Co drtí rubl? Ekonom odhalil pravdu

"V posledních týdnech byl pád ruského rublu a ruských akciových trhů úzce spojen s propadem světových cen ropy. Vše se však změnilo 15. prosince. Ceny ropy zůstaly ustálené, ale rubl a index ceny akcií ztratily 30% během 24 hodin. Bezprecedentní úsilí Centrální banky v brzkých hodinách 16. prosince stabilizovat rubl zvýšením úrokových sazeb z 10,5 na 17% se ukázaly jako marné," rekapituluje úvodem svého komentáře poslední ekonomický vývoj v Rusku profesor ekonomie Sergej Gurjev. Bývalý rektor Nové ekonomické školy v Moskvě na serveru Moscow Times nastínil, co je pravou příčinou stávající měnové krize v Rusku.

Ruská centrální banka jedná netransparentně

"Příčina ruského 'černého pondělí' je naprosto zřejmá: vládní záchrana státního podniku Rosneft, největší ropné společnosti v zemi. Normálně takový krok trhy uklidní, ale tento připomněl rané post-sovětské experimenty, kdy Centrální banka poskytovala přímé půjčky firmám, čímž neustále přiživovala vysokou inflaci. Tehdejší guvernér Centrální banky Viktor Geraščensko byl považován za nejhoršího světového státního bankéře," připomíná profesor.

"V roce 2014 je Centrální banka více omezená než v Geraščenkově éře: Nemůže firmám půjčovat přímo. Ačkoliv to začala děla více promyšleně, usiluje o to samé, co tehdy Geraščenko. V říjnu poskytla Rosneftu 11 miliard dolarů v rublových bondech (bezprecedentní suma pro ruský trh, ekvivalent 70% celkové hodnoty korporátních bondů vydaných v Rusku za celý letošní rok). Výnos z těchto bondů byl přitom o 1,5% nižší, než je u aktuálních státních dluhopisů s krátkodobou splatností, což je také neobvyklé, především s ohledem na to, že Rosneft je cílem západních sankcí," míní Gurjev.

"Neznámý investoři (zřejmě velké ruské státní banky) poté profitovali z dalšího kroku Centrální banky, která 12. prosince umožnila použít tyto bondy jako záruku za tříleté rublové půjčky od Centrální banky v rámci měnové politiky. Centrální banka navíc na 15. prosince plánovala speciální aukci těchto dluhopisů ve stejné hodnotě, jako byly bondy vydané pro Rosneft. Tím by Centrální banka poskytla ohromný balík rublů Rosneftu za nižší než tržní cenu," uvádí odborník.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Proč tedy tento záměr rozpoutal takovou paniku? Na první pohled šlo o snahu vypořádat se s největší aktuální ekonomickou výzvou, které Rusko čelí. Sankce odřízly ruské banky od západních finančních trhů. Ruské společnosti musí v následujících dvou letech splatit či refinancovat dluhy ve výši zhruba 300 miliard dolarů. Část těchto dluhů drží offshoreoví vlastníci ruských firem, kteří je zajisté s radostí převezmou. Ale ve většině případech zahrnují pasiva ruských firem skutečné dluhy u velkých mezinárodních bank," poukazuje ekonom.

"Nejlepším příkladem je Rosneft, který si minulý rok půjčil zhruba 40 miliard dolarů, aby odkoupil svého konkurenta TNK-BP. Zhruba 10 miliard z tohoto dluhu má být splaceno ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, včetně 7 miliard splatných do 21. prosince (dalších 20 miliard přijde na řadu příští rok)," dodává Gurjev.

Vyděšení investoři

"Investoři na finančních trzích trpělivě čekali, až ruská vláda oznámí svou strategii, jak se s problémem vnějších firemních dluhů vypořádá. Centrální banka zavedla dvanáctiměsíční podpůrná opatření za 50 miliard dolarů, ty ale budou trvat jen stěží do konce roku 2015. Investoři jednoznačně chtějí větší a odvážnější řešení. Jelikož ceny ropy zřejmě zůstanou dole, asijští finančníci - i ti čínští - se ze zřejmě nebudou mít k refinancování ruských společností a sankce budou jen stěží uvolněny. Rosneft opakovaně žádal o 40 miliard dolarů z ruských státních rezervních fondů. Ale jelikož tyto prostředky již byly určené na jiné účely, vláda se rozhodla pro netransparentní a netržní řešení, na které by Geraščenko mohly být pyšný," domnívá se expert.

"Bohužel toto řešení přineslo několik bezprostředních problémů. Na začátku riziko bankrotu Rosneftu - stejně jako nákladů na poskytnutí stabilizačních půjček - spočívalo na držitelích dluhopisů. Pokud jsou však jimi velké státní banky, takový scénář by velmi poškodil bankovní systém: Zvyšuje koncentraci rizik a předpokládá dodatečné ztráty kvůli nákupu bondů pod tržními úrokovými sazbami," uvádí komentář.

"Zadruhé, jelikož Rosneft musí splatit svůj externí dluh, je pravděpodobné, že použije záchranný úvěr k nákupu dolarů, což by vedlo jen k dalšímu tlaku na oslabení rublu. Rosneft toto veřejně popíral, ale trhy, zdá se, přesto očekávají, že tyto nově natištěné rubly zaplaví měnový trh," konstatuje ekonom.

"Zatřetí, netransparentní struktura této dohody podkopává důvěru v integritu a nezávislost Centrální banky. Den po černém pondělí prohlásil ministr hospodářství Alexej Uljukajev, že Centrální banka měla zvýšit úrokové sazby dříve. To ihned zvýšilo podezření, že Centrální banka pozdržela tento krok, aby mohla dokončit celou transakci za nižší sazbu," míní Gurjev.

"A nakonec, záchranná půjčka neodpovídá na otázku, kterou by měla vyřešit. Investoři netuší, zda záchrana Rosneftu je pouze jednorázová záležitost a pokud ne, které společnosti mohou doufat v podobnou péči Centrální banky. Proto nerozumí, jak (a proč) budou ruské korporátní dluhy splaceny či refinancovány - nebo jak velkou důvěru mohou vkládat v rubl," píše závěrem odborník.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.

Související

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

Více souvisejících

Rusko měnová krize v Rusku rubl

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy