Vrah švédské novinářky Madsen uprchl z vězení, svobody si dlouho neužil

Dánský konstruktér Peter Madsen, který si odpykává doživotí za vraždu švédské novinářky Kim Wallové, dnes uprchl z vězení na předměstí Kodaně. Policii se ho ale podařilo zakrátko dopadnout a vrátit za mříže. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AFP.

O Madsenově pokusu o útěk informoval jako první dánský bulvární list Ekstra Bladet. Na svých stránkách zveřejnil video, na kterém je vidět zásah policie a muž sedící v trávě s rukama za zády.

Policie na twitteru nejprve uvedla jen to, že při pokusu o útěk z vězení na předměstí Kodaně zadržela muže. Později ale potvrdila, že se jednalo právě o Madsena. Od věznice se mu podařilo dostat několik stovek metrů.

Jeden ze svědků policejního zásahu listu Ekstra Bladet řekl, že policisté na kodaňském předměstí Albertslund obklíčili bílou dodávku, otevřeli dveře a Madsena z ní vytáhli. V Albertslundu stojí věznice, v níž si konstruktér odpykává doživotí.

Podle listu Ekstra Bladet i dalších dánských médií policie Madsena hned po zadržení neodvezla z místa, protože se obávala, že by u sebe mohl mít výbušninu. Na místo proto museli přijet pyrotechnici. Podle agentury DPA Madsen při útěku z vězení hrozil předmětem podobným pistoli. Agentura AFP uvedla, že dokonce zadržoval rukojmí.

Nyní 49letého Madsena v roce 2018 odsoudili za vraždu švédské novinářky. Třicetiletá Kim Wallová nastoupila 10. srpna 2017 večer na ponorku Nautilus, kterou Dán postavil. Chtěla o tomto konstruktérovi-samoukovi posedlém dobýváním moří a vesmíru napsat článek. V noci však vynálezce nahlásil její zmizení. Později byly v moři nalezeny části novinářčina těla.

Madsen původně tvrdil, že novinářku v pořádku z ponorky vysadil na břeh. Později prohlásil, že Wallová zemřela nešťastnou náhodou, když na ni spadl těžký poklop ponorky. Pak výpověď ještě jednou změnil a řekl, že se nadýchala oxidu uhelnatého uvnitř jeho podomácku vyrobeného plavidla, zatímco on sám byl na venkovní palubě. Madsen nicméně přiznal, že se těla následně rozhodl zbavit, rozřezal jej a hodil do moře. Ponorku pak nechal záměrně ztroskotat.

U soudu se ale podařilo prokázat, že Madsen Wallovou mučil, sexuálně zneužil, zavraždil a mrtvé tělo pak rozřezal a hodil do moře. Konstruktér přitom čin podle soudu předem chladnokrevně naplánoval. Na počátku září se Madsen při natáčení nového dokumentárního pořadu k vraždě přiznal.

Agentura AP upozornila, že doživotní trest v Dánsku obyčejně trvá 16 let. Před jeho skončením se ale hodnotí stav odsouzeného, především to, zda představuje pro veřejnost nebezpečí. Pokud se odborníci shodnou, že je nebezpečný, může zůstat ve vězení i déle.

Související

Kim Wallová (novinářka)

Dán Madsen se prý přiznal k vraždě švédské novinářky na ponorce

Dánský konstruktér Peter Madsen se při natáčení nového dokumentárního pořadu přiznal k vraždě švédské novinářky Kim Wallové. Informoval o tom dnes dánský list Berlingske Tidende. Madsen byl za svůj brutální čin, spáchaný na palubě podomácku vyrobené ponorky, odsouzen v roce 2018 na doživotí, doposud ale vinu popíral.
Kim Wallová (novinářka)

Bestie z ponorky zaujala filmaře. Z vraždy švédské novinářky bude seriál

Vyšetřování vraždy švédské novinářky Kim Wallové na palubě ponorky dánského konstruktéra Petera Madsena inspirovalo televizní tvůrce k nápadu natočit o kriminálním případu ze srpna 2017 seriál. Režie se má ujmout jeden ze scénáristů dánského politicko-dramatického seriálu Vláda Tobias Lindholm, informovala agentura AFP. Natáčení seriálu The Investigation má začít v příštím roce.

Více souvisejících

Peter Madsen Kim Wallová (novinářka) dánsko uprchlí vězni

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy