Útočník na synagogu v Halle na internetu zveřejnil "manifest"

Na internetu se objevil "manifest" sepsaný zřejmě pachatelem středečního útoku na synagogu ve východoněmeckém Halle. Píše v něm, že chce zabít co nejvíce "nepřátel bílých" - hlavně Židů. O dokumentu informovala na twitteru Rita Katzová, šéfka firmy SITE Intelligence Group, která monitoruje internetové aktivity pravicových extremistů a džihádistů.

V takzvaném manifestu, složeném z trojice dokumentů ve formátu PDF, jsou jako další možné cíle zmíněni muslimové a levicově zaměření lidé. Text obsahuje mimo jiné fotografie zčásti podomácku vyrobených zbraní, munice a výbušnin, které skutečně použil útočník v Halle. I proto dokument vytvořený zřejmě 1. října podle magazínu Spiegel po prvním přezkoumání němečtí vyšetřovatelé hodnotí jako autentický.

Na internetu se objevilo také video samotného útoku. Atentátník ho pomocí kamery umístěné na své přilbě přenášel na platformě Twitch, která slouží především k online sledování počítačových her. Zhruba 35minutové video v přímém přenosu vidělo jen pět lidí, později ho ale podle platformy zhlédlo kolem 2200 lidí, než bylo smazáno.

BREAKING: 35-mins of head-mounted camera footage of #Halle #Germany shooting was posted on video game site, showing first-person footage of his ammo and the shooting similar to that of NZ attack. Shooter says in English prior to shooting: The “root of all problems are the Jews.” pic.twitter.com/d1QZyAqBD4

— Rita Katz (@Rita_Katz) October 9, 2019

Na záznamu je mimo jiné vidět, jak se útočník v Halle neúspěšně snaží dostat do synagogy, v jejíchž dveřích zůstaly stopy po více než deseti kulkách. V synagoze bylo tou dobou přes 50 lidí. Původní údaje hovořily až o 80 věřících, kteří oslavovali nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření).

Pachatel, který opakovaně nadává na Židy a "arabáče", podle listu Die Welt zaznamenal i moment, kdy zezadu čtyřmi ranami zastřelil ženu, která šla zřejmě náhodou kolem synagogy a stěžovala si, že jeho auto blokuje chodník. Svou druhou oběť, kterou je muž v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem, pachatel zastřelil, přestože ho prosila o život. Útočník pak střílel i na další lidi. Části z nich mohlo zachránit život i to, že se střelci některé podomácku vyrobené zbraně porouchaly. Video zachycuje také přestřelku s policií, při níž byl útočník zraněn na krku.

Podezřelým z útoků je sedmadvacetiletý Němec Stephan Balliet, který byl krátce po činech zadržen. Podle Spiegelu žil s matkou v sasko-anhaltské vesnici Benndorf. Sousedé o něm tvrdí, že byl odtažitý a nikdy je nezdravil. Jeho otec listu Bild řekl, že Balliet nebyl spokojený se sebou ani s okolním světem. Za všechno prý dával vinu jen ostatním. "Ten kluk byl pořád jen online," řekl také o synovi, který podle něj prakticky neměl přátele.

Bild rovněž uvedl, že Balliet po maturitě studoval dva semestry chemii na vysoké škole, studium ale kvůli nemoci ukončil. Podle svého otce byl i u armády, nedostalo se mu ale žádného speciálního výcviku.

Související

střelba v Halle (9.10.2019)

Za útok na synagogu v Halle padlo doživotí, pachatel hlásal rasistické názory i u soudu

Na doživotí dnes poslal za mříže soud v Německu Stephana Ballieta, který se zodpovídal za loňský útok na synagogu v Halle. Soud tak svým nepravomocným verdiktem vyhověl obžalobě. Dovnitř synagogy se Balliet nedostal, v jejím okolí ale zabil dva lidi. Ústřední rada Židů v Německu rozsudek přivítala a označila ho za symbol toho, že antisemitismus nemá v zemi místo.
Střelba v Halle (9.10.2019)

Útočníkovi z Halle hrozí doživotní trest, žádají ho žalobci

Spolkové státní zastupitelství požaduje pro pachatele loňského útoku na synagogu v Halle doživotní trest vězení s následnou ochrannou vazbou. Obžaloba to dnes uvedla ve své závěrečné řeči v procesu, který se v uplynulých měsících konal v Magdeburku. Čin, který spáchal nyní 28letý pravicový extremista Stephan Balliet, je podle žalobců zvláště závažný.

Více souvisejících

střelba v Halle (9.10.2019) Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy