Ve slovenských horách umírá stále více lidí

Ve slovenských horách loni zemřelo více lidí než v předchozím roce, stoupl také počet výjezdů záchranářů na pomoc turistům. Informovala o tom dnes Horská záchranná služba (HZS), jejíž členové nejčastěji pomáhali Slovákům, Polákům a Čechům.

Loni HZS zaznamenala 40 smrtelných případů. Byl mezi nimi také český turista, který loni v srpnu v Západních Tatrách nepřežil pád po zásahu bleskem. V roce 2018 zemřelo v horách na Slovensku 32 lidí.

HZS loni zasahovala v 2886 případech, což představuje meziročně nárůst o 4,5 procenta. Z toho až dvě třetiny akcí tvořily zásahy na lyžařských tratích. Mimo sjezdovky HZS pomáhala turistům hlavně ve Vysokých Tatrách, které jsou nejvyšším pohořím země.

Nejčastěji (52 procent z celkového počtu zachraňovaných turistů) potřebovali pomoc domácí Slováci, dále Poláci (16,6 procenta) a Češi (11,9 procenta), kteří dlouhodobě tvoří nejpočetnější zahraniční klientelu slovenských hoteliérů.

Návštěvnost slovenských hor stoupá. Podle úřadů k vyššímu počtu ubytovaných hostů přispělo i opatření, na jehož základě musí zaměstnavatelé přispívat svým pracovníkům na rekreaci ve vlasti.

Související

Více souvisejících

Slovensko hory

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy