Moskva - Nizozemští vyšetřovatelé dnes potvrdili, že let Malaysia Airlines MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru sestřelila raketa BUK. Vyvrátili tak teorii, že by letadlo mohlo být sestřeleno stíhačkou. Zatímco Rusko takové závěry odmítlo, Spojené státy hovoří o milníku.
Spojené státy považují dnešní zprávu za důležitý milník ve snaze pohnat k odpovědnosti ty, kdo za toto letecké neštěstí mohou.
"Naše hodnocení se nemění: letoun MH17 byl sestřelen raketou země vzduch odpálenou z území, jež na východě Ukrajiny kontrolovali (proruští) separatisté," uvedl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Ned Price.
Šéf NATO si přeje rychlé postavení viníků před soud. "Ti, kteří jsou přímo či nepřímo odpovědni za pád (letadla na lince) MH17, se musejí zodpovídat justici co nejdříve," uvedl v dnešním prohlášení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Nizozemská zpráva podle něj přispívá k zodpovězení mnoha otázek, které si kladou rodiny obětí.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko prostřednictvím Twitteru vzkázal, že "MH17 sestřelili z území okupovaného Rusy a ruskou zbraní". Dodal, že jména viníků měl vyslovit soud, jehož vytvoření zablokovalo Rusko svým vetem v Radě bezpečnosti OSN.
Rusko v reakci na nizozemskou zprávu o příčinách katastrofy uvedlo, že "není důvod tvrdit, že letadlo bylo sestřeleno z území ovládaného povstalci", napsala agentura Reuters. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova je "politováníhodné, že i přes opakované snahy Ruska zorganizovat vyšetřování tak, aby bylo komplexní a nezaujaté... jde o jasnou snahu dělat zaujaté závěry a plnit politické zadání".
Šéf nizozemských vyšetřovatelů Fred Westerbeke se vyjádřil k tomu, proč civilní letadlo letělo nad územím, kde řádil válečný konflikt. "Téměř všechny aerolinie tuto trasu využívaly. Proletělo tam 160 letadel patřících 61 různým společnostem," řekl Westerbeke.
"Podle chicagské úmluvy o civilním letectví je zodpovědností státu stanovit, jestli je vzdušný prostor nad jejich územím bezpečný. Do té doby bylo sestřeleno 16 helikoptér a letadel. Ukrajinská vláda věděla, že jsou povstalci vybaveni zbraněmi, které mohou ohrozit i civilní letadla. Ukázalo se ale, že se nad potenciálním ohrožením civilního letadla nikdo nezamyslel," uvedl Westerbeke.
Klíčovým důkazem pro vyšetřování byl vrak malajsijského boeingu. Trosky byly postupně přepraveny na základnu Gilze-Rijen, kde byla přední část vraku znovu sestavena. Vyšetřování ukázalo, že nehodu způsobil výbuch hlavice odpovídající té, kterou nese raketa BUK. Tato hlavice vybuchla v blízkosti letadla. Stovky malých kovových objektů proletěly kokpitem, zabily posádku a způsobily vážné poškození letadla a následný pád.
Vyšetřovatelé vyloučili, že by byl let MH17 sestřelen stíhačkou, jak tvrdila jedna z verzí prezentovaných ruskou stranou. Rusové, kteří byli součástí vyšetřovacího týmu, odmítli, že by bylo možné s jistotou určit, jaká hlavice letadlo zasáhla. Ostatní členové vyšetřování s tím nesouhlasili a ve zprávě vysvětlili, podle čeho určili, že letadlo sestřelil Buk. Mimo jiné se ve vraku, včetně vybavení kokpitu a těl posádky, se našly úlomky střely.
Podle pozice vraku se vyšetřovatelům podařilo také určit, odkud byla raketa vypálena. Z výpočtů je jasné, že raketu odpálil někdo z území ovládané proruskými separatisty. Kdo to byl ovšem nemohou určit vyšetřovatelé leteckých nehod nýbrž kriminalisté.
Výrobce protiletadlového systému Buk už dopoledne uspořádal tiskovou konferenci, na které se snažil vyvrátit v tu chvíli ještě nezveřejněné výsledky nizozemských vyšetřovatelů. Společnost Almaz-Antej dokonce provedla vlastní experiment, kdy raketu Buk odpálila u kokpitu vyřazeného letadla ve stejné pozici, kde měla být střela podle nizozemských vyšetřovatelů. Podle výrobce střely mohla být odpálena jen z území v tu dobu kontrolovaného ukrajinskou armádou a muselo se jednat o typ, který už údajně ruská armáda nemá.
Let Malaysia Airlines 17 byl sestřelen 17. července 2014 nad východní Ukrajinou. V letadle z Amsterdamu do Kuala Lumpuru cestovalo 283 pasažérů a 15 členů posádky. Sestřelení letadla nikdo z 298 lidí na palubě nepřežil. Podle vyšetřovatelů zemřeli všichni do 10 vteřin od zásahu letadla.
Související
Devět let od sestřelení letadla MH 17: Strůjci katastrofy se přísným trestům vyhnuli
Rusové v Haagu konspirují, tvrdí Kyjev. Pokračuje líčení u ICJ v kauze sestřeleného letu MH17
Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) , Rusko , Nizozemí
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě