Zeman udělal Česku ostudu? Nejdřív klimbal u projevu Dudy, pak netrefil zvon

V neděli se v Polsku za účasti desítek světových státníků konala vzpomínková akce u příležitosti 80 let od začátku druhé světové války. Česko ve Varšavě reprezentoval prezident Miloš Zeman, který se postaral o pořádný poprask.

Slavnostní ceremonie v centru polské metropole, kterou připomínkové akce vyvrcholily, se zúčastnila například německá kancléřka Angela Merkelová německý prezident Frank-Walter Steinmeier, americký viceprezident Mike Pence, český prezident Miloš Zeman či slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ruský prezident Vladimir Putin pozván vůbec nebyl.

Podle polské televize do Varšavy přijely delegace celkem ze čtyř desítek států, dohromady asi 250 hostů, včetně 17 hlav států.

S projevem vystoupil i hostitel celé akce, polský prezident Andrzej Duda. Kamery při jeho vystoupení zachytily Miloše Zemana, jak si na chvíli podepřel hlavu a zavřel oči. Video ihned začalo kolovat po sociálních sítích a řada Čechů Zemana za jeho chování kritizovala.

Přehled státníků na 80. výročí začátku II. svět. války.Zejména ten náš, na konci vpravo dole, je zaujat historií.#zeman pic.twitter.com/1PfklUgNRR

— PJP (@dzury3) September 1, 2019

To ale nebyl jediný kontroverzní moment českého prezidenta. Po projevech státníci zvonili na zvon s nápisem Paměť a varování. Miloš Zeman se k němu dostal až na konec, nastoupení hosté museli počkat, než česká hlava státu v doprovodu bodyguarda a o holi ke zvonu došla.

Když se Zeman ke zvonu konečně dostal, nedokázal se Zemanovi napoprvé zazvonit. Podařilo se mu to až napodruhé. I tento moment zachytily kamery. Přenos byl přitom vysílaný nejen v Polsku, ale i v celé řadě dalších zemí.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Polsko II. světová válka

Aktuálně se děje

včera

včera

Suchý zip se uplatnil například u dětských bot.

Suchý zip měl svůj den. Jaká je jeho historie?

Na druhý srpnový den připadal Mezinárodní den suchého zipu. Toto spínadlo se bezpochyby řadí mezi přelomové vynálezy a dnes má všestranné využití: v odívání, průmyslu nebo třeba ve zdravotnictví. Jak suchý zip vznikl? Kdo a kdy ho vynalezl?

včera

Adam Vojtěch

České zdravotnictví má být připravené na budoucnost. I díky spolupráci s WHO

Ministerstvo zdravotnictví schválilo nový dvouletý plán spolupráce s Regionální úřadovnou Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu na období 2026–2027. Plán navazuje na dlouhodobou strategii spolupráce do roku 2030 a jeho cílem je podpořit budování odolného a kvalitního zdravotnictví připraveného na výzvy budoucnosti prostřednictvím reformy veřejného zdraví, posílení prevence, digitální transformace a inovací.

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Česká fotbalová reprezentace má prvního zahraničního trenéra v historii. Španěla Santiho Deniu

To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, se koncem července potvrdilo. Česká fotbalová reprezentace bude mít poprvé ve své historii zahraničního hlavního trenéra, konkrétně dvaapadesátiletého španělského stratéga Santiho Deniu. Jdeo trenéra, který byl dosud spjat se španělskými mládežnickými reprezentacemi, s nimiž měl několik úspěchů, když vyhrál evropské šampionáty hráčů do 17 let i do 19 let. Jeho jistě nejvýraznějším úspěchem je pak zlatá olympijská medaile z Paříže 2024, kterou vyhrál se Španělskem. Jeho nejbližším pobočníkem v novém realizačním týmu pak bude jeho krajan Pablo Amo.

včera

včera

včera

Pavel Blažek

Exministr Blažek poprvé reagoval na obžalobu v bitcoinové kauze

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek poprvé reagoval na obžalobu v bitcoinové kauze. Podle jeho slov stále nebylo prokázáno, že bitcoiny pocházely z trestné činnosti. Někdejší člen Fialovy vlády zároveň označil za lež tvrzení, že mezi obžalovanými existovala dohoda.

včera

včera

Pavel Blažek

Exministru Blažkovi hrozí v bitcoinové kauze přes šest let

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek by mohl kvůli bitcoinové kauze skončit na déle než šest let za mřížemi. Takový trest mu navrhla olomoucká žalobkyně, která obžalovala celkem čtyři osoby. Nejvyšší trest hrozí Tomáši Jiřikovskému. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump oznámil nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem

Nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem začne v pondělí, oznámil americký prezident Donald Trump poté, co podle svých slov odvolal plánované masivní údery na íránské cíle. Informovala o tom BBC. Trumpa přesvědčili regionální spojenci, že existuje šance na uzavření dohody. 

včera

Letní počasí

Počasí se příští víkend ustálí, bude teplo, ale bez tropů

Příští víkend přinese do České republiky převážně ustálený ráz počasí, který nabídne kombinaci jasné oblohy a občasných oblaků. Meteorologové v předpovědi vydané Českým hydrometeorologickým ústavem počítají s tím, že převládne polojasno až skoro jasno.

2. srpna 2026 22:00

Ukrajina provedla další útok na logistické centrum největšího ruského prodejce Wildberries

Série dronových útoků zasáhla několik regionů v Ruské federaci a způsobila vážné škody na průmyslové infrastruktuře. Podle vyjádření místních úřadů si útoky vyžádaly nejméně pět lidských životů a zasáhly mimo jiné další logistické centrum největšího ruského internetového prodejce Wildberries.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy