražděného novináře Jána Kuciaka je stále otevřená, neboť rozsudek není pravomocný a po odvolání prokurátora se celým případem bude zabývat Nejvyšší soud. „Uznávám ale, že zevšeobecnit celkový pohled na justici je lákavé, ale zároveň velmi problematické,“ říká mluvčí.
Podle Martina Strižince to není poprvé, co německá média označila Slovensko za mafiánský stát. „Jednou tento výraz užil bývalý prezident Andrej Kiska, a to ve vypjaté chvíli, když poskytoval rozhovor německým médiím, a je tedy možné, že se tak německým žurnalistům vryl do podvědomí a teď si na něj vzpomněli,“ domnívá se a dodává, že z hlediska celku se nelze na Slovensko dívat jako na mafiánský stát. „Paní prezidentka nicméně připouští, že na Slovensku mohou existovat nějaké mafiánské praktiky, ale ve finále jsme podle ní právním státem, protože ochranné mechanismy fungují, a pokud se vyskytnou určitá selhání, pak souvisejí s konkrétními lidmi, ale ne se systémem jako takovým,“ míní mluvčí.
EuroZprávy.cz také položily německému novináři Timu Röhnovi dotaz, zda by Českou republiku rovněž označil za mafiánský stát, když například premiér Andrej Babiš je v možném střetu zájmů, není vyjasněna jeho kauza Čapí hnízdo, soud na Slovensku pravomocně prokázal, že se zapletl s komunistickou Státní tajnou bezpečností a například v roce 2006 byla zveřejněna Kubiceho zpráva o prorůstání mafie do státní správy. „Nezlobte se, ale k dění v České republice se nechci vyjadřovat,“ přeje si Tim Röhn.
Tim Röhn (novinář) , Martin Strižinec , Slovensko , Zuzana Čaputová , Die Welt , vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) , Ján Kuciak , Marian Kočner , Igor Matovič (OLaNO)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 4 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 12 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák