Mayová se bojí porážky? Hlasování o brexitové dohodě se prý odloží, mluvčí premiérky to popřel

Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové dnes podle agentury Reuters potvrdil, že hlasování o připravené brexitové dohodě v Dolní sněmovně se uskuteční podle plánu v úterý. Popřel tak spekulace tisku, že vláda v očekávání porážky hlasování nejspíš odloží a místo toho nabídne poslancům, aby se nezávazně vyjádřili k dokumentu, který by obsahoval britské požadavky na změny týkající se sporné irské pojistky, na něž Brusel odmítá přistoupit.

Smyslem mělo být podle deníku The Sun za současné patové situace ukázat sedmadvacítce před unijním summitem 21. a 22. března, jaká podoba dohody by měla šanci získat v britském parlamentu většinu.

Is there any way that May’s deal could pass on Tuesday? https://t.co/6RldpBrJWB

— James Forsyth (@JGForsyth) 9. března 2019

V neděli večer hovořil s Mayovou telefonicky předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, uvedl dnes mluvčí EK Margaritis Schinas, detaily jejich rozmluvy ale nechtěl poskytnout. Zároveň prohlásil, že v tuto chvíli není mezi evropskou a britskou stranou naplánované žádné další "jednání na politické úrovni", úzké kontakty však budou pokračovat. Podle britských médií byla ještě o víkendu ve hře dnešní návštěva Mayové v Bruselu.

Komentátor serveru Politico připomněl, že Mayová by odkladem úterního hlasování porušila svůj slib, který poslancům dala, a čelila by tak kritice, že zákonodárcům předložila jakousi imaginární dohodu místo té, o níž s Bruselem vyjednávala dva roky. BBC psala, že v případě odkladu hlasování o brexitové dohodě by nastala vlna ministerských rezignací a zesílilo by volání po premiérčině odchodu.

Po kritizovaném předchozím odkladu slíbila Mayová koncem února britským poslancům, že o dohodě stanovující podmínky odchodu z EU budou hlasovat 12. března. Poslanci už dohodu jednou odmítli právě kvůli irské pojistce. Pokud v úterý brexitovou smlouvu domluvenou s Bruselem nepodpoří, což je podle komentátorů téměř jisté, mají se ve středu vyslovit k tomu, zda si přejí brexit bez dohody. Pokud by ani tato varianta neprošla, má následovat hlasování o odložení britského odchodu z EU, který je zatím stále plánován na 29. března.

Irská pojistka je kontroverzním bodem brexitové dohody. Má zajistit průchodnost hranice mezi Irskem a Severním Irskem i po brexitu, ale podle některých britských poslanců představuje riziko, že země zůstane natrvalo připoutána k unijním strukturám. Unie ovšem ujišťuje, že toto řešení, pokud na něj vůbec dojde, by mělo být pouze dočasné. Rozvodovou dohodu kvůli pojistce však znovu otevírat nehodlá.

Britský vyjednavač a generální prokurátor Geoffrey Cox nedávno navrhl vznik "arbitrážního panelu", který by rozhodoval vzájemné spory a mohl by pojistný režim ukončit v případě, že shledá, že ani jedna ze stran nepodnikla "rozumné" kroky k nalezení alternativního řešení. Panel by se ale s jednotlivými případy nemusel obracet na Soudní dvůr EU, což unie odmítá.

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier dnes řekl agentuře AFP, že EU už své "konstruktivní návrhy" na odblokování situace představila. "(S Brity) jsme hovořili celý víkend a nyní jsou diskuse, jednání na Londýnu a na britském parlamentu," uvedl.

4/5 EU commits to give UK the option to exit the Single Customs Territory unilaterally, while the other elements of the backstop must be maintained to avoid a hard border. UK will not be forced into customs union against its will.

— Michel Barnier (@MichelBarnier) 8. března 2019

Barnier v pátek nabídl Británii možnost jednostranně odejít z navrhovaného jednotného celního prostoru v případě uplatnění irské pojistky, ale Severní Irsko by podle něj v tomto prostoru muselo zůstat. Londýn toto řešení vzápětí odmítl jako krok ohrožující jednotu země.

"Nabídli jsme další ujištění, že irská pojistka - pokud by byla spuštěna - by platila jen dočasně," komentoval víkendová pracovní jednání dnes před novináři Schinas. Zopakoval, že evropská strana se bude usilovně snažit najít v jednáních o budoucích vztazích nové řešení, které by pojistku nahradilo. "Hodláme ratifikovat smlouvu o (britském) vystoupení z EU před 29. březnem," připomněl mluvčí s tím, že evropská strana je otevřena a připravena k dalším jednáním s britskými vyjednavači.

Související

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová Velká Británie EU (Evropská unie) Michel Barnier Geoffrey Cox

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy