"Pozdní odpoledne v Římě, začátek léta 1924, na břehu řeky Tibery. Mladý socialistický politik, který nedávno přednesl spalující řeč v parlamentu proti italskému vůdci Benitu Mussolinimu a jeho fašistické většině ve sněmovně, byl chycen, zbit, naložen do auta a opakovaně bodán kusem naostřeného kovu, dokud nezemřel," připomíná John Lloyd vraždu fašistického odpůrce Giacomo Matteottiho. Spoluzakladatel Institutu žurnalistiky na prestižní Oxfordské univerzitě v komentáři pro server Reuters nastínil jistou historickou paralelu mezi touto událostí a nedávnou likvidací Borise Němcova, kritika ruského prezidenta Vladimira Putina.
Rusko v roce 2015 je horší než Itálie v roce 1924
"Mussolini zřejmě zabití Giacomo Matteottiho nenařídil, ačkoliv o něm byl předem informován. Vrahy zatkla policie, ale soudci, kteří je chtěli potrestat, byli nahrazeni jinými, nakloněnými režimu. Usvědčeným byla udělena amnestie a kauza byla uzavřena. Zástupci opozice se stáhli z parlamentu v naději, že je podpoří italský král a odvolá Mussoliniho. Namísto toho však potvrdil jeho postavení. Hrozba reakcí již tak slabé opozice zmizela. Ve svém projevu Mussolini oznámil, že on sám nese odpovědnost za to, co bylo spácháno v jeho jménu; byl veleben a fašismus utáhl svou smyčku - vlád dalších 20 let," upozorňuje Lloyd.
"Je důležité zjistit - i když se to možná nikdy nepodaří - zda stopy páteční vraždy Borise Němcova vedou ke špičkám ruské vlády. V jistém smyslu, už na tom nesejde. Stejně jako v Římě před 91 lety odvážný a nekompromisní politik potlačil strach a otevřeně prezentoval názor, že vládci jeho země ji vedou do katastrofy. Jako v Římě se jistí 'vlastenci' rozhodli, že je na čase zbavit zemi jednoho z jejích prominentních kritiků, den předtím, než měl vést protest proti válce na Ukrajině. Ruský Vyšetřovací výbor, který podléhá ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, oznámil, že prověřuje několik možných vyšetřovacích linií," shrnuje publicista.
"Stejně jako v Římě většina spoluobčanů zavražděnému muži nenaslouchala a pokud ano, jeho poselství se jim nelíbilo. Pravda, co se demokracie týče, Moskva je na tom hůře než tehdy Řím. Ve věčném městě stále existovala určitá opozice, část justice, která stále chtěla soudit na základě faktů a nikoliv příkazů z hora a hlava státu, král, který snad mohl proti fašistům zasáhnout. V Rusku tak velká opozice dnes neexistuje, žádní odvážní soudci nechtějí jednat a proti instrukcím z hora vystoupit, nikdo nestojí nad Putinem," deklaruje Lloyd.
"Z Moskvy přichází stejné zprávy jako přicházela z Říma. Ta zní: My nastavujeme kurz, který žádná vnitřní opozice - Putin před vánocemi nazval tyto síly pátou kolonou - nedokáže vzdorovat. My jsme odhodláni podržet si Krym, který jsme vzali Ukrajině, a zajistit, že Ukrajina zůstane slabá a v naší moci. My - na jisté úrovni, koho zajímá jaké - jsme schopní odstranit každého, kdo se nám pokusí postavit do cesty. My jsme vůdci těch, kdo stojí proti demokratickému světu: Jsme to my, kdo reprezentuje jednotný lid stojící za jediným vůdcem, tak jak tomu v Rusku bylo po staletí," tvrdí komentář.
Jadernou válku nikdo nechce
"Existuje poslední naděje. Tou je, že Putina toto velmi ztrapní: Nebylo to v jeho jménu, jak si vrazi mysleli, že činí. Pak by mohl chtít nechat otevřenou možnost obnovení dialogu se Západem - koneckonců hospodářství jeho země se rychle propadá a i jeho spojenci z řad bývalých sovětských států, jako jsou Bělorusko či Kazachstán, se jen těžko smiřují se směrem, jakým se ubírá," míní Lloyd.
"V rozhovoru pro BBC sir John Sawers, šéf britské zahraniční zpravodajské služby, jenž nedávno odešel do důchodu, prohlásil, že si nemůžeme nalhávat, že Rusko je na cestě k demokracii, protože není. Dodal ale, že nechceme opakovat karibskou raketovou krizi v roku 1962, která nás přivedla na pokraj jaderné války. Musíme být schopní vyřešit to prostřednictvím zesíleného dialogu," parafrázuje publicista.
"Strach představitele, který byl tak blízko centru moci jako Sawers, z jaderné války ukazuje, jak moc je toto přítomné v myšlení západních vůdců. Stejně tak v tom Putinově, který několikrát připomněl světu atomové zbraně. Zároveň to ukazuje, že ačkoliv se představa, že se Rusko stane demokratickou zemí ukázala jako iluzorní, existuje zde oficiální naděje pro dialog s cílem uvolnit napětí, alespoň zmrazit konflikt na Ukrajině a nalézt určitou bázi vztahu, který nemůže být přátelský, ale měl by být - tak jak byl po většinu studené války - stabilní. Momentálně se zdá, že jde o malou naději, momentálně není možná. Je to však to poslední, co zbývá," uzavírá pesimisticky Lloyd.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Rusko , Boris Němcov (kritik Kremlu) , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 2 hodinami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák