Kozáci prohlásili Putina za svého cara, v Luhansku teče krev

Moskva - Separatistická Luhanská lidová republika se sama musí potýkat se separatisty. Těmi jsou kozáci, kteří ovládají rozsáhlé oblasti Donbasu a kteří vzhlížejí k ruskému impériu.

"Nevytváříme v Donbasu žádné kozácké republiky, je to utopie. Jsme součástí ruského impéria a Putina dnes považujeme za svého cara," uvedl dnes v televizi šéf kozácké Národní gardy v Luhanské oblasti Nikolaj Kozycin. Ten měl donedávna svůj štáb ve městě Antracyt jižně od Luhansku. Kozácké jednotky si zakládají na své autonomii a příkazy vůdců "Luhanské lidové republiky" ignorují.

Podle ukrajinských médií došlo už v minulosti k několika ozbrojeným incidentům mezi kozáky a luhanskými separatisty. Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany dnes oznámila, že ve městech Stachanov a Krasnyj Luč při přestřelce mezi kozáky a soupeřícími oddíly proruských radikálů zahynulo po Novém roce 23 lidí.

Kozycin byl nucen koncem loňského roku Antracyt opustit a odjet domů do Ruska. Novinářům řekl, že je na dovolené. Podle kyjevských médií ho z Luhanské oblasti vyvezli agenti ruské tajné služby a do Donbasu se už nevrátí.

Jeho odstranění má podle analytiků posílit pozice hlavního šéfa luhanských povstalců Igora Plotnického, který je věrným spojencem Moskvy. Postupnou likvidaci jeho nepřátel potvrzuje i smrt "Batmana" Alexandra Bednova, kterou v neděli oznámily Plotnického bezpečnostní orgány. Zpráva byla ze strany povstalců prvním oficiálním signálem o sporech mezi separatisty.

Pád SSSR - návrat kozáků

Podle současných výzkumů je nejpravděpodobnější, že na formování kozáků měli podíl turkičtí kočovníci v oblasti Divokých polí (označení jihoruských a ukrajinských stepí mezi Donem, horní Okou a levými přítoky Dněpru a Desny), kteří zde pod vlivem Slovanů začali přecházet k usedlému způsobu života a zemědělství. Po válce s Poláky v polovině 17. století přijali kozáci patronát Moskvy, vysvětluje server navychod.cz. Původně slibná autonomie tzv. hejtmanského státu kozáků byla postupně omezována, až zanikla.

„Kozáctví" ve smyslu jízdních vojenských jednotek pak bylo vypočítavými ruskými cary občas oživováno, hlavně v době válek. Kozáci v Rusku plnili v 16. a 17. století zejména funkci ochrany hranic a příhraničních oblastí před nájezdy Tatarů a Nogajců. Později pomáhali při podmaňování Sibiře, Kavkazu a Dálného východu.

Při těchto příležitostech se kozákům vštěpovalo ruské vlastenectví a byli vyzdvihováni jako věrní carovi poddaní. Naposledy takto zazářili v první světové válce a na závěr „na vlastní pěst" ve válce občanské, po které byli jako „bílá" opozice na sovětském území vymýceni.

Ztráta opory a jistoty po rozpadu sice obávaného, ale velmocenského Sovětského svazu spolu s hospodářským rozkladem a růstem kriminality způsobila v mnoha lidech zmatek a frustraci. Ruská vláda zde celkem zřetelně nabízela pravoslaví se svým podřízením se světské moci a předsovětské nacionální a militární tradice. To vše je možné nalézt právě v „novém kozáctví".

Zvláštní zájem na vzkříšení kozáků měli i místní politickoekonomičtí bossové. Kozácké spolky totiž vytvářejí jakési paravojenské jednotky, které lze šikovně využít. obvykle jsou zřizované podle vojenské struktury, včetně speciálních kozáckých armádních hodností pro jednotlivé funkcionáře, a často bývají propojeny s oficiální ruskou armádou. Jejich členové chodí ve speciálních uniformách a ozbrojeni alespoň chladnými zbraněmi. Jejich hlavní náplní je mnohdy „kontrola pořádku", což probíhá formou strach nahánějících pochůzek po městě, tedy jakési domobrany. Tyto patroly někdy svévolně vykonávají například kontrolu dokladů či „šťáry" v bytech imigrantů. Fungují přitom za tichého souhlasu místních vládců, kteří za ně nenesou zodpovědnost, ale přitom je mohou řídit. Takový nájezd kozáků vyvolá mnohem silnější dojem než kontrola oficiální policií.

Související

Denis Pušilin

Separatisté ve čtyřech částech Ukrajiny vyhlásili referendum o připojení k Rusku

Ruskem kontrolované nebo okupované regiony na východě a jihu Ukrajiny dnes oznámily, že tento týden chtějí zahájit lidové hlasování o připojení k Ruské federaci. O záměru uspořádat referendum mezi 23. a 27. zářím podle agentur informovaly úřady samozvané Luhanské lidové republiky (LNR), Doněcké lidové republiky (DNR) a proruští představitelé částí Chersonské a Záporožské oblasti.
Serhij Hajdaj

Rusové nedodržují příměří, kvůli ostřelování hoří 10 výškových budov, tvrdí luhanský gubernátor

Kvůli ruskému ostřelování hoří deset výškových budov ve městě Severodoněck, oznámil gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko obvinil ruské síly z toho, že ve městě Vuhledar při dělostřeleckém ostřelování zasáhly distribuční místo humanitární pomoci, přičemž zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters. Rusové se podle informací ukrajinské strany přeskupují a připravují na novou ofenzivu v Donbasu, kde se nacházejí Luhanská i Doněcká oblast.

Více souvisejících

Luhanská lidová republika Vladimír Putin Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy