Vražda elitního právníka Valka: Slovenský prokurátor podal obžalobu

Slovenský prokurátor dnes podal obžalobu na muže obviněného z vraždy někdejšího šéfa československého ústavního soudu Ernesta Valka. Informovala o tom slovenská média. Obviněný Jozef Radič podle dřívější výpovědi svého komplice Jaroslava Klinky, který byl odsouzen v případu Valkovy vraždy za ozbrojenou loupež, Valka během zmíněné loupeže v jeho domě na podzim roku 2010 zastřelil.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Klinku a Radiče v případu Valkovy vraždy obvinila policie před třemi lety. Klinkovu verzi o průběhu činu podle dřívějšího vyjádření prokurátora potvrdilo i vyšetřování. Klinka výměnou za doznání uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu, na jejímž základě mu soud na konci letošního ledna za ozbrojenou loupež u Valka a za další trestné činy vyměřil trest osm let vězení.

Podle policie byla motivem činu loupež, Valkova rodina to ale zpochybnila. Během vyšetřování se podle policie neprokázalo napojení dvojice pachatelů na žádnou ze zločineckých skupin a ani to, že by šlo o nájemnou vraždu. Do Valkova domu v Limbachu u Bratislavy šli s úmyslem oloupit ho o peníze, které ovšem nenašli. Při vniknutí do domu Radič podle prokuratury zastřelil Valka jednou ránou do hrudi. Vražednou zbraň policie na základě výpovědí podezřelých našla.

Elitní právník Valko se věnoval i různým citlivým kauzám. Slovenský exministr hospodářství Pavol Rusko se v procesu, který se týkal padělání směnek za asi 69 milionů eur (1,88 miliardy korun), hájil i tím, že vystavení dlužních úpisů jako řešení vlastnických sporů kolem soukromé televize Markíza mu navrhl právě Valko.

Rusko tvrdil, že směnky vystavil v době, kdy byl ještě šéfem a spolumajitelem Markízy, podle prokuratury tak ale učinil později. K verzi prokurátora se přiklonil soud první instance, který v případu padělání směnek letos v únoru nepravomocně odsoudil Ruska i podnikatele Mariana Kočnera k dlouholetému trestu vězení. Na základě zmíněných směnek vymáhala peníze i od Markízy jedna z firem Kočnera, který čelí také obžalobě z toho, že si objednal předloňskou vraždu novináře Jána Kuciaka.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii za den zemřelo 30 lidí s koronavirem, 201 se nakazilo

02.07.2020 19:20 V Itálii za posledních 24 hodin přibylo dalších 30 mrtvých s nemocí covid-19 a 201 lidí se…

Skandál v Německu. Část členů elitní jednotky se hlásí ke krajní pravici

02.07.2020 18:42 Německo řeší obrovský skandál ve svých bezpečnostních sborech. Řada členů elitní vojenské jednotky…

Von der Leyenová chce rychlou obnovu Evropy, předsedající Německo je…

02.07.2020 17:56 Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová hodlá usilovat o rychlou obnovu Evropy, která čelí…

Polské prezidentské volby budou napínavé. Duda podle průzkumů těsně vede

02.07.2020 17:18 Polský zpravodajský server Onet.pl zveřejnil před rozhodujícím druhým kolem polských prezidentských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy