Tajný test vlády USA? Rodina atentátníka z Bostonu mluví o spiknutí

Groznyj – Jedenadvacetiletý Džochar Carnajev byl uznán vinným ze spáchání bombového atentátu na Bostonský maraton, při kterém zemřeli 3 lidé, a dalších 264 bylo zraněno. Hrozí mu trest smrti. Jeho rodina chtěla vystoupit na jeho obranu, obhájci to ale nedoporučili. Teď jeho nejbližší konečně veřejně promluvili.

Tým Carnajevových obhájců rodině radil, aby se k případu nevyjadřovala, protože by to mohlo ohrozit soudní proces. Protože byl mladík shledán vinným, jeho nejbližší se rozhodli celý případ komentovat.

Carnajevovi žijí v čečenském hlavním městě Groznyj, tam s nimi redaktor magazínu TIME také mluvil. „Soud naši rodinu rozerval, cítíme se bezmocní proti tomuhle americkému spiknutí proti nám. Pořád doufáme, že Džochar vyhodí své právníky a bude se snažit zvrátit verdikt soudu," přiznává rodina odsouzeného atentátníka.

Právníci pracovali špatně

„Bylo by to mnohem jednodušší, kdyby se těch zločinů skutečně dopustil. Pak bychom mohli spolknout tu bolest a vše přijmout," říká jeho teta Maret Carnajevová. Rodina i dva roky po atentátu odmítá uznat, že by Džochar útok spáchal. Ze svého domova v Dagestánu a Čečensku se snažili Carnajeva přesvědčit, aby dal výpověď právničce Judy Clarkové, kterou mu určil soud.

V jednom se svých prvních vystoupení před porotou totiž Clarková řekla, že její klient doopravdy spáchal „nesmyslné, hrůzné a pomýlené činy". Spáchání těchto činů se ale Džochar údajně dopustil pod vlivem svého staršího bratra Tamerlana, který byl zabit při přestřelce brzy po atentátu.

Tento způsob obhajoby pohoršil velhou část rodiny Carnajevů, kteří se ho snažili přesvědčit, aby prominentní advokátku vyhodil, a pořádal o právníka, který bude tvrdit, že je nevinný. „Proč potřebujeme obhájce, když před porotou řeknou jen, že klient je vinný? Jaký to má smysl? ptá se Džocharova teta.

Jde o spiknutí tajných služeb

Stejně jako mnoho pozorovatelů případu v Rusku, i rodina Carnajeva tvrdí, že nikdo nepředložil smysluplné důkazy. Bombardování prý bylo součástí amerického vládního spiknutí, které mělo otestovat reakce americké společnosti na teroristické hrozby a vyhlášení výjimečného stavu. „To všechno vymyslela americká tajná služba," říká Hussein Carnajev, strýc Džochara.

Carnajevova matka Zubejda, přišla s podobným tvrzením o spiknutí krátce po zatčení jejího syna, pak ale změnila názor, když se svou strategií přišli američtí obhájci. Názorové neshody pak rozdělily rodinu. Příbuzní z otcovy strany požadovali nový tým právníků, matka ale odmítla volat po propuštění Clarkové. „Matka nám to nedovolí udělat. nebude poslouchat naše důvody," tvrdí Džocharova prateta.

Případ rozdělil rodinu Carnajevových

Proto se na ni snaží tlačit prostřednictvím Džocharova otce, který teď žije v Dagestánu. Podle reportéra magazínu TIME ale Anzor Carnajev nechává rozhodování o obhajobě na své ženě. „Je to těžké přiznat, ale Anzor je jen stín své ženy už od prvního dne, kdy se setkali," zlobí se příbuzní, že Anzor ve všem poslouchá svou manželku.

Carnajevovi z otcovy strany se snažili posílat v průběhu procesu dopisy, telefonovali úřadům, dokonce poslali své známé přímo k soudu, aby na Džochara během procesu mohli zakřičet. Všehcny tyhle snahy selhaly, příbuzní tak Carnajeva nedokázali přesvědčit, aby změnil své právníky.

Soud pro lidská práva nepomůže

Rodina se obrátila i na pomoc zvenčí, především na aktivisty a mezinárodní instituce, i když ví, že mají jen malou šanci na úspěch. Ve středu se setkali s přední právnickou aktivistkou v Čečensku Hedou Saratovou v naději, že by mohla podat odvolání k Evropskému soudu pro lidská práva. Ta jim však řekla, že Spojené státy do této jurisdikce nepatří.

Když tuto zprávu Maret Carnajevová slyšela, smála se podle novináře skrze slzy. „Myslím, že tím Spojené státy prokázaly svou výjimečnost v tomhle případě," komentovala to hořce. „Kruh se uzavřel," dodala.

Rodině tak nezbývá než čekat na 21. duben, kdy soud rozhodne, jestli Carnajev bude odsouzen ke trestu smrti, nebo stráví zbytek života ve vězení.

Atentán na Bostonský maraton

Bombový útok na Bostonský maraton se stal 15. dubna 2013. Okolo 14:45 lokálního času (20:45 SELČ) asi 12 sekund po sobě vybuchly v cíli maratonu dvě bomby vyrobené z tlakových hrnců naplněných hřebíky a kuličkami z ložisek. Událost se odehrála u ulice Boylston Street, nedaleko Copley Square. Zemřeli tři lidé a přes desítky dalších byly zraněny. Jako pachatelé byli označeni bratři Džochar a Tamerlan Carnajevovi, legální přistěhovalci ze severního Kavkazu, kteří v USA žili od roku 2001.

Související

Více souvisejících

Džochar Carnajev Anzor Carnajev

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy