Stojím si za tím, že Slovensko je mafiánským státem, říká pro EZ komentátor listu Die Welt

Stále trvá na svém přesvědčení. Německý novinář Tim Röhn, který v komentáři listu Die Welt po nepravomocně zprošťujícím verdiktu Mariana Kočnera, jenž si podle vyšetřovatelů měl objednat vraždu novináře Jána Kuciaka, napsal, že Slovensko je mafiánský stát, nemíní na svém stanovisku nic mírnit. „Svůj komentář nepovažuji za předčasný anebo odvážný,“ řekl žurnalista exkluzivně pro EuroZprávy.cz, které jej kontaktovaly. S jeho postojem nesouhlasí mluvčí slovenské prezidentky Zuzany Čaputové Martin Strižinec. „Komentář nabízí zjednodušený pohled a nabádá ke zkratce,“ reagoval pro EuroZprávy.cz.

Odmítá, že by ve svém komentáři přestřelil a pokud by jej psal znovu, zvolil by stejnou rétoriku. Třiatřicetiletý německý novinář Tim Röhn, který kromě spolupráce s listem Die Welt mimo jiné publikuje i v Der Spiegelu, belgickém médiu Le Soir či prestižních New York Times, tvrdí, že při hodnocení Slovenska jako mafiánského státu vychází ze systematické korupce v soudním systému, která je podle něj v zemi patrná. „Podívejte se, co si mám myslet, když je novinář zavražděn a objednavatelé nejsou odsouzeni? Napadá mně jedině slovo, a to korupce. Jedná se hlavně, ale ne výlučně, o případ Jána Kuciaka. Zatím nic nevyvrací můj názor, že by Slovensko nebylo mafiánským státem. Domnívám se, že jsem ve svém komentáři pro Die Welt do značné míry vysvětlil své motivy, které mě k označení Slovenska jako mafiánského státu vedly,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Tim Röhn.

Jde o zjednodušený pohled na justici, tvrdí mluvčí prezidentky Čaputové

Žurnalista ke svému názoru dospěl poté, co mimo jiné napsal: „Šok je veliký a poznatek jednoznačný: také Slovensko je mafiánským státem. Vítej v klubu. Kočner stál desetiletí nad zákonem a nyní to vypadalo, že je konec. Zdálo se, že na Slovensku všechno bude jinak. Čestní lidé na Slovensku již slavili, že soudy se po Kočnerově odsouzení pustí i do dalších dosud v politice i v hospodářství nedotknutelných,“ vyjádřil Röhn své zklamání krátce po čtvrtečním rozsudku specializovaného trestního soudu v Pezinku, který kromě Mariana Kočnera nepravomocně osvobodil i Alenu Zsuzsovou, která v případu figurovala jako zprostředkovatelka vraždy.

Kritika a označení Slovenska jako mafiánského státu stále rezonuje v bratislavském Grasalkovičově paláci, který je oficiálním sídlem slovenských prezidentů. Tiskový mluvčí prezidentky Zuzany Čaputové Martin Strižinec rozporuje tvrzení německého novináře Tima Röhna. „Paní prezidentka rozhodně nesouhlasí s takto zestručněným označením, podle něhož je Slovensko mafiánský stát. Proti takovému pojmenování se vymezuje, distancuje se a příčí se jí. Jednoznačně se jedná o zjednodušený pohled, který nabádá ke zkratce. Mnohé se v justici za dva roky po vraždě Jána Kuciaka změnilo a pohnulo se výrazně správným směrem,“ říká pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí Zuzany Čaputové Martin Strižinec.

Rovněž i podle něj se situace ve slovenské justici jednoznačně lepší a nabízí i konkrétní důkazy. „Nelze přehlédnout personální změny na Ústavním soudu, který se celý vyměnil, stejně jako obměna na Nejvyšším soudu. Navíc množství soudců se vzdalo své funkce, a tak očistný proces v justici probíhá, to je naprosto zřetelné,“ má jasno bývalý novinář a televizní i rozhlasový moderátor.

Korespondent listu Die Welt Tim Röhn se ale domnívá, že Slovensko čeká ještě dlouhá cesta, aby se justice očistila. „Uvidíme, zda s tímto plánem uspějí. Na důkladné posouzení je ještě příliš brzy. Však také prezidentka Zuzana Čaputová i premiér Igor Matovič slíbili, že budou usilovat o dodržování zásad právního státu na Slovensku a o zintenzivnění boje proti korupci. Pro obyvatele Slovenska by bylo dobrou zprávu, kdyby se jejich země stala spravedlivější, a nešlo jen o pouhou frázi, ale jednalo se i o realitu,“ přeje si v hovoru s webem EuroZprávy.cz německý novinář Tim Röhn.

Hlava země apeluje na nové soudce, aby vrátili důvěru lidí ve spravedlnost

Tiskový mluvčí Zuzany Čaputové Martin Strižinec ale upozorňuje, že slovenská hlava státu, která je vystudovanou právničkou, se od svého loňského nástupu do funkce intenzivně zapojila do očistného procesu v justici a uvádí jasný příklad: „Paní prezidentka jako hlava země pokaždé, když jmenuje ústavní i nové soudce, vždy zdůrazňuje, že mají před sebou důležitý úkol, aby právě vrátili důvěru lidí ve spravedlnost na Slovensku. Znovu opakuji, probíhá tedy zde očistný proces, kterého jsme momentálně svědky, a je jasné, že není vždy úplně příjemný. Jedná se však o dlouhodobý proces.“

Interní doktorand mediální komunikace a žurnalistiky na Katedře žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě zatím ze čtvrtečního verdiktu žádné závěry nevyvozuje, protože kauza zavražděného novináře Jána Kuciaka je stále otevřená, neboť rozsudek není pravomocný a po odvolání prokurátora se celým případem bude zabývat Nejvyšší soud. „Uznávám ale, že zevšeobecnit celkový pohled na justici je lákavé, ale zároveň velmi problematické,“ říká mluvčí.

Podle Martina Strižince to není poprvé, co německá média označila Slovensko za mafiánský stát. „Jednou tento výraz užil bývalý prezident Andrej Kiska, a to ve vypjaté chvíli, když poskytoval rozhovor německým médiím, a je tedy možné, že se tak německým žurnalistům vryl do podvědomí a teď si na něj vzpomněli,“ domnívá se a dodává, že z hlediska celku se nelze na Slovensko dívat jako na mafiánský stát. „Paní prezidentka nicméně připouští, že na Slovensku mohou existovat nějaké mafiánské praktiky, ale ve finále jsme podle ní právním státem, protože ochranné mechanismy fungují, a pokud se vyskytnou určitá selhání, pak souvisejí s konkrétními lidmi, ale ne se systémem jako takovým,“ míní mluvčí.

EuroZprávy.cz také položily německému novináři Timu Röhnovi dotaz, zda by Českou republiku rovněž označil za mafiánský stát, když například premiér Andrej Babiš je v možném střetu zájmů, není vyjasněna jeho kauza Čapí hnízdo, soud na Slovensku pravomocně prokázal, že se zapletl s komunistickou Státní tajnou bezpečností a například v roce 2006 byla zveřejněna Kubiceho zpráva o prorůstání mafie do státní správy. „Nezlobte se, ale k dění v České republice se nechci vyjadřovat,“ přeje si Tim Röhn.

Tim Röhn (novinář) Martin Strižinec Slovensko Zuzana Čaputová Die Welt vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Ján Kuciak Marian Kočner Igor Matovič (OLaNO)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy