V Moskvě se mluví o atomovce pro Turecko, situace může vést až k válce, varuje ruský historik Zubov

Kyjev – Ruský historik, religionista a politolog, který byl za svou kritiku dění na Krymu vyhozen z ruského Státního institutu mezinárodních vztahů, poskytl rozhovor ukrajinské Espreso TV. V něm mluvil třeba o tom, že se Putin sám zahnal do kouta.

Současná situace je podle něj velmi vážná. Sám si prý umí představit, kam až se mohou události vyvíjet. Pokud například Rusko a Turecko budou nadále eskalovat konflikt, přijde neřízený proces vedoucí až k válce. Po pomstě podle něj ale touží jen nedospělí jedinci. „V Moskvě se teď vedou debaty mezi politickými analytiky o možnostech svržení atomové bomby na Istanbul," upozorňuje Zubov, kam až situace zašla.

Pokud by ale konflikt skutečně vyeskaloval, mělo by to podle něj v důsledku špatný dopad na vládnoucí ruské sféry. „Rusko je mnohem zranitelnější než Turecko, Turecko je členem různých světových aliancí, včetně NATO. Navíc je to země, která se chystá vstoupit do Evropské unie," hodnotí oba „soupeře" Zubov. Dokonce i Čína nebo Írán, které teď Moskvu podporují, by se podle historika v případě volby spíše přiklonily k Západu.

I malá válka by tak pro Rusko byla velmi špatná. Zubov navíc připomíná důležitost Turecka pro ruskou ekonomiku. Právě Ankara se navíc postavila proti sankcím, které Západ na Moskvu uvalil.

V Sýrii se pak podle něj Vladimir Putin dostal do slepé uličky. Snaží se sice podporovat oficiální syrské režim, podle Zubova je ale Asad „politická mrtvola", takže ruské angažmý v Sýrii nemá budoucnost a představuje politickou chybu. Za reálnější považuje perspektivy na Ukrajině, protože tam se alespoň dalo doufat v občanské povstání a nastolení "Novoruska".

Rusko i Ukrajinu podle něj vedou lidé, kteří nejsou připraveni na role státníků, Zubov je dokonce označuje za „diletanty". „Jakýkoliv obyčejný člověk z ulice by mohl dělat to stejné, co dělá Putin," myslí si akademik a dodává, že ruský prezident je opojen mocí a proto si myslí, že může všechno a že je Bůh. Zároveň ale přiznal, že lidsky je mu Putina vlastně líto.

Ruská hlava státu se z těžké situace může dostat ven, musí se ale stát opravdovým spojencem v boji proti islámskému terorismu. Zároveň by se ale Rusko mělo pokusit vyřešit i ukrajinský problém. Kyjevu by podle Zubova měla být navrácena územní intregrita. Jde jen o otázku diplomacie. „Jenže toho bohužel Kreml není schopen. Používá dva typy zbraní - drzost a lež. S jejich pomocí a za použití skutečných zbraní se snaží řešit problémy světa, ale je to - slepá ulička," tvrdí Zubov.

Související

Andrej Zubov

Zubov věří, že se Rusko může stát demokratickou zemí

Rusko se podle exilového historika Andreje Zubova může stát demokratickou zemí, přestože o tom mnozí odborníci či politici na Západě pochybují. Nebude to však snadný úkol, připustil Zubov při své první přednášce pro širokou veřejnost od loňského příchodu na Masarykovu univerzitu v Brně.
Andrej Zubov

Zubov považuje za absurdní, že ho Rusko řadí mezi agenty

Ruský historik a religionista Andrej Zubov na svém facebookovém profilu označil krok ruského ministerstva spravedlnosti, které jej zařadilo na seznam zahraničních agentů, za "absurdní rozhodnutí zločineckých orgánů". Zubov od října loňského roku působí jako hostující profesor na Masarykově univerzitě v Brně, proti kroku ruských orgánů se hodlá bránit u soudu.

Více souvisejících

Andrej Zubov (historik) Vladimír Putin Ruské angažmá v Sýrii

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy