Beslan - Je tomu deset let od děsivé tragédie, kdy se základní školy 1 ve městě Beslan v Severní Osetii na jihu Ruské federace zmocnili 1. září 2004 čečenští islamističtí separatisté. Ve školní budově bylo zadržováno jako rukojmí okolo 1200 žáků a jejich rodičů. Dodnes tato událost vyvolává lidem slzy v očích.
Ruský bezpečnostní sbor si s celou situací nevěděl rady. Tato situace byla pro Rusko zcela nová. Vyústila 3. září v masakr po explozi bomby, při které bylo zabito minimálně 338 civilistů z toho 186 byly děti, 10 příslušníků zvláštní jednotky a 31 teroristů, 783 lidí bylo zraněno.K útoku se přihlásil čečenský terorista Šamil Basajev. Podrobnosti útoku nejsou zcela známé a panují jisté rozpory v tom, kdo za příčinou exploze stojí. Budova školy je dodnes v havarijním stavu a je s výjimkou tělocvičny uzavřena.
Základní údaje o teroristickém útoku v severoosetském Beslanu, od jehož zahájení uplyne 1. září deset let: Beslan, Severní Osetie, město leží asi 15 kilometrů severně od Vladikavkazu, správního střediska Severní Osetie, Beslan má asi 37.000 obyvatel.
Osudné 1. září 2004Ve středu 1. září 2004 v 10:00 místního času (08:00 SELČ) vniklo asi 30 ozbrojenců do školy v městě Beslan v Severní Osetii a zadrželo asi 1120 lidí. Při přepadení přišlo o život 12 lidí a asi 50 dětem a jednomu dospělému se podařilo uprchnout. Prezident Vladimir Putin přerušil dovolenou; v Moskvě uspořádal poradu s představiteli tzv. silových ministerstev. Hlavní vyjednávač, ruský pediatr Leonid Rošal, navázal s teroristy kontakt. Členové komanda ve čtvrtek 2. září 2004 odmítli propustit rukojmí i nabídku volného odchodu do Čečenska nebo Ingušska a odmítli také potraviny, vodu a léky pro rukojmí. Poté propustili 10 žen a 16 dětí, včetně kojenců. Teroristé povolili v pátek 3. září 2004 odvézt mrtvá těla. Po té, co se ke škole za tímto účelem přiblížily nákladní vozy, se v 13:05 místního času ozvala exploze a střelba. Skupina školáků se dala na útěk. Podle oficiální verze po nich teroristé začali střílet a ruské jednotky reagovaly neplánovaným útokem, do kterého se zapojili i příbuzní rukojmích. Důvodem exploze bylo, že teroristé z neznámých důvodů změnili rozmístění bomb a jedna přitom náhodně explodovala. Krátce před půlnocí místního času velení ruských jednotek oznámilo, že odpor teroristů byl definitivně potlačen a bojové akce v areálu školy byly ukončeny; 31 ozbrojenců bylo zabito, jeden byl zadržen.
Mezi obětmi bylo mnoho dětíTeroristé zabili celkem 334 lidí z řad rukojmích (186 byly děti) a přes 700 zraněných (poslední oběť (žena) zemřela 1. srpna 2005). O život přišlo také 13 příslušníků jednotek, které se na osvobozování podílely, a jeden místní občan. Celkem (bez zabitých teroristů): 348 a přes 700 raněných - nejvíce obětí měly podle oficiálních zpráv na svědomí nálože odpálené teroristy, zřícená střecha a střelba teroristů. Bylo zlikvidováno 31 teroristů.
Kdo měl masakr na svědomí?17. září 2004 internetový server kavkazcenter.com oznámil, že k odpovědnosti za útok se přihlásil obávaný čečenský polní velitel Šamil Basajev. Podle Basajeva tvořilo teroristické komando deset čečenských mužů, dvě Čečenky, devět Ingušů, tři etničtí Rusové, dva Arabové a další Rusové z různých etnických skupin. velitelem opěrce v Beslanu byl čečenský polní velitel Ruslan Chučbarov, který měl přezdívku plukovník. Basajev, který byl v červenci 2006 zabit, v červenci 2005 svůj podíl na útoku v Beslanu popřel aby vzápětí oznámil, že byl k útoku dotlačen ruskými tajnými službami. Plánoval totiž útok ve Vladikavkazu, o kterém tajné služby věděli. Při pokusu o únik se poté prý "náhodou" ocitli v Beslanu.
Zadržený terorista Zadržet živého se podařilo pouze jediného teroristu, Nur-Pašu Kulajeva, který byl v květnu 2006 odsouzen k doživotí. Vzhledem k tomu, že ruská vláda vyhlásila moratorium na trest smrti, nemohl být odsouzen k hrdelnímu trestu.
Podle úřadů vyšetřování za smrt rukojmích mohou rebelové, kteří odpálili nálože nastražené ve škole. Teprve poté podle nich začaly zasahovat bezpečnostní jednotky. Většina pozůstalých a svědků tvrdí ale opak. Chaotickou osvobozovací akci odstartovaly podle nich ruské bezpečnostní síly, které na školu vypálily granáty a rozpoutaly tak sérii smrtících explozí. Tvrdí, že operace ruských jednotek byla zpackaná a vláda a soudy se snaží zakrýt skutečnou pravdu o jejich selhání. Parlamentní vyšetřovací komise připustila, že operaci na záchranu rukojmích provázely chyby a nedostatky a že pochybili hlavně severoosetští policisté a bezpečnostní složky. Kritizovala také lži místních orgánů o skutečném počtu rukojmích. Odmítla ale přiznat odpovědnost ruských úřadů za vznik celé situace i za nepodařené osvobození školy. V září 2004 byli odvoláni z funkce severoosetský ministr vnitra a šéf severoosetské Federální bezpečnostní služby (FSB). Tři policisté obvinění ze zanedbání povinnosti v souvislosti s masakrem byli omilostněni.
Tragídie ovlivnila další život v zemi Několik dní po útoku bývalý ruský prezident Vladimir Putin oznámil sérii dalekosáhlých opatření k účinnějšímu boji proti terorismu, která výrazně posílila kontrolu Kremlu nad politickým životem země. 'Tragédie se stala námětem knih, písní a natočilo se o ní řada filmů a dokumentů. Masakru je například věnována píseň Black Widow's Eyes (Oči černé vdovy) britské legendární skupiny The Who. Útoku se totiž zúčastnily i takzvané "černé vdovy", příslušnice oddílu sebevražedných atentátnic, jejichž manželé nebo příbuzní zahynuli v bojích proti ruským jednotkám.
Související
20 let od masakru v Beslanu: Teroristický útok se stovkami mrtvých je jednou z nejhorších tragédií v historii
Čečensko: Líheň islamistů, kteří terorizují celý svět. Výběr nejhorších masakrů
Beslanská tragédie (1.- 3. září 2004) , Severní Osetie , Rusko
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
před 1 hodinou
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
před 3 hodinami
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 3 hodinami
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 4 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 5 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 5 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 6 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 7 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 8 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 10 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.
Zdroj: David Holub