V souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 v Belgii se chystá Brusel nařídit povinné nošení roušek na veřejných místech belgické metropole. Oznámil to dnes předseda bruselské regionální vlády, podle něhož v Bruselu zároveň začnou přísnější kontroly dodržování dosavadních pravidel. Belgické úřady dnes uvedly, že v minulém týdnu vzrostl denní průměr nových případů na 530, což je nejvíce od května. Nárůst zaznamenává i Nizozemsko, jehož premiér Mark Rutte dnes doporučil turistům vyhýbat se rušným čtvrtím Amsterodamu.
Bruselská bezpečnostní rada dnes rozhodla, že pokud v belgickém hlavním městě překročí počet nových případů 50 na 100.000 obyvatel, začne na veřejných místech platit povinné nošení roušek. V současnosti dosahuje tento ukazatel 38, zatímco v celé Belgii se za poslední dva týdny vyšplhal na 54, což je téměř dvěstěprocentní nárůst proti minulému čtrnáctidennímu období.
Belgičtí epidemiologové zároveň upozorňují, že nákaza na rozdíl od jara zasahuje především mladší lidi a má méně vážný průběh.
"Od nynějška bude přísně vynucováno dodržování současných pravidel. Jsme ve fázi sankcí, respektujte pravidla," řekl dnes podle webu Politico šéf bruselské vlády Rudi Vervoort.
V Bruselu již od června platí povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě či obchodech. Pokud se situace dále zhorší, bude zakrývání obličeje povinné na otevřených veřejných prostranstvích.
Nakažených přibývá v Belgii nerovnoměrně, nejhůře jsou na tom podle úřadů obyvatelé hustě obydlených chudších čtvrtí ve věku od 20 do 50 let.
"Sledujeme dosti rozdílný průběh proti první vlně. Tato epidemie zasahuje více lidi mladší 50 let, a to stále méně vážným způsobem," popsal stanici RTBF rozdíly proti jarní vlně koronavirové nákazy epidemiolog Yves Coppieters. Na jaře byla značná část nakažených i více než 9000 obětí covidu-19 mezi seniory.
Brusel není v současnosti zdaleka nejzasaženějším regionem Belgie. Mnohem rychleji přibývá nakažených v Antverpách, které kvůli riziku šíření viru na večírcích, v barech či klubech zavedly zákaz nočního vycházení. Německo své občany varovalo před cestováním do tohoto belgického města a okolního regionu.
Nizozemské úřady dnes ohlásily 601 nových případů, což je o 175 více než ve středu. Premiér Rutte na večerní tiskové konferenci prohlásil, že země se nechystá na opakování přísných opatření z jara, avšak doporučil lidem zvýšenou opatrnost a dodržování hygienických pravidel.
"Virus nebezpečně posiluje a hrozí nám, že ztratíme to, co jsme společně získali minulý měsíc," prohlásil podle agentury Reuters ministerský předseda s odkazem na ústup koronaviru docílený za pomoci zásadních omezení veřejného života. Aby se tato situace nemusela opakovat, lidé by podle něho měli dodržovat bezpečnou vzdálenost a vyhýbat se frekventovaným místům.
Související
Belgie pokročila v případu plánovaného teroristického útoku. Padla obvinění
Razie v Belgii: Policie zadržela sedm lidí, kteří plánovali teroristický útok
Belgie , zdraví , Sophie Wilmes , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák