Kišiněv - Další východoevropská země by ráda na Západ. Moldavská republika začala vážně uvažovat o tom, že už v příštím roce podá žádost o přijetí za člena Evropské unie. Rusko s největší pravděpodobností nadšené nebude, na Moldavsko často vyvíjí ekonomický nátlak.
Šéfka moldavské diplomacie Natalia Ghermanová zdůraznila, že od nástupu nynější vlády v roce 2009 jsou strategickým partnerem Kišiněva členské státy EU a že zahraniční politika její země již nekolísá mezi Východem a Západem.
Pokud jde o členství Moldavska ve Společenství nezávislých států (SNS) společně s dalšími bývalými sovětskými republikami, podle Ghermanové se omezuje výhradně na ekonomické záležitosti, politika jde zcela stranou.
Moldavský parlament počátkem července ratifikoval dohodu s EU o přidružení, kterou ke značné nelibosti Moskvy pět dní předtím podepsal v Bruselu premiér Iurie Leanca.
Vztahy Moldavska s Ukrajinou jsou přátelské, státy jsou vzájemně propojeny ekonomicky, etnicky i sociálně, nicméně ani s tímto sousedem nejsou všechny otázky dořešeny. Také proto působí na ukrajinsko-moldavské hranici (včetně Podněstří) Hraniční asistenční mise EU (EUBAM), sledující a analyzující situaci na hranici a doporučující zlepšení celním i pohraničním orgánům obou zemí. Periodicky se ve vztazích objevují problémy, které je na čas zkomplikují a ochladí - takovým příkladem bylo např. jednostranné přemístění několika hraničních sloupů ukrajinskou stranou v roce 2010, připomíná MZV ČR.
Ve vztazích s Ruskou federací se periodicky projevují problémy, přičemž ruská strana opakovaně "řeší" politické záležitosti ekonomickým nátlakem (např. zákazem dovozu největší moldavské exportní položky, vína, s poukazem na jeho zdravotní závadnost), což obvyhle vyhlíží tak, že několik dní po "nevhodném" vystoupení moldavského politika náhle ruský hlavní hygienik zjistí závažné nedostatky na potravinářských výrobcích dovážených z Moldavska.
Související
Proruské vlivy nepomohly: Ostře sledované volby v Moldavsku vyhrála proevropská strana
Klíčová zkouška pro Evropu: Rusko utrácí obrovské částky za ovlivnění voleb v Moldavsku
Moldavsko , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
před 1 hodinou
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
před 2 hodinami
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
před 4 hodinami
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
před 5 hodinami
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
před 6 hodinami
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
před 7 hodinami
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
před 9 hodinami
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 10 hodinami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 11 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 12 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 14 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
Hlava státu neodvolá svou plánovanou cestu do Turecka, přestože k tomu byla vyzvána předsedou vlády Andrejem Babišem. Prezidentský úřad potvrdil, že Petr Pavel odcestuje v úterních ranních hodinách z letiště ve Kbelích, přičemž před samotným odletem ještě předstoupí před novináře na tiskovém briefingu.
Zdroj: Libor Novák