Putin jako Brežněv? Historik srovnává ruské vůdce a varuje

"Svět si dnes připomíná padesátileté výročí nástupu Leonida Brežněva do čela Sovětského svazu. Stranického spiknutí s cílem svrhnout popudlivého bývalého sovětského vůdce Nikitu Chruščova, který se stával problémem pro stranickou elitu. Byl nahrazen 'drahým Leonidem Iljičem Brežněvem'. Nemyslím si, že by ho někdo ve skutečnosti oslovoval jinak než 'drahý'," domnívá se ruský historik Pjotr Romanov. Ve svém komentáři pro server Moscow Times se zamýšlí nad paralelou mezi bývalým komunistickým vůdcem a stávajícím ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Období stagnace, nebo klidu?

"Brežněv zastával post generálního tajemníka v letech 1964-1982 (ve skutečnost v letech 1964-1966 vykonával funkci prvního tajemníka. Pozn. redaktora) a byl oblíbený jak u vládnoucí elity tak u sovětského lidu. Průzkum Centra Levada z roku 2013 odhalil, že 56% Rusů má k Brežněvovi pozitivní vztah, což z něj činí nejpopulárnějšího ruského vůdce 20. století. Období, které nyní politologové nazývají érou stagnace, bylo a stále zůstává v mysli lidí jako jedno z nejvíce prosperujících," uvádí historik.

"Zdá se mi, že pojem stagnace zde není příliš přesný. Je pravda, že země během té doby nezažila žádný velký skok vpřed, že tato pauza se ukázala být extrémně nevýhodnou a že Sovětský svaz za ni později zaplatil, ale naneštěstí tento time-out byl zároveň nevyhnutelný. Brežněv umožnil Sovětskému svazu nadechnout se před nástupem nových obtíží a výzev," píše Romanov.

"Tento fenomén se v ruské historii opakuje. Po přečkání těžkých časů a nástupu Romanovců se ruský lid s radostí ohlédl za klidnou vládou imbecilního cara Fjodora Ivanoviče a po náročných reformách Petra Velikého cítil nostalgii po ruské regentce Sofii Alexejevně," dodává expert.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Brežněvova doba byla také jedinou oázou klidu mezi Leninem, Stalinem a Chruščovem - tedy mezi revolucí, terorem a Chruščovovými chaotickými reformami na straně jedné a perestrojkou Michaila Gorbačova, po níž následovaly potíže 90. let na straně druhé. Ačkoliv někteří liberálové to mohou považovat za nechutné, zůstává skutečností, že lidé Brežněvovi odpustili válku v Afghánistánu, sovětské tanky v ulicích Prahy, jeho infantilní a idiotskou posedlost metály na klopy a nezřetelné projevy na stranických fórech," deklaruje historik.

"Naopak mají v paměti jiné věci - letní olympiádu v roce 1980 s okouzlujícím maskotem medvědem Míšou a jak se Brežněv vášnivě líbal s východoněmeckým vůdce Erichem Honeckerem. O Brežněvovi kolovaly vtipy, ale nebyly zlomyslné. Každý věděl, že miluje lov, ženy a pití - slabosti, pro něž má běžný Rus pochopení. A konečně, v průběhu tohoto období zřejmé stagnace se hluboko dole začaly probouzet hybné síly společnosti, které později umožnily velké změny. V Brežněvově éře tyto hybné síly představovaly disidentské hnutí a rozstoupí opozice v rámci komunistické strany, která později za Gorbačova přerostla v reformní politiku perestrojky," konstatuje komentář.

Ruský lid opět dřímá

"Dnešní doba je tak nějak podobná Brežněvovu období. Ruský lid znovu podřimuje, někde hluboko ve společnosti se zažehává blesk budoucích změn a populární vůdce, který je ve svém úřadu dlouho, šikovně vybudoval vztah mezi ním a jeho národem. Pokud lidé odpustili Brežněvovi válku v Afghánistánu, tak dnešní Rusko odpustí Putinovi západní sankce kvůli konfliktu na Ukrajině," míní Romanov.

"Pochopitelně, mezi těmito dvěma obdobími existuje mnoho rozdílů. Brežněv například nebyl workoholik. Jako zkušený stranický aparátčík si pouze ponechával osobní kontrolu nad rozhodnutími svých podřízených. Vše ostatní považoval za druhořadé, ačkoliv takto nálepkoval také mnoho důležitých věcí. Andrej Gromyko, kterého Brežněv upřímně respektoval a věřil mu, měl na starosti zahraniční politiku. Brežněv sám, jako bývalý americký prezident George W. Bush, měl jen malé znalosti geografie a bez psaných pokynů vše popletl - jména zemí, jejich hlavních měst a obzvláště zahraničních státníků. (Sovětský premiér) Alexej Kosygin se velmi profesionálně vypořádával s vládními a ekonomickými záležitostmi. Zkušený ministr obrany Ustinov se staral o národní bezpečnost, atd.," píše historik.

"Putin je však zcela jiný. I během těch čtyř let, kdy formálně zastával post premiéra pod prezidentem Dmitrijem Medveděvem, nikdy nepopustil sevření pák moci. Centralizoval moc v bezprecedentní míře. Víme, co způsobilo konec Brežněvovy éřy, ale můžeme pouze hádat, co způsobí konec Putinova období. Tyto éry jsou ale stejné, co se týká opozice, která klepe na rameno spící populace a opět má jen mizivé tušení, co s těmi lidmi učiní, až se konečně probudí," varuje Rus.

"To je důvodem, pro není absolutně žádná záruka, že budoucí perestrojka bude celkově úspěšná. Jak správně vypíchl spisovatel Kurt Vonnegut - Vezmeme-li v potaz zkušenost z minulých století, může snad uvažující člověk skutečně doufat, že lidstvo čeká jasná budoucnost? Sám sdílím jeho nedostatek historického optimismu," končí komentář Romanov.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Související

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Leonid Brežněv (sovětský vůdce)

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

26. dubna 2025 19:41

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy