Chodorkovskij narazil, "Otevřené Rusko" rozprášila putinovská mládež

Moskva - Bývalý Putinův vězeň a někdejší nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij se snaží založit spolek "Otevřené Rusko", který by měl být jakousi opozicí ke Kremlu. Dnešní jednání v Nižním Novgorodu ale nemělo dlouhého trvání. Akci překazil vpád proputinovských nacionalistických mladíků. Růžky však vystrkuje jiná organizace, ze které by mohla povstat silná opozice.

"Ostuda! Vlastizrádci!" skandovalo několik desítek mladíků v Nižním Novgorodu na adresu Chodorkovského přívrženců z řad ruské opozice.

Opoziční poslanec Lev Gudkov vylíčil podle serveru newsru.com, že konferenci nejprve vypnuli internet, pak osvětlení a nakonec se do sálu pokoušelo vpadnout asi 30 členů nacionalistické bojůvky.

"Menšina bude mít vliv, pokud se zorganizuje," vysvětloval mezitím své záměry v Paříži někdejší ropný magnát Chodorkovskij, který po zatčení v roce 2003 za údajné daňové uniky a zpronevěry strávil deset let za mřížemi, než jej Putin loni propustil na svobodu. Od té doby žije ve švýcarském exilu.

Otevřené Rusko má podle něj představovat jakousi síťovou strukturu, která by umožňovala rychlou koordinaci například během voleb. Sám míní přispět "technologicky", tedy vytvořením webu a mobilní aplikace.

Konference v Nižním Novgorodu měla být věnována třem otázkám: jak vrátit Rusko na evropskou cestu rozvoje, jak dosáhnout svobodných voleb a vytvořit v Rusku právní stát a jak spojit lidi, kteří jsou ochotni bránit svá práva a vlast.

Důležitou součástí krize na Ukrajině je podoba a charakter ruské politické arény. Absence reálné opoziční síly rozvazuje ruskému prezidentovi ruce jak v domácích tématech, tak v zahraničně-politických otázkách. Opozice v Rusku funguje pouze nominálně, v rámci simulace politické plurality, reálně je však vliv opozičních politických uskupení nulový. Právě opoziční síly (v demokratických společnostech) vytváří mantinely vládním politikám a mohou zabránit případným excesům. Impuls pro změnu kurzu v „ukrajinské otázce" tedy nelze čekat ani od ruských (opozičních) politiků, píše server Patria.cz.

Existuje ale skupina, která může změnit pohled ruské veřejnosti na probíhající konflikt. Touto skupinou jsou Ruské matky, nevládní organizace, která sdružuje matky ruských vojáků a mapuje porušování lidských práv v ruské armádě. Tato lidsko-právní organizace, založená v roce 1989, začíná být stále více slyšet s tím, jak se do Ruska vracejí mrtví vojáci, aniž by bylo jasné kde a za jakých okolností zemřeli. Organizace Ruské matky byla navíc minulý týden označena za „zahraničního agenta" Západu, který je financován americkou FBI, aby podkopával ruský režim.

Související

Michail Chodorkovskij

Paradox. Ruská opozice je po vzpouře kvůli Chordovskému ještě více rozdělená

Nezávislý ruský server Moscow Times přišel s tvrzením, že vzpoura wagnerovců z konce června rozděluje také protikremelskou opozici. Rozdělená je přitom už tak kvůli řadě rozdílných názorů a svému geografickému rozptylu v exilu, píše web. Nyní opoziční politici kritizovali jednoho ze svých lídrů Michaila Chodorkovského. 

Více souvisejících

Michail Chodorkovskij Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy