V Británii se sešla Dolní sněmovna, prokurátor ji má za mrtvou

V Británii se dnes po více než dvou týdnech sešla dolní komora parlamentu. K poslancům nejprve promluvil generální prokurátor Geoffrey Cox, který prohlásil, že vláda respektuje úterní verdikt nejvyššího soudu, jenž označil vynucenou parlamentní přestávku původně plánovanou na pět týdnů za nezákonnou a od začátku za neplatnou.

Dolní sněmovnu ovšem Cox v emotivní výměně názorů zároveň označil za "mrtvou" a za "ostudu", protože poslanci třikrát odmítli návrh brexitové dohody a nesouhlasili ani s předčasnými volbami.

Poslanci a média čekají především odpolední vystoupení premiéra Borise Johnsona, který kvůli překotnému vývoji zkrátil svůj pobyt v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN a dnes v poledne se vrátil do Londýna. Spekuluje se, že premiér požádá poslance o schválení předčasných voleb.

Cox, který je hlavním právním poradcem vlády, dnes také potvrdil, že kabinet se bude řídit zákonem proti neřízenému brexitu, který na začátku měsíce přijal parlament.

"O tom není pochyb, že vláda uposlechne zákon. Ale je otázkou, co přesně zákon od vlády požaduje," dodal podle agentury Reuters Cox. Norma dává vládě čas do 19. října, aby dohodu o podmínkách brexitu prosadila v parlamentu, nebo aby od zákonodárců získala svolení pro neřízený odchod z unie. V opačném případě musí kabinet na základě nového opatření požádat o další odklad brexitu. Podle britského tisku ale Johnson stále doufá, že se mu nový zákon nějak podaří obejít.

Cox, který podle televize Sky News dodal britské vládě dobrozdání o legálnosti kontroverzní parlamentní přestávky, zdůraznil, že kabinet vždy jednal v dobré víře. Kritici ale postup vlády označili za snahu umlčet parlament v kritické době před termínem brexitu, který připadá na 31. října. To je za 36 dní.

"V nadcházejících dnech zvážím, zda je ve veřejném zájmu širší zveřejnění mé právní rady poskytnuté vládě," uvedl Cox. Vyloučil přitom, že by se vláda rozhodla znovu přerušit práci parlamentu způsobem, který by nebyl v souladu s úterním verdiktem nejvyššího soudu.

Prokurátor v rozpravě s poslanci odmítl, že by se soudní rozhodnutí dalo označit za "ústavní puč". Tak ho podle britského tisku komentoval Jacob Rees-Mogg, který za kabinet dojednává program Dolní sněmovny.

Po konstatování jednoho z poslanců, že dnes byla obnovena parlamentní suverenita a poslanci určí, co se bude dál dít s brexitem, Cox prohlásil, že tento parlament už nemá morální právo zasedat, když třikrát odmítl brexitovou dohodu i předčasné volby. "Tento parlament je mrtvý parlament," dodal prokurátor a za nesouhlasných výkřiků mnoha přítomných označil Dolní sněmovnu za ostudnou.

Johnson podle úterního verdiktu soudu jednal nezákonně, když požádal na konci srpna královnu Alžbětu II., aby přerušila zasedání parlamentu do 14. října. Rozhodnutí o ukončení schůze ve druhém zářijovém týdnu a zahájení nového zasedání až 14. října bylo podle nejvyššího soudu neplatné od samého začátku. Šéf Dolní sněmovny John Bercow hned po ohlášení tohoto stanoviska svolal schůzi dolní parlamentní komory na dnešek.

Související

Brexit, ilustrační foto

Británie uvázne ve spárech EU? Právní analýza vyvolala mezi politiky rozruch

Právní riziko, že Británie i po odchodu z Evropské unie uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění takzvané irské pojistky trvá navzdory doplňku k brexitové dohodě, který s Evropskou unií na poslední chvíli v pondělí vyjednala premiérka Theresa Mayová. Uvedl to dnes ve své analýze britský generální prokurátor Geoffrey Cox. Dodal nicméně, že text doplňku považuje za právně závazný. Labouristická opozice i někteří konzervativní politici to ale už dříve zpochybnili s tím, že na pojistce se nic nezměnilo.
Theresa Mayová

Mayová se bojí porážky? Hlasování o brexitové dohodě se prý odloží, mluvčí premiérky to popřel

Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové dnes podle agentury Reuters potvrdil, že hlasování o připravené brexitové dohodě v Dolní sněmovně se uskuteční podle plánu v úterý. Popřel tak spekulace tisku, že vláda v očekávání porážky hlasování nejspíš odloží a místo toho nabídne poslancům, aby se nezávazně vyjádřili k dokumentu, který by obsahoval britské požadavky na změny týkající se sporné irské pojistky, na něž Brusel odmítá přistoupit.

Více souvisejících

Geoffrey Cox Velká Británie Parlament Velké Británie Brexit Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy