Francie v pátek ohlásila 46.677 nově nakažených koronavirem. Jedná se o největší nárůst (o 6,2 procenta) z týdne na týden od listopadu, kdy země procházela druhým lockdownem, upozornila dnes agentura Reuters. Za posledních 24 hodin úřady zároveň zaregistrovaly 322 mrtvých s diagnózou covid-19.
Na jednotkách intenzivní péče (JIP) v pátek leželo 5254 pacientů s touto nemocí. Ze dne na den jich přibylo 145, což je nejvyšší nárůst za pět měsíců. Obava, že JIP se přetíží a nebudou zvládat další nápor pandemie, byla jedním z hlavních důvodů, proč francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu ohlásil třetí celostátní lockdown.
Nové restrikce včetně přísného omezení pohybu všech obyvatel, uzavření škol a obchodů, které neprodávají nezbytné zboží, začínají dnes a mají trvat měsíc. Francouzský prezident ve středu rovněž uvedl, že počet lůžek na jednotkách intenzivní péče se zvýší z nynějších 7000 na 10.000.
Na vrcholu první plošné uzávěry na jaře 2020 leželo na JIP 7148 pacientů, jejich počet posléze do srpna klesl na několik stovek. Lékaři čekají, že nynější vlna bude v zemi vrcholit v následujících dvou týdnech.
Podle ministerstva zdravotnictví bylo dosud proti covidu-19 očkováno 12,13 milionu Francouzů, tedy něco přes osm procent populace. Tři miliony lidí z uvedeného počtu dostaly druhou dávku.
Celkem se ve Francii od počátku pandemie koronavirem podle oficiálních údajů nakazilo přes 4,7 milionu lidí, z nichž 96.280 zemřelo.
Související
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
před 2 hodinami
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
před 4 hodinami
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
před 5 hodinami
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
před 6 hodinami
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
před 7 hodinami
Fico se v Moskvě sešel s Putinem. Vojenské přehlídky se nezúčastnil
před 9 hodinami
Hrozí NATO rozpad? Bývalý generální tajemník vystoupil s rázným varováním
před 10 hodinami
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
před 11 hodinami
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
před 13 hodinami
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
včera
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
včera
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
včera
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
včera
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
včera
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
včera
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
včera
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
včera
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
včera
Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě
Páteční schůzka na Pražském hradě začala pro premiéra Andreje Babiše drobným napomenutím. Předseda vlády totiž na jednání s prezidentem Petrem Pavlem dorazil o patnáct minut později, než bylo domluveno. Prezident na zpoždění upozornil hned při přivítání, na což premiér reagoval pouze stručnou poznámkou, že mu to časově nevyšlo, aniž by se za pozdní příchod omluvil.
Zdroj: Libor Novák