Vatikán přestane živě vysílat papežovy ranní mše

Vatikán od úterka přestane s živým vysíláním ranních mší papeže Františka, s nimiž začal v březnu kvůli pandemii covidu-19. Informoval o tom ve středu. Tyto mše po dva měsíce sledovaly miliony lidí na celém světě, mnozí poté za tuto možnost poslali papežovi děkovné dopisy, uvedl server Vatican News.

Poslední ranní mší, kterou takto v pondělí Vatikán odvysílá, bude mše u příležitosti stého výročí narození papeže Jana Pavla II. Ta se uskuteční v bazilice svatého Petra u hrobu tohoto papeže, který se narodil v Polsku jako Karol Wojtyla. Poté už ranní mše, které papež sloužil ve vatikánském domě Svaté Marty, vysílány živě nebudou.

Rozhodnutí podle Vatikánu souvisí s obnovením mší s účastí věřících v Itálii, které budou možné právě od pondělka 18. května. Věřící budou muset po dobu mše nosit roušky a dodržovat alespoň metrový rozestup.

Zatím není jasné, kdy se věřícím otevře bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Ta se pro veřejnost také uzavřela kvůli koronaviru. Středeční vatikánské oznámení se nezmiňuje o otevření baziliky ani o tom, zda budou pokračovat živá vysílání generálních audiencí, které se od března rovněž konají bez veřejnosti.

Kvůli pandemii covidu-19 se letos bez věřících konaly i liturgické obřady Velikonoc, a to ve Vatikánu i jinde ve světě, které byly z místních kostelů rovněž často vysílány živě přes internet. Papež letos sloužil například i mši na Hod boží velikonoční v téměř liduprázdné bazilice svatého Petra ve Vatikánu, lidé z celého světa ji mohli sledovat v přímém přenosu na internetu nebo v televizi.

Související

Petr Fiala

Fiala podepsal dohodu mezi Českou republikou a Vatikánem

Český premiér Petr Fiala a kardinál Pietro Parolin, státní sekretář Svatého stolce, podepsali ve čtvrtek na úřadě vlády dohodu mezi Českou republikou a Vatikánem. Česko tím završilo více než 20 let trvající vyjednávání a stalo se jednou z posledních evropských zemí, která takovou smlouvu se Svatým stolcem dosud neměla.

Více souvisejících

Vatikán Papež František

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy