Mayová se bojí porážky? Hlasování o brexitové dohodě se prý odloží, mluvčí premiérky to popřel

Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové dnes podle agentury Reuters potvrdil, že hlasování o připravené brexitové dohodě v Dolní sněmovně se uskuteční podle plánu v úterý. Popřel tak spekulace tisku, že vláda v očekávání porážky hlasování nejspíš odloží a místo toho nabídne poslancům, aby se nezávazně vyjádřili k dokumentu, který by obsahoval britské požadavky na změny týkající se sporné irské pojistky, na něž Brusel odmítá přistoupit.

Smyslem mělo být podle deníku The Sun za současné patové situace ukázat sedmadvacítce před unijním summitem 21. a 22. března, jaká podoba dohody by měla šanci získat v britském parlamentu většinu.

Is there any way that May’s deal could pass on Tuesday? https://t.co/6RldpBrJWB

— James Forsyth (@JGForsyth) 9. března 2019

V neděli večer hovořil s Mayovou telefonicky předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, uvedl dnes mluvčí EK Margaritis Schinas, detaily jejich rozmluvy ale nechtěl poskytnout. Zároveň prohlásil, že v tuto chvíli není mezi evropskou a britskou stranou naplánované žádné další "jednání na politické úrovni", úzké kontakty však budou pokračovat. Podle britských médií byla ještě o víkendu ve hře dnešní návštěva Mayové v Bruselu.

Komentátor serveru Politico připomněl, že Mayová by odkladem úterního hlasování porušila svůj slib, který poslancům dala, a čelila by tak kritice, že zákonodárcům předložila jakousi imaginární dohodu místo té, o níž s Bruselem vyjednávala dva roky. BBC psala, že v případě odkladu hlasování o brexitové dohodě by nastala vlna ministerských rezignací a zesílilo by volání po premiérčině odchodu.

Po kritizovaném předchozím odkladu slíbila Mayová koncem února britským poslancům, že o dohodě stanovující podmínky odchodu z EU budou hlasovat 12. března. Poslanci už dohodu jednou odmítli právě kvůli irské pojistce. Pokud v úterý brexitovou smlouvu domluvenou s Bruselem nepodpoří, což je podle komentátorů téměř jisté, mají se ve středu vyslovit k tomu, zda si přejí brexit bez dohody. Pokud by ani tato varianta neprošla, má následovat hlasování o odložení britského odchodu z EU, který je zatím stále plánován na 29. března.

Irská pojistka je kontroverzním bodem brexitové dohody. Má zajistit průchodnost hranice mezi Irskem a Severním Irskem i po brexitu, ale podle některých britských poslanců představuje riziko, že země zůstane natrvalo připoutána k unijním strukturám. Unie ovšem ujišťuje, že toto řešení, pokud na něj vůbec dojde, by mělo být pouze dočasné. Rozvodovou dohodu kvůli pojistce však znovu otevírat nehodlá.

Britský vyjednavač a generální prokurátor Geoffrey Cox nedávno navrhl vznik "arbitrážního panelu", který by rozhodoval vzájemné spory a mohl by pojistný režim ukončit v případě, že shledá, že ani jedna ze stran nepodnikla "rozumné" kroky k nalezení alternativního řešení. Panel by se ale s jednotlivými případy nemusel obracet na Soudní dvůr EU, což unie odmítá.

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier dnes řekl agentuře AFP, že EU už své "konstruktivní návrhy" na odblokování situace představila. "(S Brity) jsme hovořili celý víkend a nyní jsou diskuse, jednání na Londýnu a na britském parlamentu," uvedl.

4/5 EU commits to give UK the option to exit the Single Customs Territory unilaterally, while the other elements of the backstop must be maintained to avoid a hard border. UK will not be forced into customs union against its will.

— Michel Barnier (@MichelBarnier) 8. března 2019

Barnier v pátek nabídl Británii možnost jednostranně odejít z navrhovaného jednotného celního prostoru v případě uplatnění irské pojistky, ale Severní Irsko by podle něj v tomto prostoru muselo zůstat. Londýn toto řešení vzápětí odmítl jako krok ohrožující jednotu země.

"Nabídli jsme další ujištění, že irská pojistka - pokud by byla spuštěna - by platila jen dočasně," komentoval víkendová pracovní jednání dnes před novináři Schinas. Zopakoval, že evropská strana se bude usilovně snažit najít v jednáních o budoucích vztazích nové řešení, které by pojistku nahradilo. "Hodláme ratifikovat smlouvu o (britském) vystoupení z EU před 29. březnem," připomněl mluvčí s tím, že evropská strana je otevřena a připravena k dalším jednáním s britskými vyjednavači.

Související

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová Velká Británie EU (Evropská unie) Michel Barnier Geoffrey Cox

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy