V Moskvě se mluví o atomovce pro Turecko, situace může vést až k válce, varuje ruský historik Zubov

Kyjev – Ruský historik, religionista a politolog, který byl za svou kritiku dění na Krymu vyhozen z ruského Státního institutu mezinárodních vztahů, poskytl rozhovor ukrajinské Espreso TV. V něm mluvil třeba o tom, že se Putin sám zahnal do kouta.

Současná situace je podle něj velmi vážná. Sám si prý umí představit, kam až se mohou události vyvíjet. Pokud například Rusko a Turecko budou nadále eskalovat konflikt, přijde neřízený proces vedoucí až k válce. Po pomstě podle něj ale touží jen nedospělí jedinci. „V Moskvě se teď vedou debaty mezi politickými analytiky o možnostech svržení atomové bomby na Istanbul," upozorňuje Zubov, kam až situace zašla.

Pokud by ale konflikt skutečně vyeskaloval, mělo by to podle něj v důsledku špatný dopad na vládnoucí ruské sféry. „Rusko je mnohem zranitelnější než Turecko, Turecko je členem různých světových aliancí, včetně NATO. Navíc je to země, která se chystá vstoupit do Evropské unie," hodnotí oba „soupeře" Zubov. Dokonce i Čína nebo Írán, které teď Moskvu podporují, by se podle historika v případě volby spíše přiklonily k Západu.

I malá válka by tak pro Rusko byla velmi špatná. Zubov navíc připomíná důležitost Turecka pro ruskou ekonomiku. Právě Ankara se navíc postavila proti sankcím, které Západ na Moskvu uvalil.

V Sýrii se pak podle něj Vladimir Putin dostal do slepé uličky. Snaží se sice podporovat oficiální syrské režim, podle Zubova je ale Asad „politická mrtvola", takže ruské angažmý v Sýrii nemá budoucnost a představuje politickou chybu. Za reálnější považuje perspektivy na Ukrajině, protože tam se alespoň dalo doufat v občanské povstání a nastolení "Novoruska".

Rusko i Ukrajinu podle něj vedou lidé, kteří nejsou připraveni na role státníků, Zubov je dokonce označuje za „diletanty". „Jakýkoliv obyčejný člověk z ulice by mohl dělat to stejné, co dělá Putin," myslí si akademik a dodává, že ruský prezident je opojen mocí a proto si myslí, že může všechno a že je Bůh. Zároveň ale přiznal, že lidsky je mu Putina vlastně líto.

Ruská hlava státu se z těžké situace může dostat ven, musí se ale stát opravdovým spojencem v boji proti islámskému terorismu. Zároveň by se ale Rusko mělo pokusit vyřešit i ukrajinský problém. Kyjevu by podle Zubova měla být navrácena územní intregrita. Jde jen o otázku diplomacie. „Jenže toho bohužel Kreml není schopen. Používá dva typy zbraní - drzost a lež. S jejich pomocí a za použití skutečných zbraní se snaží řešit problémy světa, ale je to - slepá ulička," tvrdí Zubov.

Související

Andrej Zubov

Zubov věří, že se Rusko může stát demokratickou zemí

Rusko se podle exilového historika Andreje Zubova může stát demokratickou zemí, přestože o tom mnozí odborníci či politici na Západě pochybují. Nebude to však snadný úkol, připustil Zubov při své první přednášce pro širokou veřejnost od loňského příchodu na Masarykovu univerzitu v Brně.
Andrej Zubov

Zubov považuje za absurdní, že ho Rusko řadí mezi agenty

Ruský historik a religionista Andrej Zubov na svém facebookovém profilu označil krok ruského ministerstva spravedlnosti, které jej zařadilo na seznam zahraničních agentů, za "absurdní rozhodnutí zločineckých orgánů". Zubov od října loňského roku působí jako hostující profesor na Masarykově univerzitě v Brně, proti kroku ruských orgánů se hodlá bránit u soudu.

Více souvisejících

Andrej Zubov (historik) Vladimír Putin Ruské angažmá v Sýrii

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 57 minutami

před 1 hodinou

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo

Dramatické chvíle se v uplynulých dnech odehrály na hradu Windsor, kde tou dobou pobývali princ William a princezna Kate se svými dětmi. Do areálu totiž pronikli kriminálníci, kterým se navíc podařilo uniknout, aniž by byli dopadeni. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy