Jerevan - Mafián Andranik Soghojan (46) odsouzený v Česku na 22 let do vězení vyšel dnes v Jerevanu na svobodu. O tzv. vora v zákoně se vede spor mezi českou a arménskou justicí.
Soghojan si v roce 2007 v Praze objednal vraždu svého krajana, podnikatele. Při následném vražedném honu byl v metropoli omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán. Definitivní trest Soghojan dostal v říjnu 2013, v té době již však byl dávno v zahraničí, protože justice ho po původně zprošťujícím verdiktu propustila z vazby. Do vězení měl nastoupit v září 2014. Když neuposlechl, vydal na něj pražský městský soud evropský zatykač.
Vora zadržela policie v Jerevanu koncem října. Soud na něj uvalil vazbu, kterou následně na žádost české strany prodloužil do 29. ledna. Arménie své občany do cizích států nevydává, a české ministerstvo spravedlnosti se proto rozhodlo požádat arménské ministerstvo, aby Arménie převzala rozsudek českého trestního soudu. V takovém případě by si Soghojan odpykal uložený trest na území Arménie a podle tamního právního řádu.
Minulý víkend však jerevanský soud novou žádost arménského ministerstva spravedlnosti o prodloužení Soghojanovy vazby odmítl. Podle serveru news.am mělo ministerstvo pět dní na odvolání, které ale zřejmě nepodalo.
"Kompletní žádost o převzetí výkonu rozsudku A. Soghoyana a o opětovné prodloužení trvání jeho vazby odeslalo ministerstvo spravedlnosti do Arménie na začátku minulého týdne. Arménské ministerstvo spravedlnosti následně přijetí žádosti potvrdilo," sdělila ČTK mluvčí českého ministerstva Kateřina Hrochová.
Související
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
arménie , Andranik Soghojan (vor v zákoně) , Ministerstvo spravedlnosti
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Aktualizováno před 58 minutami
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži jsou u konce. Našli ho v Praze
před 1 hodinou
O žalobě Pavla na vládu už informují i světová média
před 2 hodinami
Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN
před 3 hodinami
Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu
před 4 hodinami
Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla
před 4 hodinami
Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu
před 5 hodinami
Počasí: Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Umírají děti i senioři, ptáci nepřežijí v hnízdech, zasedají krizové štáby
před 6 hodinami
Favorit je jasný. Burnham má nahradit Starmera, před pár dny uspěl u voleb
před 6 hodinami
Šest premiérů za sedm let. Proč si Británie nedokáže udržet stabilní vedení?
před 8 hodinami
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Život v části Brna v pondělí zásadně omezil nález munice z druhé světové války. Dělníci totiž na stavbě našli předmět připomínající leteckou pumu. Policie na nějaký čas uzavřela okolí místa nálezu, do akce musel pyrotechnik. Evakuace se týkala i nádraží.
Zdroj: Jan Hrabě