Zdravotníci v části Německa získávají z lahvičky Pfizeru sedm dávek

Zdravotníci v západoněmeckém Severním Porýní-Vestfálsku mohou z jedné ampule očkovací látky sdružení Pfizer/BioNTech používat sedm místo šesti dávek. Informovala o tom veřejnoprávní stanice WDR. Dodatečnou dávku, kterou z ampulí Pfizer/BioNTech využívá také Finsko, je možné získat za použití speciálních injekčních sad.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Lahvička s vakcínou Pfizer/BioNTech po naředění fyziologickým roztokem obsahuje 2,25 mililitru látky. Jako jednu dávku výrobce stanovil 0,3 mililitru. Teoreticky je tak možné získat místo původních pěti rovnou sedm dávek, prakticky je to ale komplikované. Větší objem je v lahvičkách jako rezerva, aby bylo zaručeno, že zdravotníci dokážou získat předepsaný počet dávek.

Původně země Evropské unie získávaly z lahvičky pět dávek, později přistoupily k šesti dávkám. Ne všem se ale s klasickými jehlami a stříkačkami daří šestou dávku natáhnout, takové problémy ohlásilo v Německu například Durynsko. V Severním Porýní-Vestfálsku ale zdravotníci s použitím jehel a stříkaček, které mají minimum takzvaného mrtvého prostoru, sedm dávek z jedné ampule odebrat dokážou.

Stanici WDR jeden farmaceut ze Severního Porýní-Vestfálska řekl, že sedm dávek z jedné lahvičky očkuje již delší dobu. Tamní ministerstvo zdravotnicí následně stanici sdělilo, že podobné počínání je možné, pokud se zdravotníci nesmíchají zbytky z z několika ampulí. "Pokud může být z jedné ampule vytaženo sedm plnohodnotných dávek, nijak to nebrání naočkovat dalšího člověka," uvedlo zemské ministerstvo zdravotnictví.

Politici možnost získat dodatečnou sedmou dávku považují za dobrou zprávu. Tuto dávku je ale možné odebrat jen se speciálními jehlami a stříkačkami, kterých není dostatek. Lékař Jürgen Zastro z Kolína nad Rýnem uvádí, že podle jeho zkušeností se podaří sedmou dávku odebrat v 70 procentech případů.

Komentář výrobce vakcíny k dispozici není. Televize ARD již na konci ledna konstatovala, že získávání šest místo původních pěti dávek se Evropské unii vymstilo, protože sdružení Pfizer/BioNTech následně omezilo dodávky lahviček. Výrobce to zdůvodnil tím, že EU uzavřela smlouvu na počet dávek a ne na počet lahviček.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalý španělský král Juan Carlos I. zaplatil další daňové vyrovnání

26.02.2021 16:15 Španělský monarcha Juan Carlos I., který stál v v čele země od roku 1975 do roku 2014 a nyní má…

ONLINE: Omezení pohybu na katastr, povinné respirátory. Sněmovna řeší nová…

26.02.2021 16:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Polsko přijme kolem deseti pacientů ze Slovenska

26.02.2021 13:42 Polsko přijme v nejbližších dnech kolem deseti pacientů s covidem-19 ze Slovenska, kteří jsou ve…

Rakousko otevře pro pendlery hraniční přechod Mitterretzbach

26.02.2021 12:43 Rakousko od pondělka pro pendlery z Česka otevře hraniční přechod Mitterretzbach/Hnanice poblíž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama