V Německu za poslední den přibylo 175.263 nově nakažených

V Německu za poslední den přibylo 175.263 nově nakažených koronavirem, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Jde o nižší počet než za minulý čtvrtek, kdy přibylo 252.530 infikovaných. Klesá rovněž sedmidenní incidence, tedy počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel za poslední týden.

K dnešku její hodnota činí 1181,2, zatímco ve čtvrtek to bylo 1251,3 a před týdnem 1586,4. Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach na dnešní tiskové konferenci hovořil o stabilním a očekávaném poklesu případů nákazy.

"Pozitivní zprávou je, že počty nakažených klesají, což jsme předpokládali. Dokazuje to, že přijatá opatření a rozvolnění byla správným krokem," řekl Lauterbach.

Agentura DPA nicméně upozorňuje, že ne všechny spolkové země údaje o počtech nakažených hlásí všechny dny v týdnu, takže mezidenní srovnání není příliš vypovídající. Nakažených bude s největší pravděpodobností mnohem více, protože hygienici jsou přetížení a ne všichni nakažení se nechávají otestovat.

Německý parlament ve čtvrtek zamítl všeobecnou očkovací povinnost proti covidu-19. Kompromisní návrh počítal s tím, že povinně očkováni budou pouze lidé nad 60 let. "Je to jasná a hořká porážka všech zastánců povinného očkování," řekl Lauterbach. "Je to špatná zpráva i pro ohrožené skupiny obyvatel a pro ty, co musí žít s karanténními omezeními," uvedl.

Chybějící zákon o povinném očkování podle ministra zdravotnictví zbrzdí i návrat k normálnímu životu. "Nemáme žádný další prostor pro rozvolňování," poznamenal. V Německu až na Hamburk a Meklenbursko-Přední Pomořansko zůstaly z velkých opatření jen roušky v hromadné dopravě a v nemocnicích. V obchodech a institucích není povinné ochranu dýchacích cest nosit, pokud to provozovatelé sami nevyžadují.

Neprosazení všeobecné očkovací povinnosti podle Lauterbacha rovněž znamená, že Německo již třetím rokem za sebou nebude na podzim epidemicky připraveno tak, jak by mohlo. "Je možné, že nás na podzim čeká další velká vlna," řekl s tím, že s jistotou to ale určit nelze.

Za posledních 24 hodin v celém Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, zemřelo 334 lidí nakažených koronavirem. Od začátku pandemie Německo eviduje asi 22,4 milionu nakažených a 131.370 smrtelných případů.

V Německu bylo dosud plně očkováno 76 procent lidí, posilující dávku pak má 58,9 procenta. U osob starších 60 let je základní proočkovanost 88,8 procenta, posilující dávku má 79,1 procenta. Šéf RKI Lothar Wieler varoval před tím, aby neočkovaní nespoléhali na imunitu po prodělání koronavirové varianty omikron. "Neočkovaní, kteří se nakazili omikronem, nemají žádnou dobrou ochranu před dalšími variantami," řekl. "Musíme se dále snažit o to, aby se lidé očkovat nechali," dodal.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Aktualizováno před 52 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem.

Je to tady. Francie pošle vojenské instruktory na Ukrajinu

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 52 minutami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron označil Rusko za hrozbu pro Evropu: Musíme se umět sami bránit

Potřebujeme Evropu, která se dokáže sama bránit, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu k evropské mládeži v Drážďanech. Macron, který je na třídenní státní návštěvě v Německu, označil Rusko, které vojensky napadlo Ukrajinu před více než dvěma lety, za hrozbu evropské bezpečnosti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

Povolit Ukrajině útočit v Rusku? Hlasy na uvolnění omezení sílí, pro je i vedení NATO

Západní země by měly přehodnotit omezení používání zbraní dodaná Ukrajině týkající se útoků na cíle na ruském území, protože negativně ovlivňují schopnost Ukrajiny bránit se. Prohlásil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy