"Supersobota" v britském parlamentu: Poslanci mají hlasovat čtyřikrát

Až čtyři hlasování by se dnes mohla uskutečnit v dolní komoře britského parlamentu, kde se premiér Boris Johnson v rámci "supersoboty" snaží prosadit upravenou dohodu o vystoupení své země z Evropské unie. Vláda předložila dvě usnesení a u každého z nich vybral předseda Dolní sněmovny John Bercow k projednání v plénu jeden pozměňovací návrh.

Hlasovací blok pravděpodobně nezačne před 15:30 SELČ, uvádí zpravodajský web BBC.

Po ukončení časově neomezené rozpravy se poslanci nejdříve vyjádří k pozměňovacímu návrhu bývalého vládního zákonodárce Olivera Letwina. Jeho schválení by znamenalo "podmínečnou" podporu upravené brexitové dohodě s tím, že její oficiální schválení by bylo odloženo do okamžiku schválení zákona, který dojednané podmínky brexitu převede do britského práva.

Opatření bylo předloženo v souvislosti se zákonem z minulého měsíce, který stanovuje podmínky pro dojednání dalšího odkladu brexitu. Vládě ukládá požádat o odklad brexitu v případě, že do dnešního večera parlament neschválí "rozvodovou" dohodu ani odchod z EU bez dohody. Cílem Letwinova dodatku je podle BBC vyloučit variantu, že by po dnešním schválení dohody nakonec stejně 31. října nastal "neřízený" brexit, protože by ratifikační zákon do té doby nestihl projít legislativním procesem. Podle vlády je ale smyslem dodatku brexit jen odložit.

"Mým cílem je zajistit, aby dohoda Borise Johnsona prošla, ale abychom měli pojistku, která zabrání Spojenému království omylem vypadnout (z EU) 31. října, pokud by nastaly problémy při projednávání ratifikační legislativy," vysvětloval Letwin své důvody. Nic jiného za plánem není, dodal.

Schválení jeho dodatku by mohlo zcela nabourat strategii vlády a donutit ji k odeslání žádosti o nový odklad brexitu. Výsledek hlasování bude podle všeho velmi těsný, podporu opatření ohlásili někteří poslanci, kteří dříve patřili do klubu vládní Konzervativní strany, nejistá je pozice severoirských unionistů. Agentura Reuters i BBC poznamenávají, že předložení tohoto návrhu ilustruje míru nedůvěry, která v souvislosti s brexitem v britském parlamentu vládne.

Druhým bodem dnešního hlasovacího bloku je hlavní usnesení o podpoře brexitové dohody. V případě úspěchu předchozího dodatku by ale vláda pravděpodobně návrh stála, nebo by svým poslancům nařídila, aby se hlasování zdrželi, protože už by jej nepokládala za důležité.

Vláda před dneškem předložila ještě jedno usnesení, a to ohledně varianty brexitu bez dohody. To by podle BBC vstoupilo do hry při odmítnutí hlavního návrhu. Bercow také umožnil hlasování o pozměňovacím návrhu k tomuto usnesení, který scénář "neřízeného" brexitu odmítá a místo toho žádá "potvrzovací" referendum o podobě vystoupení z EU.

Johnsonova vláda uvedla, že příští týden zahájí projednávání zákona o ratifikaci podmínek brexitu, ať už bude výsledek dnešních hlasování jakýkoli. Poslanci by tak už v úterý dostali další možnost dát najevo svůj postoj k Johnsonově verzi "rozvodové" dohody.

Související

Big Ben a budova parlamentu.

Reforma britského parlamentu? Labouristé chtějí jednu komoru zrušit

Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory britského parlamentu. Nahradila by ji menší, a tedy méně nákladná komora, která by důsledněji odrážela regionální rozložení země. Na dnešním setkání v Leedsu to oznámil předseda labouristů Keir Starmer, informovaly zahraniční tiskové agentury. Labouristé jsou 12 let v opozici, ale aktuálně mají v průzkumech výrazný náskok před vládnoucí Konzervativní stranou.

Více souvisejících

Parlament Velké Británie Brexit Velká Británie

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy