Stojím si za tím, že Slovensko je mafiánským státem, říká pro EZ komentátor listu Die Welt

Stále trvá na svém přesvědčení. Německý novinář Tim Röhn, který v komentáři listu Die Welt po nepravomocně zprošťujícím verdiktu Mariana Kočnera, jenž si podle vyšetřovatelů měl objednat vraždu novináře Jána Kuciaka, napsal, že Slovensko je mafiánský stát, nemíní na svém stanovisku nic mírnit. „Svůj komentář nepovažuji za předčasný anebo odvážný,“ řekl žurnalista exkluzivně pro EuroZprávy.cz, které jej kontaktovaly. S jeho postojem nesouhlasí mluvčí slovenské prezidentky Zuzany Čaputové Martin Strižinec. „Komentář nabízí zjednodušený pohled a nabádá ke zkratce,“ reagoval pro EuroZprávy.cz.

Odmítá, že by ve svém komentáři přestřelil a pokud by jej psal znovu, zvolil by stejnou rétoriku. Třiatřicetiletý německý novinář Tim Röhn, který kromě spolupráce s listem Die Welt mimo jiné publikuje i v Der Spiegelu, belgickém médiu Le Soir či prestižních New York Times, tvrdí, že při hodnocení Slovenska jako mafiánského státu vychází ze systematické korupce v soudním systému, která je podle něj v zemi patrná. „Podívejte se, co si mám myslet, když je novinář zavražděn a objednavatelé nejsou odsouzeni? Napadá mně jedině slovo, a to korupce. Jedná se hlavně, ale ne výlučně, o případ Jána Kuciaka. Zatím nic nevyvrací můj názor, že by Slovensko nebylo mafiánským státem. Domnívám se, že jsem ve svém komentáři pro Die Welt do značné míry vysvětlil své motivy, které mě k označení Slovenska jako mafiánského státu vedly,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Tim Röhn.

Jde o zjednodušený pohled na justici, tvrdí mluvčí prezidentky Čaputové

Žurnalista ke svému názoru dospěl poté, co mimo jiné napsal: „Šok je veliký a poznatek jednoznačný: také Slovensko je mafiánským státem. Vítej v klubu. Kočner stál desetiletí nad zákonem a nyní to vypadalo, že je konec. Zdálo se, že na Slovensku všechno bude jinak. Čestní lidé na Slovensku již slavili, že soudy se po Kočnerově odsouzení pustí i do dalších dosud v politice i v hospodářství nedotknutelných,“ vyjádřil Röhn své zklamání krátce po čtvrtečním rozsudku specializovaného trestního soudu v Pezinku, který kromě Mariana Kočnera nepravomocně osvobodil i Alenu Zsuzsovou, která v případu figurovala jako zprostředkovatelka vraždy.

Kritika a označení Slovenska jako mafiánského státu stále rezonuje v bratislavském Grasalkovičově paláci, který je oficiálním sídlem slovenských prezidentů. Tiskový mluvčí prezidentky Zuzany Čaputové Martin Strižinec rozporuje tvrzení německého novináře Tima Röhna. „Paní prezidentka rozhodně nesouhlasí s takto zestručněným označením, podle něhož je Slovensko mafiánský stát. Proti takovému pojmenování se vymezuje, distancuje se a příčí se jí. Jednoznačně se jedná o zjednodušený pohled, který nabádá ke zkratce. Mnohé se v justici za dva roky po vraždě Jána Kuciaka změnilo a pohnulo se výrazně správným směrem,“ říká pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí Zuzany Čaputové Martin Strižinec.

Rovněž i podle něj se situace ve slovenské justici jednoznačně lepší a nabízí i konkrétní důkazy. „Nelze přehlédnout personální změny na Ústavním soudu, který se celý vyměnil, stejně jako obměna na Nejvyšším soudu. Navíc množství soudců se vzdalo své funkce, a tak očistný proces v justici probíhá, to je naprosto zřetelné,“ má jasno bývalý novinář a televizní i rozhlasový moderátor.

Korespondent listu Die Welt Tim Röhn se ale domnívá, že Slovensko čeká ještě dlouhá cesta, aby se justice očistila. „Uvidíme, zda s tímto plánem uspějí. Na důkladné posouzení je ještě příliš brzy. Však také prezidentka Zuzana Čaputová i premiér Igor Matovič slíbili, že budou usilovat o dodržování zásad právního státu na Slovensku a o zintenzivnění boje proti korupci. Pro obyvatele Slovenska by bylo dobrou zprávu, kdyby se jejich země stala spravedlivější, a nešlo jen o pouhou frázi, ale jednalo se i o realitu,“ přeje si v hovoru s webem EuroZprávy.cz německý novinář Tim Röhn.

Hlava země apeluje na nové soudce, aby vrátili důvěru lidí ve spravedlnost

Tiskový mluvčí Zuzany Čaputové Martin Strižinec ale upozorňuje, že slovenská hlava státu, která je vystudovanou právničkou, se od svého loňského nástupu do funkce intenzivně zapojila do očistného procesu v justici a uvádí jasný příklad: „Paní prezidentka jako hlava země pokaždé, když jmenuje ústavní i nové soudce, vždy zdůrazňuje, že mají před sebou důležitý úkol, aby právě vrátili důvěru lidí ve spravedlnost na Slovensku. Znovu opakuji, probíhá tedy zde očistný proces, kterého jsme momentálně svědky, a je jasné, že není vždy úplně příjemný. Jedná se však o dlouhodobý proces.“

Interní doktorand mediální komunikace a žurnalistiky na Katedře žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě zatím ze čtvrtečního verdiktu žádné závěry nevyvozuje, protože kauza zavražděného novináře Jána Kuciaka je stále otevřená, neboť rozsudek není pravomocný a po odvolání prokurátora se celým případem bude zabývat Nejvyšší soud. „Uznávám ale, že zevšeobecnit celkový pohled na justici je lákavé, ale zároveň velmi problematické,“ říká mluvčí.

Podle Martina Strižince to není poprvé, co německá média označila Slovensko za mafiánský stát. „Jednou tento výraz užil bývalý prezident Andrej Kiska, a to ve vypjaté chvíli, když poskytoval rozhovor německým médiím, a je tedy možné, že se tak německým žurnalistům vryl do podvědomí a teď si na něj vzpomněli,“ domnívá se a dodává, že z hlediska celku se nelze na Slovensko dívat jako na mafiánský stát. „Paní prezidentka nicméně připouští, že na Slovensku mohou existovat nějaké mafiánské praktiky, ale ve finále jsme podle ní právním státem, protože ochranné mechanismy fungují, a pokud se vyskytnou určitá selhání, pak souvisejí s konkrétními lidmi, ale ne se systémem jako takovým,“ míní mluvčí.

EuroZprávy.cz také položily německému novináři Timu Röhnovi dotaz, zda by Českou republiku rovněž označil za mafiánský stát, když například premiér Andrej Babiš je v možném střetu zájmů, není vyjasněna jeho kauza Čapí hnízdo, soud na Slovensku pravomocně prokázal, že se zapletl s komunistickou Státní tajnou bezpečností a například v roce 2006 byla zveřejněna Kubiceho zpráva o prorůstání mafie do státní správy. „Nezlobte se, ale k dění v České republice se nechci vyjadřovat,“ přeje si Tim Röhn.

Tim Röhn (novinář) Martin Strižinec Slovensko Zuzana Čaputová Die Welt vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Ján Kuciak Marian Kočner Igor Matovič (OLaNO)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Armáda České Republiky

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.

před 3 hodinami

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

před 4 hodinami

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy