Dnešní videokonference lídrů institucí Evropské unie s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem se koná i ve stínu nedávné cesty předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan.
Uvedla to stanice Deutsche Welle (DW), podle které Česko nyní čelí bezpříkladnému tlaku Číny. Peking považuje Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii a přímé kontakty zahraničí s Tchaj-wanem pak za vměšování do vnitřních záležitostí Číny.
Čínsko-unijní summit se měl původně uskutečnit v saském Lipsku, kvůli koronaviru byl ale změněn na videokonferenci. Hlavními tématy sice jsou obchodní a investiční otázky, na které Čína s EU již roky hledají společnou odpověď, jednání ale zastiňuje tvrdý postup Pekingu proti Hongkongu či muslimské menšině Ujgurů.
Vystrčilova návštěva Tchaj-wanu vzájemné vztahy Bruselu s nejlidnatější zemí světa ještě více zatížila. Nikdy v minulosti se totiž podle DW nestalo, aby Čína některému z členů EU vyhrožovala tak tvrdě a otevřeně, jako teď právě České republice. Čínský ministr zahraničí Wang I varoval, že Vystrčil za porušení principu jedné Číny zaplatí vysokou cenu. Wang pohrůžku vyslovil během návštěvy Německa, což německého ministra zahraničí Heika Maase přinutilo, aby se Česka zastal.
Politolog Jakub Janda v rozhovoru s DW prohlásil, že Peking využívá Českou republiku jako zkušební laboratoř toho, jak daleko může ve vměšování a zastrašování unijních států zajít. Že si Čína vybrala Prahu, není náhoda, uvádí německá stanice. Někdejší československý a první český prezident Václav Havel totiž v roce 1990 přijal dalajlámu, který je duchovním vůdcem Tibetu. Setkal se i s tehdejším tchajwanským prezidentem. Naopak Havlovi nástupci Václav Klaus a Miloš Zeman zahájili sbližování s Čínou. O Zemanových gestech vůči Číně píše DW jako o podlézavých.
Německá stanice poznamenala, že Čína mezitím přislíbila Česku rozsáhlé investice, ale nakonec zůstalo jen u slibů. České tajné služby zase varují před čínskými aktivitami a bezpečnostními riziky v případě využívání čínských softwarových a hardwarových řešení.
Související
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
Trump se směje, v Evropě padají hlavy. Následky zveřejněných Epsteinových spisů naráží na propastné rozdíly
EU (Evropská unie) , Čína , Tchaj-Wan , Miloš Vystrčil (ODS)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Jílek se s úspěšnou olympiádou rozloučil 14. místem v masáku, Klaebo jedenáctým zlatem
před 46 minutami
Další rozměr kauzy bývalého prince Andrewa. Poslanci mohou zahájit vyšetřování
před 1 hodinou
Trump zase řeší Grónsko. Posílá loď, která se má postarat o nemocné
před 2 hodinami
Lvovem otřásly exploze. Zemřela policistka, spekuluje se o terorismu
před 3 hodinami
Finové si suverénně došli pro pátý hokejový olympijský bronz. Slováky porazili 6:1
před 4 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Nejtepleji bude v Čechách
včera
Apple pracuje na novém modelu iPhone. Ceny už jsou předmětem spekulací
včera
Pro skicrossařky bylo maximem osmifinále, v short tracku nedojela Vaňková. Zdráhalová čtrnáctá
včera
Policie vyšetřuje pobodání u Prahy. Panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Fico dal Zelenskému ultimátum. Jde o dodávky elektřiny i ropy
Aktualizováno včera
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
včera
Trump po rozhodnutí soudu zvyšuje globální cla
včera
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
včera
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
včera
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
včera
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
včera
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
včera
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
včera
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
včera
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
Po stříbru na pětikilometrové trati a zlatu na desetikilometrové trati se ve čtvrtek v rámci letošních zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo se čekalo, co předvede na nejkratší a zároveň své nejméně oblíbené trati, na které se na olympiádě ukázal, a to na 1500 metrů. Před tímto závodem probleskla zpráva o tom, že po Martině Sáblíkové i Nikole Zdráhalové se i on nachladil, bolelo ho v krku a měl problém s dýcháním. Možná i proto skončil na této distanci až šestnáctý, i když on sám o nemoci po závodě nemluvil, naopak byl ke svému výkonu kritický.
Zdroj: David Holub