Vlaky na severu Německa zastavila sabotáž na kabelech

Technickou závadu, která ráno zastavila vlaky na severu Německa, způsobila sabotáž na kabelech. Uvedla to státní železniční společnost Deutsche Bahn (DB). Zatím není jasné, kdo za incident může. Mluvčí DB agentuře DPA řekla, že vyšetřování se ujaly příslušné bezpečnostní orgány.

Vlaky zastavilo selhání digitálního vlakového radiového systému GSM-R. Ten podle mluvčí slouží ke komunikaci mezi centry, která řídí vlakovou dopravu, a jednotlivými vlaky. Závadu se podařilo odstranit po více než dvou hodinách, společnost však varovala, že je nutné nadále počítat s určitým narušením provozu, tedy se zpožděním či zrušením některých spojů.

Bezpečnostní zdroj agentuře Reuters řekl, že v tuto chvíli nelze zatím nic říct, protože vyšetřování incidentu teprve začalo. Existuje řada možných důvodů, od prosté krádeže kabelu až po cílený útok. Časopis Der Spiegel s odvoláním na zdroje z bezpečnostních služeb uvedl, že na dvou místech byly přestřiženy kabely komunikační sítě DB.

Narušení okamžitě vyvolalo poplach, protože NATO a Evropská unie minulý měsíc zdůraznily potřebu chránit kritickou infrastrukturu; reagovaly tak na závadu na plynovodech Nord Stream, kterou označily také za sabotáž.

Dnešní závada nejprve zastavila všechny vlaky ICE (InterCity-Express), InterCity (IC) a EuroCity (EC) v oblasti. Později společnost DB oznámila, že ve spolkových zemích Hamburk, Šlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko a Brémy nejezdí dálkové ani regionální vlaky. Nejezdily tak ani spoje mezi Berlínem a Kolínem nad Rýnem či Berlínem a Amsterodamem. Vlaky z Dánska nepřekračovaly německé hranice.

Související

Více souvisejících

Deutsche Bahn Německo Vlaky

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy